عکاسی از طبیعت بی جان

به گزارش وبلاگ خرید، طبیعت بی جان؛ شاید اگر باهنر آشنایی نداشته باشید این ترکیب در ابتدا حسی منفی در شما ایجاد کند چرا که طبیعت مظهر جان است. اما در عکاسی و نقاشی این ترکیب کلمه به معنای به تصویر کشیدن اشیاء غیر متحرک به کار برده می گردد که به اجسام جان می بخشد. این نوع عکاسی بسیار جذاب و بدیع می تواند در هرجایی به کار رود. از تبلیغات چاپی تا عکس های هنری و مفهومی. با خبرنگاران همراه باشید تا شرحی مختصر بر این نوع عکاسی زیبا را بخوانیم.

عکاسی از طبیعت بی جان

عکاسی طبیعت بی جان به عکاس آزادی عمل می دهد تا سوژه را طوری که خودش می خواهد چینش و آماده سازی کند. بیایید ابتدا بر روی ضوابط پایه ای که باید در این نوع عکاسی مدنظر قرار داده گردد تمرکز کنیم. عکاسی هنری بسیار وسیع و زیباست که بسته به سلیقه و علاقه هر شخص، دارای انواع مختلفی است. از انواع عکاسی می توان به مد و فشن، طبیعت، عکاسی هنری و خیالی، عکاسی مجالس و عروسی، طبیعت بی جان، پرتره، عکاسی معماری و بناها، عکاسی سفری، عکاسی کاندید، ماکرو، سیاه و سفید، عکاسی در شب، دیجیتال، فرم بدن، ورزشی، خبری و غیره نام برد.این لیست بی انتهاست و شرح و آموزش همه آن در این مقاله نمی گنجد پس ما اینجا نکات، ترفندها و پایه های عکاسی طبیعت بی جان را خواهیم داشت.

عکاسی طبیعت بی جان چیست؟

حتما تا به حال عکس های فوق العاده را در مجله ها و بروشورها دیده اید، از یک بستنی یا چندعدد گیلاس که بسیار خوشمزه به نظر می رسد که می خواهیم آنها را از عکس بیرون بیاوریم و بخوریم! بنابراین هنر عکاسی طبیعت بی جان است که آن تصویر را آنقدر زنده و پویا نشان می دهد. این نوع عکاسی ترسیم یک سوژه بی جان و بی حرکت یا گروهی از اشیاء است که می تواند با خلاقیت به شکل های مختلفی انجام گردد. این عکاسی بسیار تحسین شده و مورد استقبال است که در آن هر عکاس سبک خاص خود را دارد. ایده اصلی این سبک بیان یک داستان یا رساندن یک مفهوم از طریق یک عکس است. عکاسان طبیعت بی جان همواره در حال آزمودن ترکیب بندی های مختلف و بازی با نور و سایه ها برای رسیدن به تصویر نهایی هستند.

اصول عکاسی طبیعت بی جان

پشت زمینه

یکی از مهمترین عناصری که باید در عکاسی طبیعت بی جان مورد توجه قرار دهیم، پشت زمینه است. اگر تمام عکس هایمان را با یک پشت زمینه بگیریم، تصاویر در نهایت خسته نماینده و دچار رکود شده و بسیار یکنواخت می گردد (که معمولا خوب نیست) . انواع مختلف پشت زمینه به عنوان عامل ایجاد کنتراست عمل خواهند کرد. چین خوردگی ها و چروک ها بر حس طبیعی بودن تصویر می افزایند. معمولا عکاسان از مخمل مشکی برای پشت زمینه استفاده می نمایند تا نور را جذب کند و انعکاس ندهد. این کار باعث می گردد از شدت انعکاس ها و نقاط روشن نا خواسته در تصویر خلاص شوند.

ترکیب بندی

ترتیب های خلاقانه و بدیع در اشیاء باعث خلق طرح های زیبا و جذاب در تصویر نهایی می شوند. با جای اشیاء بازی کنید و آنقدر آنها را جابه جا کنید که به تصویر نهایی برسید چرا که حتی یک جابه جایی کوچک تفاوتی مهم و زیبا در تصویر نهایی به وجود می آورد. همچنین گاهی سوژه را در حالت خود رها کنید و به جای آن دوربین را در زوایای مختلف امتحان کنید. شما می توانید با پشت سرهم قرار دادن و مقایسه تصاویر در رایانه خود، به اثر مثبت و منفی هر تغییر پی ببرید. تصویر باید به صورت غیر مستقیم اما موثر با احساسات مخاطب ارتباط برقرار کند. تصویر باید بتواند احساسات مختلف بیننده را جذب و تحریک کند. بنابراین اشیاء به کار رفته در هر تصویر باید طبق اصول خاصی چیده شوند.

نورپردازی

مهمترین بعد همه انواع عکاسی نوع نور به کار رفته برای نورپردازی و روش به کار گیری آن است. عکاسان در عکاسی طبیعت بی جان از نور پردازی و بازی با سایه ها به عنوان وسیله ای برای رساندن داستان خود بهره می برند. آنان تا جای ممکن از نور طبیعی استفاده می نمایند چرا که درخشش و اثر طبیعی ویژه ای بر روی ترکیب بندی دارد. معمولا چیدمان در کنار پنجره یا منبع نور قرار می گیرد. اگر تصویر در فضای بیرونی است، می توانید سایه های مختلفی که طبیعت اطرافتان در اختیارتان گذاشته را امتحان کنید. مثل سایه قبل از غروب یا فضای ابری پیش از بارش باران. همچنین می توانید با تنظیمات مختلف دوربین بازی کنید تا به حس های مختلف مناسب برای هر عکس برسید. مثل بازی با نور دهی یا عمق میدان. عکاسان معمولا از یک تکه کاغذ سفید در جهت مخالف منبع نور استفاده می نمایند تا نور را به سمت قسمت هایی که سایه بر روی سوژه تشکیل شده منعکس نمایند.

چند ترفند و نکته

-کوشش کنید در هر بار یک شیء را اضافه و با چیدمان های مختلف بیازمایید تا در نهایت به ترکیب بندی مناسب برسید. - کوشش کنید با پشت زمینه های مختلف و ویرایش آن در نرم افزار ، احساس مختلفی که هر روش ایجاد می نماید را امتحان کنید. - انواع مختلف نور و رنگی که نور های مصنوعی ایجاد می نمایند را در جهت پر کردن سایه ها و تیرگی ها امتحان کنید. ترفند دیگر که سطح شما را ارتقاء می بخشد آنالیز و نگاه دقیق به عکس های گرفته شده توسط عکاسان معروف است. به ترکیب بندی و سایه های تصاویر آنها دقت کنید. روش های آنها را آنالیز کنید تا مفهوم سبک مطبوع شان را درک کنید. نظر شما چیست؟ آیا تا به حال این نوع عکاسی را امتحان کردید؟ با خبرنگاران با مقالات بعدی دنیای عکاسی همراه باشید. منبع: www.buzzle.com

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: کجارو
انتشار: 20 مهر 1400 بروزرسانی: 20 مهر 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 611

به "عکاسی از طبیعت بی جان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عکاسی از طبیعت بی جان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید