سونوگرافی با نصب تراشه روی پوست!

به گزارش مجله بای بلاگ، به گزارش خبرنگاران، این تراشه حتی در حال حرکت نیز به درستی کار می نماید.

سونوگرافی با نصب تراشه روی پوست!

تیمی از مهندسان دانشگاه کالیفرنیا سیستم فراصوت پوشیدنی کاملاً یکپارچه ای را ساختند که برای نظارت بر بافت های عمیق، حتی برای افراد در حال حرکت، قابل استفاده است. این امر نظارت دائمی برای نجات افرادی که مشکل قلب و عروق دارند را تسهیل می نماید و گامی بلند برای یاری به توسعه ادوات سونوگرافی پوشیدنی است.

دکتر مویانگ لین از محققان این پروژه و استاد مهندسی نانو در دانشکده مهندسی دانشگاه کالیفرنیا می گوید: این پروژه یک راهکار کامل برای فناوری فراصوت پوشیدنی ارائه می دهد. ما یک دستگاه واقعا پوشیدنی ساختیم که می تواند علائم حیاتی در بخش های عمیق بافت را به صورت بی سیم حس کند.

این سیستم فراصوت پوشیدنی کاملاً یکپارچه روی پچ (USoP) در راستای کار قبلی محققان این پروژه در طراحی حسگر اولتراسونیک نرم اجرا شده است. با این حال، حسگرهای اولتراسونیک نرم قبلی همگی به کابل های اتصال برای انتقال داده و برق احتیاج دارشتد که تا حد زیادی تحرک کاربر را محدود می نماید. در این کار، یک مدار کنترل کوچک و انعطاف پذیر استفاده می گردد که با یک آرایه مبدل اولتراسوند برای جمع آوری و انتقال داده ها به صورت بی سیم ارتباط برقرار می نماید. یک جزء یادگیری ماشینی به تفسیر داده ها و ردیابی سوژه های در حال حرکت یاری می نماید.

بر اساس یافته های این گروه، این سیستم اولتراسونیک امکان ردیابی مداوم سیگنال های فیزیولوژیکی از بافت هایی به عمق 164 میلی متر را فراهم می نماید و به طور مداوم فشار خون مرکزی، ضربان قلب، برون ده قلبی و سایر سیگنال های فیزیولوژیکی را تا دوازده ساعت میزان گیری می نماید.

لین گفت: این فناوری پتانسیل زیادی برای نجات و بهبود زندگی دارد. این حسگر می تواند عملکرد قلب و عروق را در حال حرکت ارزیابی کند. مقادیر غیرطبیعی فشار خون و برون ده قلبی، در حالت استراحت یا در حین ورزش، نشانه های نارسایی قلبی هستند. برای افراد سالم، دستگاه ما می تواند پاسخ های قلبی عروقی به ورزش را در زمان واقعی میزان گیری کند و در نتیجه دیدگاه های لازم را برای پزشک فراهم کند.

USoP بعلاوه نشان دهنده پیشرفتی در توسعه اینترنت اشیاء پزشکی (IoMT) است، اصطلاحی برای شبکه ای از دستگاه های پزشکی متصل به اینترنت، که سیگنال های فیزیولوژیکی را به صورت بی سیم به ابر برای محاسبات، تجزیه و تحلیل و تشخیص حرفه ای منتقل می نماید.

لین گفت: در همان ابتدای این پروژه، هدف ما ساخت یک حسگر فشار خون بی سیم بود. بعداً، همانطور که در حال ساخت مدار، طراحی الگوریتم و جمع آوری اطلاعات بالینی بودیم، متوجه شدیم که این سیستم می تواند پارامترهای فیزیولوژیکی مهم تری را نسبت به فشار خون میزان گیری کند، مانند برون ده قلبی، سفتی شریانی، حجم بازدم و موارد دیگر، که پارامترهای ضروری برای مراقبت های بهداشتی روزانه یا نظارت درون بیمارستانی هستند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 8 خرداد 1402 بروزرسانی: 8 خرداد 1402 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 8938

به "سونوگرافی با نصب تراشه روی پوست!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سونوگرافی با نصب تراشه روی پوست!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید