معرفی بهترین جاذبه های دیدنی داراب Darab

به گزارش مجله بای بلاگ، شهر داراب قدمتی چندین هزار ساله دارد که در جای جایِ آن نمودی کوچک از هنر نقاش طبیعت می گردد. داراب، شهرستانی زیبا، در دل استان پهناور فارس است که علاوه بر قدمتی کهن، از نعمت های طبیعی فراوانی برخوردارند. تمدن داراب همزمان با تمدن سیلک کاشان بوده و در کاوش هایی که در این منطقه انجام دادند، نشانه هایی از زندگی در هزاره پنجم قبل از میلاد یافته اند. بازدید از مکان های تاریخی این شهر در کنار گشت و گذار در طبیعت جادویی آن، سفری کامل و به یادماندنی است.در ادامه همراه خبرنگاران باشید تا با جاهای دیدنی داراب بیشتر آشنا شوید.

معرفی بهترین جاذبه های دیدنی داراب Darab

بلیط هواپیما در طاهاگشت

شهر تاریخی دارابگرد

شهری است مدور، با طول عمری نزدیک به 8000 سال که ساکنینی از عصر سنگی در آن می زیسته اند. باستان شناسان شناخته شده ای مانند گیرشمن ساخت شهر دارابگرد را به سلسله اشکانیان نسبت می دهد. طبق نظر گریشمن، این شهر ابتدا به عنوان پادگان نظامی در نظر گرفته شده بود و سپس با ساخت و افزودن تأسیسات به آن به صورت یک شهر بزرگ و پر تردد درآمد. اما رونق این شهر در زمان ساسانیان به اوج خود رسیده است. زیرا در این زمان دارابگرد، یکی از مراکز پر اهمیت در ایالت پارس به شمار می رفت. در این شهر بازرگانان و تجار فارس به داد و ستد می پرداختند. این اوج و شکوه تا زمان اسلام ادامه پیدا کرد.بعدها و در قرن شش هجری جنگ های پی در پی در این شهر صورت گرفت که منجر به تخریب آن شد. ساکنان این شهر از آنجا مهاجرت نموده و در اطراف سکنی گزیدند.

کاروانسرا داراب

کاروانسرا ترکیبی است از کاروان (کاربان) به معنی گروهی مسافر که گـروهـی سفر مـی نمایند. و سرای، به معنـی خـانـه و مکان. هـردو واژه برگرفته از زبان پهلوی است. پلان آن معمولاً مربع یا مستطیل شکل است، با یک ورودی برجسته عظیم و بلند، معمولاً ساده و بدون نقش، با دیوارهایی که گاهی اوقات بادگیرهایی در انتهای آن تعبیه شده است. یک دالان با طاق قوسی که مابین ورودی و حیاط داخلی قرار گرفته است، فضای کافی را برای جا دادن حیوانات بارکش فراهم ساخته است. بر روی سکوی برآمده ای که در پیرامون این حیاط قرار گرفته است، طاقگان هایی واقع شده اند که نمای داخلی را مفصل بندی می نمایند. در پشت آنها حجره های کوچکی برای منزل دادن مسافران ساخته شده است. در کاروانسراهای دو طبقه، از حجره های پایینی برای انبار کردن کالاها و از حجره های بالایی برای منزل دادن مسافران استفاده می شد .

مسجد جامع داراب

قدیمی ترین بنای شهر فعلی داراب، مسجد جامع این شهر می باشد که دارای چهار برج تنومند و یازده ضلعی متساوی الاضلاع می باشد .روی برج ها با آجر خانه بندی و روی آن ها با خط کوفی آیات قران نگاشته شده است .پیرامون شبستان مسجد راهرویی قرار گرفته است که از طریق دهلیز هایی به هم ارتباط دارند.تنها مسجد جامع چهار مناره ای دنیا، یکی از چهار بنای شاخص شهر داراب میباشد .این بنای تاریخی درمرکز شهرداراب در محله بازار واقع شده ودر زمان شاه طهماسب یکم صفوی مرمت شده است واز این رو قدمت بنا به دوره صفوی تعلق ندارد. همچنین فضای بزرگ مسجد پوشیده از درختان تنومند خرما، پرتقال و نارنج است .این بنا بخاطر سبک معماری متفاوتش نسبت به سایر مساجد، دارای سبک هندی است و آنرا شبیه به آرامگاه اعتمادالدوله طهرانی درآگرای هند ونیز خدای خانه مسجد جامع عتیق می دانند .

نقش شاپور داراب

درست در دامنه کوه های سر به فلک کشیده پهنا، یکی از آثار ارزشمند تاریخی به نام نقش شاپور آرمیده است. این نقش برجسته که متعلق به دوران حکومت ساسانیان بوده روایتگر پیروزی شاپور اول بر امپراطوران روم را می باشد.

آتشکده آذرخش

آتشکده آذرخش یا مسجد سنگی شیراز یکی از آتشکده های خاموش ایران است. این آتشکده در پنج کیلومتری جنوب شرقی شهر داراب، در دامنهٔ کوه، ساخته شده، سازه ای شگفت انگیز با نمای صلیبی شکل که امروزه به نام مسجد سنگ، خوانده می شود. گستردگی این آتشکده 420 مترمربع است که یکپارچه از کوه تراشیده شده و در فاصلهٔ چهارکیلومتری خاوری داراب است. آتشکده آذرخش یکی از آثار منحصر به فرد تاریخی است که در دامنه شرقی کوه پهنا واقع شده است . این بنای شگفت انگیز در دل کوه پهنا حجاری شده و شکل آن بصورت صلیب می باشد. مساحت آن در حدود چهارصد و بیست متر مربع که تمام دیوارها و محوطه جزرهای آن از کوه تراشیده شده و یکپارچه است . اطراف آن راهروهائی است که به یکدیگر متصل می باشد . به اعتقاد بعضی از محققین این آتشکده یکی از معابد مهم ایرانیان قدیم بوده که البته از آن بعنوان قصر دختر و کارونسرا نیز نام برده شده است.

آتشکده آذرجو

آتشکده آذرجو در ده کیلومتری غرب داراب قرار گرفته است و به سبک چهار تاقی با گنبد ساخته شده است. آوار دیوارهای این آتشکده را تا نصف گرفته است و گنبد آن ریخته است. کنار آتشکده کوه سنگی حفره سیاه و همچنین چشمه طبیعی بزرگی به نام اغلان قز که به معنی دختر و پسر می باشد، قرار گرفته است.بنا به روایت مروج الذهب مسعودی این آتشکده به دستور اشو زرتشت بنا شده است. زرتشت به یستاف شاه دستور داد تا آتش مقدس جمشید را بیابد و یستاف شاه آنرا در خوارزم یافت و به دارابگرد آورد و در آنجا آتشکده ای بنا نمود و آتش مقدس را در آن نگه داری و سپس شهر خرم دارابگرد را بنا نمود.از سال 332 هجری قمری نام آن به آتشکده آذرجو تغییر کرد. همانند همهٔ چهارتاقی های روزگار ساسانی دارای پلانی مربعی است. این سازهٔ تاریخی خاموش از لاشه سنگ با ملاط گچ دست کوب ساخته شده است.

مجموعه تاریخی نارنجستان داراب

مجوعه ای تاریخی در دهستان فورگ از توابع شهرستان داراب وجود دارد که به قلعه نارنجستان یا نارنج قلعه شهرت یافته است. اثری که متشکل از بقایای یک قلعه تاریخی، تپه ای باستانی متعلق به حکومت ساسانیان و آثاری به جامانده از ساختمان مسجدی کهن و شبستان دار است. امروزه تنها بخشی از ساختمان قلعه و دروازه ورودی آن برجای مانده است.

آسیاب سنگی داراب

آسیاب سنگی داراب، یکی دیگر از آثار تاریخی شهرستان داراب است که در بخش شمالی آتشکده آذرخش این شهرستان (مسجد سنگی) قرار گرفته است. این آسیاب سنگی متشکل از دو استوانه سنگی بزرگ است که در بالای کوه قرار گرفته و آب مورد احتیاج آسیاب را تامین می نماید. معماری این سازه سنگی متعلق به دوران حکومت ساسانیان است و می توان آن را یکی از کم نظیرترین انواع آسیاب در تاریخ ایران معرفی کرد. طبق کتیبه ای که در بخش غربی ورودی آسیاب وجود دارد به خط کوفی که متعلق به اتابکان است، از تعمیر و بازسازی آن در دوران اتابکان و قاجاریه و نیز استفاده مجدد آن در دوران ناصرالدین شاه حکایت می نماید.

تنگ رغز داراب

تنگ رغز داراب نام تنگه یا دره ای است در بخش فسارود، در 25 کیلومتری شمال غربی شهر داراب در منطقه ای بنام حسن آباد، در جنوب شرقی استان فارس که از شمال به شهرستان های نی ریز و استهبان، از غرب به شهرستان فسا، از جنوب به شهرستان لار و زرین دشت و از شرق به استان هرمزگان محدود می شود.رغز به معنای راه بکر و لغزنده است. دره رغز به طول تقریبی 4 کیلومتر در امتداد شمال به جنوب از سرچشمه رغز تا دره جنوب ، 64 آبشار و یکصدحوضچه طبیعی را در خود جای داده است که تنها 14 آبشار و آبگیر دره جنوبی مورد توجه عموم مردم و کوهنوردان بوده است و با رسیدن به آخرین آبشار دره جنوبی به ارتفاع 35 متر دره جنوبی به بن بست می رسد. منطقه سرچشمه رغز نیز که از راستا دیگری پیمایش می شود، جنگلی زیباست که محل شروع آب رغز است.

آبشار فدامی

در چند فرسنگی شهر زیبای داراب، آبشاری وجود دارد که شاید در اولین نگاه، همانند دیگر آبشارهای دلربا و زیبا باشد اما فدامی در دل خود، مجموعه ای از چهار آب شور، شیرین، سرد و گرم را جای داده است که این خود باعث شگفتی ا ست.این آبشار که نمودی از هنر زیبای نقاش طبیعت به شمار می آید، در فصل تابستان آب شیرینش بسیار خنک و گوارا و در زمستان گرم است و آب شورش در تابستان گرم و در زمستان بسیار خنک می باشد!جدایی از جذابیت های بصری این آبشار، فدامی مکان بسیار مناسبی برای پیک نیک و کمپ های تابستانی به شمار می آید.

روستای لایزنگان

لایزنگان روستایی است کوهستانی که از شمال به شهرستان نی ریز، از جنوب به روستای نوایگان و قلعه بیابان، از شرق به کوهستان بخش رستاق و از شمال غرب به روستاهای شکرویه و مروارید متصل می باشد و در جنوب شرقی استان فارس وشرق داراب قرار گرفته است.روستای لایزنگان به ماسوله زیبای جنوب مشهورست.روستای لایزنگان به طور کامل شرایط و اوضاع جوی و اقلیمی یک نقطه میان کوهی را دارا است و از نقاط سردسیر شهرستان محسوب می شود. آب وهوا در این روستا در فصل زمستان بارانی وبرفی است و در فصل تابستان هوا نسبتا خنک است.مردم لایزنگان مردمی مهمان نوازند و از مهمانانی که در تابستان به انجا می آیند به خوبی پذیرایی می نمایند.

لمینت دندان کامپوزیت دندان ایمپلنت ارتودنسی

تور فرانسه: تور فرانسه ارزان | تور فرانسه قیمت، تور پاریس، تور پاییز را همراه ما تجربه کنید.

گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت را زا ما بخواهید.

منبع: تاپ تراول
انتشار: 9 شهریور 1400 بروزرسانی: 9 شهریور 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 721

به "معرفی بهترین جاذبه های دیدنی داراب Darab" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی بهترین جاذبه های دیدنی داراب Darab"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید