معافیت سربازی ایرانیان خارج از کشور با انجام طرح تحقیقاتی

به گزارش مجله بای بلاگ، خدمت نظام وظیفه برای مشمولان سربازی همیشه یک دغدغه بوده، حال با اجرای برنامه همکاری با متخصصان و کارآفرینان ایرانی خارج از کشور به وسیله معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، این امکان فراهم شده است تا این متخصصان با اجرای طرح تحقیقاتی کارت معافیت سربازی دریافت نمایند.

معافیت سربازی ایرانیان خارج از کشور با انجام طرح تحقیقاتی

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، خدمت وظیفه عمومی که به آن به طور عام خدمت سربازی یا سربازی اجباری نیز گفته می گردد، معمولاً برای مردان 17 تا 18 ساله به مدتی که غالباً 2 تا 3 سال است اجرا می گردد. سپری کردن دوران سربازی برای ایرانیان مشمول چه در داخل و خارج کشور اجباری است.

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در راستای نیل به اهداف بلند مدت منظره علمی کشور و بهره گیری از ذخایر علمی و حرفه ای سرمایه انسانی خارج از کشور، برنامه همکاری با متخصصان و کارآفرینان ایرانی خارج از کشور را به منظور انتقال دانش، تجربه و ایده های فناورانه به داخل به وسیله مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری و با همکاری دانشگاه ها، پژوهشگاه ها، پارک های علم و فناوری، شرکت های فناور و مراکز رشد و نوآوری منتخب کشور اجرا کرد.

این برنامه در قالب حمایت از انجام طرح های تحقیقاتی و فناورانه همانند پسادکتری، فرصت مطالعاتی، استاد مدعو و مشخص، راه اندازی کسب و کار های فناورانه، اشتغال در شرکت های فناور و برگزاری سخنرانی و کارگاه های تخصصی به ارتباط مؤثر متخصص و مراکز علمی و فناوری برگزیده کشور یاری می نماید.

در اجرای این برنامه با مساعدت ستاد کل نیرو های مسلح، نظام وظیفه تخصصی را برای ایرانیان خارج از کشور در 2 بخش طرح تحقیقاتی جایگزین خدمت در خارج از کشور و طرح تحقیقاتی جایگزین خدمت در داخل کشور طراحی و از سال گذشته اجرا شد.

بسیاری از ایرانیان خارج از کشور از این طرح استقبال نموده اند به طوری که به گفته سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهور تا به امروز برای 100 نفر طرح نظام وظیفه تخصصی تعریف شده است.

وی در این خصوص به خبرنگار ایرنا گفت: نظام وظیفه تخصصی در مورد ایرانیان خارج از کشور در حال انجام است و برای آن ها طرح تحقیقاتی تعریف می گردد.

معاون علمی و فناوری رییس جمهور گفت: در اجرای سربازی تخصصی برای ایرنیان خارج از کشور، سخت گیری ها برای تعریف طرح تحقیقاتی کمتر است، تا 400 دانشگاه برتر کشور را برای انجام این طرح مدنظر قرار می دهیم، این افراد می توانند با حضور در داخل کشور در مدت حدود کمتر از 2 سال به جای انجام نظام وظیفه، طرح تحقیقاتی اجرا نمایند.

ایرانیان خارج از کشور با انجام طرح تحقیقاتی کارت معافیت سربازی می گیرند

ستاری ادامه داد: سربازی این افراد می تواند در شرکت های دانش بنیان، سازمان های دولتی یا اجرای یک طرح تحقیقاتی در بخشی از صنعت دفاعی کشور باشد.

وی بعلاوه گفت: قطعا ما یک ظرفیت بسیار خوبی از متخصصان و محققان ایرانی داریم که در خارج از کشور زندگی یا تحصیل می نمایند و در رفت وآمد به ایران هستند.

معاون علمی و فناوری رییس جمهور توضیح داد: در پنج سال گذشته کوشش ما این بوده که مکانیزمی را طراحی و ایجاد کنیم که بتوانیم یک پل ارتباطی بین ایرانیان خارج از کشور و مراکز علم و فناوری در داخل باشیم.

علی حسینی معاون توسعه سرمایه انسانی بین الملل معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هم در مصاحبه با خبرنگار گروه علم و آموزش ایرنادر مورد نظام وظیفه تخصصی برای ایرانیان خارج از کشور گفت: برای افرادی که مشمول سربازی خارج از کشور و حتی غایبین سربازی درخارج از کشور با همکاری ستاد کل نیروی مسلح، طرح هایی برای طی کردن دوره سربازی تعریف می کنیم.

وی اظهار داشت: این طرح های تحقیقاتی نظام وظیفه تخصصی در قالب دوره یک ساله پسادکتری در دانشگاه های مطرح از قبیل صنعتی شریف، تبریز، تهران است تا افراد مشمول بتوانند سربازی یک ساله خود را انجام دهند و کارت انتها خدمت بگیرند.

معاون توسعه سرمایه انسانی بین الملل معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ادامه داد: حتی برای افرادی که خارج از کشورهستند و شغل دائم دارند با توجه به اینکه باید رزومه برجسته داشته باشند، اگر این امکان را داشته باشیم که طرحی را تعریف نمایند، این افراد می توانند آن را کامل در خارج از کشور به عنوان خدمت نظام وظیفه انجام دهند.

حسینی یادآور شد: سال 1400 این کار را آغاز نموده ایم و تا به امروز توانستیم از ایرانیانی که در خارج از کشور هستند برای حدود 100 نفر طرح تحقیقاتی سربازی تعریف کنیم، این افراد از سربازی با انجام پروژه تخصصی با دانشگاه ها معاف می شوند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 7 خرداد 1401 بروزرسانی: 7 خرداد 1401 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 8736

به "معافیت سربازی ایرانیان خارج از کشور با انجام طرح تحقیقاتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معافیت سربازی ایرانیان خارج از کشور با انجام طرح تحقیقاتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید