ریزش 85 میلیارد دلاری سهام اپل پس از حکم اپ استور

به گزارش وبلاگ خرید، ارزش سهام اپل روز آدینه در پی حکم یک قاضی فدرال درباره فروشگاه اپ استور، ریزش کم سابقه ای پیدا کرد.

ریزش 85 میلیارد دلاری سهام اپل پس از حکم اپ استور

به گزارش خبرنگاران، ارزش سهام اپل روز آدینه 3.3 درصد کاهش یافت که بزرگترین کاهش از چهارم ماه مه بود و حدود 85 میلیارد دلار از ارزش بازار این شرکت کاست.

یک قاضی فدرال در پرونده پیگیری شده از سوی شرکت بازی اپیک گیمز، اظهار داشت طراحان برنامه می توانند مصرف نمایندگان را به خارج از سیستم پرداخت اپل برای اپلیکیشنهای موبایلی راهنمایی نمایند. بعلاوه به این شرکت بازی دستور داد به علت نقض قرارداد به اپل خسارت پرداخت کند.

ریزش روز آدینه عملکرد سهام اپل را با نخستین کاهش هفتگی در سه هفته گذشته روبرو کرد. ارزش سهام اپل همچنان بیش از 12 درصد رشد از ابتدای سال 2021 تا به امروز نشان می دهد. شاخص اس اند پی 500 روز آدینه 0.8 درصد افت کرد. بزرگترین شرکت حاضر در این شاخص که اپل با ارزش بازار حدود 2.4 تریلیون دلار است، عامل یک چهارم از افت این شاخص بود.

ایوون گونزالس راجرز، قاضی منطقه ای آمریکا روز آدینه در حکمی اظهار داشت اپل باید به همه طراحان اجازه دهد حق کمیسیون این شرکت در خریدهای درون برنامه ای را دور بزنند، حق کمیسیونی که به 30 درصد می رسد و اجازه دهد اپلیکیشنهای iOS از دکمه، لینکهای خارجی یا شیوه های دیگر برای راهنمایی مشتریان به سایر روشهای خرید به غیر از سیستم پرداخت اپل استفاده نمایند.

این حکم که خواهان قابل توجه ترین تغییر در مدل تجاری فروشگاه اپ استور اپل از زمان راه اندازی آن در سال 2008 شده، ممکن است به از دست دادن میلیاردها دلار عایدی سالانه برای اپل منتهی گردد اما غولی مانند اپل احتمالا می تواند این ضرر را هضم کند.

اپیک گیمز که طرف مقابل اپل در این پرونده بود، مدعی شد قاضی طرف اپل را گرفته است. تیم سویینی، مدیرعامل اپیک گیمز در توییتر گفت: این یک پیروزی برای طراحان یا مصرف نمایندگان نیست.

حق کمیسیون اپل از فروشگاه اپ استور سال گذشته 6.3 میلیارد دلار عایدی برای این شرکت در آمریکا به همراه آورد که عمده آن مربوط به خریدهای درون برنامه ای و اشتراک بود. این پولی است که اپل در صورت خارج شدن مصرف نمایندگان از سیستم پرداخت اپل برای خرید بازیها و برنامه های دیگر از دست خواهد داد.

طبق برآورد شرکت سنسور تاور، اپل حدود 3.8 میلیارد دلار عایدی از بازی در سال 2020 داشت که عمده آن از خریدهای درون برنامه ای بوده است.

اما حتی اگر این حکم به قیمت چند میلیارد دلار عایدی سالانه برای اپل تمام گردد تنها بخش کوچکی از مجموع عایدی این شرکت خواهد بود. اپل برای سال اقتصادی 2021 برآورد نموده است که بیش از 360 میلیارد دلار عایدی خواهد شد یعنی این تغییر هیچ خللی در عملکرد اقتصادی این شرکت وارد نخواهد کرد. برخی از طراحان ممکن است انتخاب نمایند در سیستم پرداخت اپل بمانند و نخواهند که سیستم پرداخت وب منحصر خودشان را داشته باشند.

بر اساس گزارش بلومبرگ، قاضی بعلاوه اپل را مجبور نکرد هزینه هایش را تغییر دهد یا به اپلیکیشنهای فروشگاههای برنامه دیگر اجازه دهد در پلتفرمش اجرا شوند. چنین تغییری ضربه بسیار بزرگتری به عایدی اپل خواهد زد.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

تور کانادا: تور کانادا | برای دیدار از شگفتی های کشور زیبای کانادا و دریافت ویزای مولتی 5 ساله کانادا با ما همراه باشید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 مهر 1400 بروزرسانی: 1 مهر 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 8317

به "ریزش 85 میلیارد دلاری سهام اپل پس از حکم اپ استور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ریزش 85 میلیارد دلاری سهام اپل پس از حکم اپ استور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید