نام مدافعان و قهرمانان وطن بر خیابان های تهران نقش می بندد

به گزارش مجله بای بلاگ، تهران (پانا) - با تصویب اعضای شورای شهر تهران نام مدافعان و قهرمانان وطن بر خیابان های تهران ثبت شد.

نام مدافعان و قهرمانان وطن بر خیابان های تهران نقش می بندد

در سیصد و چهارمین جلسه شورا، نام گذاری مورد آنالیز نهاده شد که موارد نام گذاری این صورتجلسه به تصویب اعضای شورا رسید.

نام گذاری خیابان هایی به نام مفاخر ایرانی چون عباس میرزا، جوادخان گنجه ای، سرلشکر محمد سلیمی، دریادار شهید غلامعلی بایندر و نام چندتن از شهیدان حمله متفقین در سوم شهریور 1320، نام زبان تات، شهرهای اردبیل و خلخال و پارس آباد و گرمی و کوثر و بانه و سقز و کامیاران و ایلام از جمله مهم ترین این نامگذاری ها بود.

در این جلسه پیشنهادها و دلایل تغییر نام و نام گذاری معابر نیز بیان شد از جمله نام گذاری خیابان اندیشه واقع در خیابان شریعتی بنام عباس میرزا (سردار عظیم ایرانی) بود. عبّاس میرزا نامدار به عبّاس میرزا نایِبُ السَّلطَنه از شاهزادگان قاجار و فرزند فتحعلی شاه و آسیه خانم دولو بود که در فاصله سال های 1797 تا 1833 م ولایتعهدی ایران و نیابت سلطنت پدرش در آذربایجان را بر عهده داشت. لازم به ذکر است عباس میرزا یکی از دلیرترین و شجاع ترین و با کفایت ترین فرزندان فتحعلیشاه بود و فرماندهی ارتش ایران در جنگ های ایران و روس رل برعهده داشت و علی رغم شجاعت و درایت فراوان به علت فزونی نظامی روس ها پیروز به پیروزی نشد.

در ادامه این نام گذاری ها خیابان اندیشه یکم بنام شهید جوادخان گنجه ای تغییر نام یافت. جوادخان زیاد اوغلی قاجار(1748-1804 میلادی) فرزند شاهوردی خان، آخرین حکمران ایران در گنجه است که در سوم ژانویه 1804 میلادی] (1218قمری) در شروع دوره اول جنگ های ایران و روسیه در زمان قاجار و در جریان تهاجم سپاهیان روسیه تزاری به فرماندهی ژنرال سیسیانوف به گنجه، پس از جنگی دلاورانه با یک پسر خود کشته شد و با این حادثه گنجه از دست ایران رفت.

همچنین خیابان اندیشه دوم به نام دریادار شهید غلامعلی بایندر نام گذاری شد. لازم به ذکر است غلامعلی بایَندُر (زاده 23 آذر 1277 - درگذشته 3 شهریور 1320) دریادار نیروی دریایی ارتش و به مدت 5 سال فرمانده این نیرو از مهر 1315 تا شهریور 1320 بود. وی در جریان درگیری های میان قوای ایران و انگلستان در جنگ جهانی دوم در خرمشهر در تاریخ 3 شهریور 1320 کشته شد.

ناوسروان یدالله بایندر در سال 1320 مسئولیت کفالت فرماندهی نیروی دریایی در دریای خزر را بر عهده داشت. مزار وی هم اکنون در محوطه باراندازهای بندر انزلی است.

تغییر نام خیابان اندیشه سوم بنام شهید دریاقلی سورانی از دیگر نام گذاری های سیصدو چهارمین جلسه شورای شهر تهران بود که با رای موافق اعضای شورا به تصویب رسید.

دریاقلی سورانی یان چشمه ای (زاده 1324 در یان چشمه چهار محال بختیاری - درگذشته 28 آبان ماه 1359 در آبادان)، اوراق فروشی در حاشیه آبادان بوده که در جریان حمله عراق به ایران متوجه نفوذ غافل گیرانه عراقی ها از رودخانه بهمن شیر می گردد و مسافت 9 کیلومتری را از گورستانِ اتومبیل های فرسوده در کوی ذوالفقاری تا نیروهای خودی را با دوچرخه می پیماید و از یورش عراقی ها مطلع می سازد.

همچنین در این جلسه خیابان اندیشه پنجم بنام شهید مصیب ملک محمدی نام گذاری شد. ژاندارم شهید سرجوخه ملک (مصیب) محمدی که اهل روستای کلاثور بود یکی از دلاوران روز سوم شهریور 1320 بود که دلاورانه در مقابل ارتش متجاوز روسیه تا آخرین قطره خونش ایستاد.

در ادامه خیابان اندیشه ششم واقع در خیابان شریعتی نیز بنام شهید محمد راثی هاشمی تغییر نام یافت. سید محمد راثی هاشمی یکی از سه مرزبانی بود که که در سوم شهریور ماه 1320 به دلیل اشراف بر پل با عملیات تعقیب و گریز توانستند جلوی تجاوز ارتش روس را بگیرند. ارتش چهل و هفتم روس به سرلشکری نوویکف برای عبور از رود ارس باید از پل آهنی عبور می کردند که با ایستادگی مرزبانان ایرانی روبرو شدند. نیروهای متفقین در نهایت با کشته شدن این سه مرزبان و استفاده از توپخانه سنگین پیروز به عبور از ارس و ورود به خاک ایران شدند.

از سوی دیگر تغییر نام خیابان اندیشه هفتم بنام شهید عبدالله شهریاری نیز با رای موافق اعضای شورا تصویب شد. عبدالله شهریاری یکی از سه مرزبانی بود که در سوم شهریور ماه 1320 به دلیل اشراف بر پلی بر رودخانه ارس با عملیات تعقیب و گریز توانستند جلوی تجاوز ارتش روس را برای 48 ساعت بگیرند.

همچنین در ادامه سیصدو چهارمین جلسه شورا تغییر نام خیابان اندیشه هشتم بنام شهید یدالله بایندر به تصویب رسید. یدالله بایندر (زاده 3 مرداد 1292 در تهران - درگذشته 4 شهریور 1320 در بندر انزلی) ناوسروان نیروی دریای ایران بود که در مقاومت در برابر حمله روس ها در جنگ جهانی دوم به شمال ایران، نقش اساسی داشت و در این نبرد کشته شد.

در ادامه این جلسه همچنین خیابان اندیشه نهم در خیابان شریعتی بنام فرنگیس حیدرپور نام گذاری شد. لازم به ذکر است فرنگیس حیدرپور(1341-) ساکن روستای اوازین گورسفید از توابع گیلانغرب در کرمانشاه و از قهرمانان غیرنظامی جنگ ایران و عراق بوده است.

او در حمله نظامیان عراقی به روستای محل سکونتش با یک تبر از خود در برابر سربازان ارتش بعث عراق دفاع کرد. فرنگیس در پی برخورد با دو سرباز عراقی بدون داشتن سلاح گرم، با تبر پدرش با سربازان درگیر شده، یکی را کشته و دیگری را با تمام تجهیزات جنگی اسیر می نماید و به مقر فرماندهی ارتش ایران تحویل می دهد.

تغییر نام اندیشه دهم بنام شهید حسینعلی صدآفرین از دیگر مصوبات سیصد و چهارمین جلسه شورای شهر تهران است. حسینعلی صدآفرین در زمان ورود متفقین به خاک ایران در شهریور 1320 ه.ش در پاسگاه کلوَز که مابین روستاهای خواجه بلاغی و خوش آباد پیله رود نمین واقع شده است، به تنهایی چندین ساعت در مقابل قشون بیگانه ایستادگی نموده و در نهایت جان خود را مانند پدران حماسه ساز خویش فدای وطن مادری نمود.

فرمانده قشون روسها با شنیدن ماوقع از کشته شدن حسین علی بسیار ناراحت می گردد و اسم شهید را جویا می شوند و در مقام تحسین بجای صدآفرین به زبان روسی بر ایشان هزارآفرین می گوید.

همچنین در این جلسه با رای موافق اعضای شورا خیابان نیایش واقع در خیابان توحید بنام اردبیل تغییر نام یافت. اردبیل از مناطق با اهمیّت ایران به شمار می آید و دارای آثار و ابنیّه تاریخی و جاذبه های طبیعی بسیار زیادی است. شهرت و اهمیّت اَردَبیل تنها از آن جهت نیست که چند تن از پادشاهان ایران آن شهر را قرارگاه خود ساختند، بلکه از آن لحاظ است که سر حلقه فرقه صفویه، شیخ صفی الدین اردبیلی، از این جا برخاست و در همین جا به خاک سپرده شد.

در ادامه جلسه خیابان سرسبز جنوبی واقع در مرزداران به نام تات (از زبان های ایرانی) نام گذاری شد. تات های ایران (به تاتی: Irune Tâtun، ایرون تاتون) یا تات های جنوبی از اقوام ایرانی تبار هستند و به شکل پراکنده و نقطه ای در شمال ایران (از آذربایجان تا شمال خراسان) زندگی می نمایند. بیشتر جمعیت تات های ایران در استان های مرکزی، قزوین، تهران، اردبیل، زنجان و خراسان شمالی یعنی شهرستان های دماوند، ایوانکی، برغان، طالقان، زرندیه، تاکستان و بوئین زهرا و شاهرود، خلخال، رودبار، طارم، جاجرم و اسفراین وشهرستان گرمه شهرستان آران و بیدگل استان اصفهان دیده می شوند.

مردم تات ایران زرتشتی، یهودی و مسلمان هستند و به زبان تاتی ایران از گروه زبان های ایرانی شمال غربی و زبان تاتی قفقاز از گروه زبان های ایرانی جنوب غربی سخن می گویند.

همچنین در این جلسه خیابان دوم واقع در خیابان کاشان بنام بادرود نام گذاری شد. لازم به ذکر است شهر بادرود از توابع شهر کاشان در استان اصفهان می باشد و به دلیل بارگاه مقدس آستان امامزاده آقاعلی عباس در زمره شهرهای زیارتی کشور به شمار می آید.

در ادامه آنالیز صورت جلسه کمیسیون نام گذاری، خیابان کوثر یکم واقع در ستارخان بنام پارس آباد از شهرستانهای شمال استان اردبیل نام گذاری شد. همچنین کوچه دوم بنام گرمی شهری در شمال استان اردبیل و کوچه سوم بنام کوثر یکی از شهرهای استان اردبیل نام گذاری شد.

در ادامه خیابان امیری واقع در بلوار فرزانه بنام بانه و خیابان سپهری واقع در بلوار فرزانه بنام سقز و خیابان انوشه واقع در بلوار فرزانه بنام کامیاران نام گذاری شد.

همچنین سی و پنج متری آبشار واقع در حدفاصل دانشگاه علوم انتظامی تا بلوار خرم آباد بنام ایلام نام گذاری شد.

بر اساس گزارش معاونت ارتباطات و امور بین الملل شورای اسلامی شهر تهران، در ادامه این جلسه اعضای شورا به تغییر نام خیابان سروش واقع در خیابان معلم بنام سرلشکر محمد سلیمی رای موافق دادند.

لازم به ذکر است محمد سلیمی (زاده 1316 مشهد - درگذشته 10 بهمن 1394 تهران) سرلشکر نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران و دومین فرمانده کل ارتش از خرداد 1379 تا شهریور 1384 بود. وی در کابینه اول میرحسین موسوی برای مدت 4 سال به عنوان وزیر دفاع ملی فعالیت می کرد.

طرفداران رونالدو: طرفداران رونالدو | مجله فوتبال و طرفداران بازکن محبوب رونالدو

آیان کتاب: آیان کتاب | مجموعه ای از بهترین کتاب های دنیا را در این مجموعه بخوانید

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 15 مرداد 1400 بروزرسانی: 15 مرداد 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 7592

به "نام مدافعان و قهرمانان وطن بر خیابان های تهران نقش می بندد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نام مدافعان و قهرمانان وطن بر خیابان های تهران نقش می بندد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید