صنایع با محصول دانش بنیان ایرانی فرآیند ذوب را انجام می دهند

به گزارش وبلاگ خرید، به گزارش خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری، بومی سازی کوره های ذوب القایی فرکانس متوسط با ظرفیت 6 تن یکی از دیگر پیشرفت های فناوران کشور در یک شرکت دانش بنیان است. پس از این موفقیت آنها در حال ساخت این کوره ها با ظرفیت دو برابری هستند. این کوره ها از نظر فناوری و کیفیت با نمونه های امریکایی در یک سطح قرار دارند.

صنایع با محصول دانش بنیان ایرانی فرآیند ذوب را انجام می دهند

متخصصان کشور در این شرکت دانش بنیان کوره های القایی با ظرفیت 6 تن را برای رفع نیاز صنایع تولید می کنند که برای ذوب فلزات رنگین و پایه آهنی قابل استفاده است. در واقع ذوب هر ماده با دارا بودن قابلیت هادی الکتریسته در این کوره ها انجام می شود.

هوشنگ وحدت واسعی مدیر عامل شرکت دانش بنیان گفت: کوره های القایی مدل های گوناگونی دارند که کوره های ذوب القایی یک مدل آن است که در حال حاضر کشور و صنایع مختلف به آن نیاز دارند. یکی از مزیت های کوره های ذوب القایی این است که برای محیط زیست آلودگی ایجاد نمی کنند. همچنین در این کوره ها دوده تولید شده نوعی محصول حساب می شود و در صنعت رنگ و آرایشی و بهداشتی کاربرد دارد.

وی ادامه داد: فناوری ساخت این کوره ها پیشرفته و جزء فناوری های روز در دنیا است. 2 هزار و 500 نوع ماده اولیه در این کار دخالت دارد و 9 فناوری مانند حوزه های الکترونیک، متالورژی، برق، مکانیک و دیجیتال با همدیگر پیوند می خورند تا یک کوره تولید شود. در دنیا 50 میلیون دلار قیمت این فناوری برآورد شده است.

وحدت واسعی گفت: این محصول دانش بنیان در صنایع گوناگون کاربرد دارد از ریخته گری تا خودرو و هواپیما و به طور کلی هیچ صنعت فلزی بدون نیاز به این کوره ها نیست. صنایع متنوعی این محصول را نصب کرده اند و در حال استفاده از آن هستند.

وی درباره بحث اشتغالزایی با این محصول دانش بنیان گفت: نصب هر یک کوره برای 80 تا 120 نفر شغل به صورت مستقیم ایجاد می کند و اشتغالزایی برای 300 تا 400 فرد را غیر مستقیم به همراه دارد.

وحدت واسعی در ادامه افزود: روش مهندسی معکوس برای ساخت این محصول ممکن نیست و تحقیق و توسعه آن در کشور 15 سال طول کشید و در نهایت توانستیم آن را با فناوری مشابه آنچه در امریکا تولید می شود بومی کنیم. اکنون قیمت هر کوره با ظرفیت 6 تن در حدود 4 تا 4 و نیم میلیارد تومان است.

پیش از این کارخانه ها و صنایع از روش های سنتی برای گرمایش و ذوب استفاده می کردند که علاوه بر آلایندگی، اتلاف انرژی نیز داشت. اکنون با این فناوری و جایگزینی آن شاهد افزایش بهره وری و رساندن آلایندگی به صفر هستیم.

تور فرانسه: تور فرانسه ارزان | تور فرانسه قیمت، تور پاریس، تور پاییز را همراه ما تجربه کنید.

گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت را زا ما بخواهید.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 9 شهریور 1400 بروزرسانی: 9 شهریور 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 2633

به "صنایع با محصول دانش بنیان ایرانی فرآیند ذوب را انجام می دهند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صنایع با محصول دانش بنیان ایرانی فرآیند ذوب را انجام می دهند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید