می توان جلوی سیل فروردین آینده را گرفت؟

به گزارش وبلاگ خرید، خبرنگاران/خوزستان مدیرکل هواشناسی خوزستان با بیان اینکه مشکل اصلی، بعد از بارندگی اول اسفند است که سدها دیگر تراز گرفته اند، گفت: مدل ها دارند نشان می دهند که برای اواخر اسفندماه و فروردین ماه سیستم های بارشی خوبی داریم؛ اگر برنامه ریزی دقیقی شود و بتوانند تا آن زمان، به صورت روزانه دریچه های سدها را به اندازه باز کنند و ظرفیت خالی در پشت سدها ایجاد کنند، می توان جلوی وقوع سیلاب را گرفت.

می توان جلوی سیل فروردین آینده را گرفت؟

محمد سبزه زاری در گفت وگو با خبرنگاران در پاسخ به اینکه با توجه به بارندگی های فعلی استان های بالادست آیا امکان وقوع سیلاب در خوزستان وجود دارد؟ اظهار کرد: به صورت محدود این امکان وجود دارد زیرا حجم بارش ها زیاد است اما اگر سیلابی مانند سیلاب فروردین امسال را در نظر داشته باشیم، فعلا این امکان وجود ندارد.

سیلاب فروردین 98 خوزستان چگونه راه افتاد؟

وی شرح داد: قبل از سیلاب فروردین ماه امسال، از بهمن ماه قبل از آن بارندگی های شدیدی در سطح منطقه به صورت مداوم رخ داد و این موضوع باعث شده بود که در استان خوزستان زمین ها کاملا مرطوب باشند و دیگر آب نتواند به زمین جذب شود.

سبزه زاری ادامه داد: همچنین در آن زمان رودخانه ها و انهار و تالاب های خوزستان همگی پرآب بودند و وقتی دریچه های سدها را باز می کردیم جایی برای حرکت آب وجود نداشت. این موارد باعث شد که آب سریعا و به شدت در رودخانه ها و پشت سدها بالا بیاید و آن اتفاقات بیفتد اما اکنون اگر لرستان حتی بیشتر از حد محاسبه شده بارندگی داشته باشد و سیلاب آن به سمت سدهای ما در استان خوزستان بیاید؛ فعلا سد کرخه مسئله ای ندارد و سدهای حوضه کارون هم ظرفیت دارند.

احتمال سیلاب در مناطق محدودی از حوضه دز

وی گفت: در این زمان، مشکل احتمالا در حوضه سد دز خواهد بود. در حوضه دز اگر بارندگی بیش از حد محاسبه شده باشد، شاید به صورت محدود برخی مناطق خوزستان دچار سیلاب شوند اما به آن شکل سیلاب فروردین ماه نیست و شاید مثلا یک سیل بند در نقطه ای بشکند.

مدیرکل هواشناسی خوزستان بیان نمود: بنابراین اگر بارش در استان های بالادست بیش از حد محاسبه شده باشد، امکان دارد مناطق محدودی از خوزستان را تحت تاثیر قرار دهد که این مناطق را باید در حوضه دز در نظر بگیریم.

وی با اشاره به میزان بارندگی در حوضه های رودخانه های خوزستان گفت: آنچه مدل ها تا دیروز نشان می دهند، پهنه دز 160 میلیمتر بارندگی خواهد داشت. با این وجود، مدل ها به صورت نقطه ای در حوضه دز تا 250 میلیمتر را نیز نشان می دهند و هم اکنون نیز می بینیم که در همان نقاط این بارندگی بوده و از جمله بدره ایلام تا به امروز 115 میلیمتر بارندگی داشته است و بارش همچنان ادامه دارد. از آنجا که سیستم بارشی اصلی سه شنبه شب می رسد، اگر این نقاط 100 میلیمتر دیگر بارندگی داشته باشد تقریبا به همان عدد پیش بینی شده می رسیم.

می توان جلوی سیل فروردین آینده را گرفت اگر...

سبزه زاری با اشاره به پیش بینی بارندگی اواخر اسفندماه شرح داد: طبق آماری که سازمان آب داده است، سدها در حوضه های کارون و کرخه فعلا ظرفیت برای پر شدن دارند. با این حال باید توجه داشت که مشکل اصلی، الان نیست بلکه مشکل اصلی از بعد از این بارندگی اول اسفند است که سدها، دیگر تراز گرفته اند و باید با استفاده از پیش بینی های هواشناسی و تجربه سازمان آب و برق، برنامه ریزی دقیقی انجام شود تا بتوانیم بارش های بعدی را کنترل کنیم تا اتفاقی نیفتد.

وی گفت: مدل ها دارند نشان می دهند که برای اواخر اسفندماه و فروردین ماه سیستم های بارشی خوبی داریم؛ اگر برنامه ریزی دقیقی شود و بتوانند تا آن زمان، به صورت روزانه دریچه های سدها را به اندازه باز کنند و ظرفیت خالی در پشت سدها ایجاد کنند، می توان جلوی وقوع سیلاب را گرفت.

tour-malaysia.ir: تور مالزی ارزان قیمت، تور پنانگ، کوالالامپور، لنکاوی، تور لحظه آخری مالزی را همراه ما باشید.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 24 مهر 1400 بروزرسانی: 24 مهر 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 963

به "می توان جلوی سیل فروردین آینده را گرفت؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "می توان جلوی سیل فروردین آینده را گرفت؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید