شخصیت پردازی بی نظیر جنگ و صلح از منظر نویسنده فیلسوف

به گزارش وبلاگ خرید، درونمایه اصلی داستان در -کنار بعد تاریخی اثر- فلسفی و اجتماعی نیز هست. تولستوی سعی می نماید با توضیح دقیق شخصیت ها به بیان مسائل فلسفی ای که ذهن خود را مشغول می نموده بپردازد.

شخصیت پردازی بی نظیر جنگ و صلح از منظر نویسنده فیلسوف

به گزارش گروه دیگر رسانه های خبرنگاران، کمتر کتابخوانی را سراغ داریم که نام رمان جنگ و صلح به گوشش نخورده باشد.جنگ و صلح اثر لئو تولستوی نویسنده صاحب نام روسی است. این اثر ابتدا به صورت یک داستان سریالی در سال های 1865 تا 1867 در یک نشریه چاپ شد اما انتشار کامل آن به صورت یک مجموعه چهار جلدی در سال 1869 میلادی رخ داد. وقایع این کتاب توضیح مقاومت روس ها در برابر ارتش ناپلئون است که در خلال سال های 1805 تا 1814 میلادی رخ می دهد.

این اثر را می توان یکی از عظیم ترین آثار ادبی روسیه و دنیا دانست که تاریخ و ادبیات را در کنار یکدیگر جای داده است و ضمن بیان خط اصلی داستان به روایت جنگ و صلحی می پردازد که روسیه با آن دست و پنجه نرم می کرد.

تولستوی در این اثر به توصیف، بازآفرینی و آفرینش 580 شخصیت پرداخته است. شخصیت های این کتاب بعضی زاده تخیل نویسنده و بعضی دارای شخصیتی حقیقی و وجه ای تاریخی هستند. توصیف دقیق تولستوی از شخصیت ها در نوع خود بی نظیر است و همین امر جنگ و صلح را به یکی از معتبرترین منابع تحقیق و آنالیز در تاریخ سیاسی و اجتماعی قرن نوزدهم روسیه بدل نموده است.

علاوه بر آن این کتاب منبعی غنی برای شناخت فرهنگ مردم روسیه سده نوزدهم میلادیست. اطلاعاتی که تولستوی در این کتاب در اختیار خواننده قرار می دهد شامل نحوه زندگی اشراف، رسوم تولد، ازدواج و مرگ مردم روسیه در آن موقع، مناسبات اقتصادی و پولی آنان، شرایط دربار روسیه و مسائلی از این دست را شامل می شود که می تواند برای مخاطب جذاب باشد.

روایت اصلی داستان حول محور پنج خانواده اشرافی روس می شود و وقایعی که در دوران جنگ های روسیه و فرانسه بر آن ها می گذرد را توضیح می دهد.درونمایه اصلی داستان در -کنار بعد تاریخی اثر- فلسفی و اجتماعی نیز هست. تولستوی سعی می نماید با توضیح دقیق شخصیت ها به بیان مسائل فلسفی ای که ذهن خود را مشغول می نموده بپردازد.

مفاهیم فلسفی ای که به کرات در این اثر مشاهده می شود توجه به مفهوم آزادی انسان، جبر و اختیار، پوچی دنیا، معنای زندگی و مسائلی از این قبیل است. نویسنده با ترسیم دقیق شخصیت های اصلی، هریک از این دلمشغولی ها و پیچیدگی های ذهنی و روحی بشر را برای خواننده تبیین می نماید. دو شخصیت مهمی که بخشی از بار فلسفی رمان را بر دوش می کشند شاهزاده آندره بالکونسکی و کنت پی یر بزوخوف هستند.

شخصیت هایی که خواننده آن دو را به لحاظ تفکرات فلسفی با یکدیگر قیاس می نماید و به نظر می رسد تولستوی نیز چنین هدفی را از خلق این دو کاراکتر دنبال می نموده.هریک از این دو شخصیت در جست وجوی معنی بخشیدن به زندگی خود رهسپار فعالیتی می شوند و در راستا تکاپو و کوشش های خویش با چالش های مهمی رو به رو شده که تمام آن چالش ها در راه اصلاح بینش آنان نسبت به زیستن نقش موثری دارند.

تولستوی میخواهد که به مخاطب بفهماند برای به دوش کشیدن بار پوچی زیستن باید به آن معنی بخشید و این معنی از دیدگاه هر فرد متفاوت است. تولستوی بن بست بی معنایی را که جنگ در آن بی تاثیر نبوده به خوبی در شخصیت ها تصویر می نماید و در جای جای رمان، عشق را نوشداروی حیات می داند و از آن با احترام یاد می نماید.تولستوی در این اثر با نمایاندن پوچی زندگی، شانس زنده بودن وزندگی کردن را ارج می نهد و همین امر موجب شده تا زندگی به تمامی معنا در رمان جریان یابد.

امروزه با پیشرفت علم روانشناسی بسیاری از روانشناسان اگزیستانسیال، نگاه تولستوی به مسائل را اگزیستانسیالیستی می دانند و شخصیت های اصلی رمان جنگ و صلح را از جهات دلهره های اگزیستانسیال مورد آنالیز قرار می دهند و به نظر می رسد که پر بیراه نمی گویند.چرا که نظریات اگزیستانسیالیستی در خصوص ارتباط فرد با دنیا پیرامونش در شخصیت های اصلی داستان چون آندره و پی یر به خوبی به چشم می خورد.

از این رو خواننده می تواند اعتراف کند که تولستوی از صندلی نویسنده پا فراتر گذاشته و علاوه بر مقام تاریخ نگار و فیلسوف در هیئت روانشناس نیز ظاهر می شود و همین امر هر دم خواننده را به تحسین وا می دارد. اما با تمام این اوصاف شاید نام عظیم این کتاب شما را برای شروع آن به واهمه بی اندازد.

توصیه ما به شما این است که خواندن جنگ و صلح را می توانید با یک جست و جوی ساده در اینترنت پیرامون جنگ ناپلئون و روسیه شروع کنید و همین برای پیش مطالعه شما کافی است. چرا که این رمان اگر چه یک اثر بلند ادبی است اما به هیچ وجه رمانی سخت خوان محسوب نمی شود.

تعدد شخصیت ها نیز نباید شما را به هراس دچار کند چرا که تنها به خاطر سپردن شخصیت های پرتکرار و اصلی داستان کفایت می نماید و تولستوی چنان با مهارت شخصیت ها را در داستان گنجانده است که خواننده با کمی تمرکز به راحتی می تواند خود را از دام گیج شدن حین مطالعه برهاند. اما چنانچه مسئله ای در زمینه بخاطر سپردن اسامی داشتید می توانید با یادداشت برداری از عناوین و یا استفاده از اینفوگرافیک های موجود در اینترنت این مشکل خود را حل کنید. از قلم نیاندازید در خواندن چنین اثر مهمی ترجمه نقشی اساسی را ایفا می نماید. ترجمه های زیادی از این اثر در بازار نشر موجود است که از مهم ترین آن ها ترجمه سروش حبیبی از متن روسی این اثر است.

شما میتوانید با مقایسه چند ترجمه، ترجمه ای را که با آن راحت تر ارتباط برقرار می کنید را انتخاب کنید.در تمام این سال ها اقتباس های متعددی از جنگ و صلح به عمل آمده است که از معروف ترین آن ها می توان به فیلمی با همین عنوان به کارگردانی کینگ ویدور اشاره نمود که آدری هپبورن در آن ایفای نقش می نماید. در آخر باید گفت که مطالعه جنگ و صلح برای هر فرد کتابخوانی ضروری است.

منبع: خبرنامه دانشجویان ایران

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 20 مهر 1400 بروزرسانی: 20 مهر 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 2579

به "شخصیت پردازی بی نظیر جنگ و صلح از منظر نویسنده فیلسوف" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شخصیت پردازی بی نظیر جنگ و صلح از منظر نویسنده فیلسوف"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید