نقدی درباره فیلم بلعیدن؛ وقتی گذشته موجب بلعیدن رنج ها می شود!

به گزارش وبلاگ خرید، کوروش جاهد؛ فیلم درباره زن و شوهر جوانی است که به تازگی ازدواج کرده و زیر یک سقف آمده اند. زندگی این زن و شوهر جوان در ظاهر بسیار بی دغدغه و بدون مشکل به نظر می رسد. در صحنه ابتدای فیلم تصویر زن جوان خانم هانتر (با بازی هیلی بنت) را از پشت سر مشاهده می کنیم. از لحاظ نشانه شناسی تصویری سینما نمایش تصویر شخص از پشت سر اشاره به انگیزه های قبلی و گذشته شخص دارد.

نقدی درباره فیلم بلعیدن؛ وقتی گذشته موجب بلعیدن رنج ها می شود!

چشم انداز مقابل این زن یک دریا به نظر می رسد. دریا در بسکمک از فیلم ها نمادی از لیبیدو یا همان رانه زندگی و میل به زیستن، یا آن طور که ژاک لکان می گوید نمادی از ژوئیسانس Jouissance یعنی لذت بسیار همراه با درد است. میان این زن جوان و میل به زندگی یک حصار و مانع به چشم می خورد. نام هانتر Hunter به معنای شکارچی از معنای ویژه ای در شخصیت پردازی این زن جوان و رخداد های گذشته زندگی اش برخوردار است که اشاره به ویژگی شکارگری انسان از شروع پیدایش و دوره شکارگری دارد.

در صحنه های بعدی چند بره گوسفند Lamb را مشاهده می کنیم که بعد از چند لحظه یکی از آن ها توسط مردی ناشناس به دام می افتد. در تصویر بعدی شوهر جوان این زن، ریچی (با بازی اوستین استوول) را مشاهده می کنیم که در داخل خانه به بستن کراوات مشغول است. کراوات Tie از لحاظ نمادین، اشاره به غریزه مردسالارانه دارد. این شکل از نمادپردازی در سینمای کشور هایی بیشتر رایج است که از لحاظ اخلاق سنتی و مذهبی امکان نمایش اندام های مختلف را در فیلم ها ندارند.

اشاره به این شکل از نمادپردازی در زمینه جنسیت اشاره به تفاوت های نقش های جنسیتی در فیلم دارد (Gender Roles)؛ سپس در ادامه شاهد سر بریده شدن بره گوسفند و تکه تکه شدن گوشت این حیوان توسط دستان انسان هستیم. عنوان بندی (تیتراژ) فیلم در میانه این تصاویر همچنان به چشم می خورد. گوشت بریده شده بره ابتدا روی اجاق گاز پخته شده و سپس داخل ظرف و روی میز غذا در حال خورده شدن است.

در یک میهمانی به نسبت مجلل که گوشت ها در حال خورده شدن هستند، پدر ریچی توجه میهمانان و حاضران را به صحبت هایش جلب می کند. (نام ریچی مخفف ریچارد و خوانش آن به این شیوه به احتمال زیاد اشاره به واژه Rich به معنای ثروتمند دارد). پدر ریچی افتخار به دست آوردن مقام جوان ترین مدیرعامل شرکت خانوادگی شان را توسط پسرش به حضار اعلام می کند. واگذاری و اعلام این مقام از سوی پدر به پسرش حکایت از یک شرایط پدرسالارانه دارد.

هانتر همسر جوان ریچی، همراه با سایر میهمانان به تشویق و دست زدن برای شوهرش می پردازد. در پس زمینه حضور ریچی هنگامی که این موفقیتش را در اثر همکاری همسرش هانتر می داند، تصویر به طور مشخص شامل مربع - مستطیل هایی است که با چارچوب ها و قواعد مردانه و منطقی پیوند دارد.

ریچی در این نطق خانوادگی همسرش هانتر را بسیار فداکار و ازخودگذشته معرفی می کند. در واقع فداکاری و ازخودگذشتگی به عنوان صفات آسمانی و سنتی زنان در مذهب کلیسایی شناخته می شوند که از دیرباز برای این جنسیت انسانی در نظر گرفته شده است. در ادامه به واسطه قرارگرفتن زمان فیلم در دوران پست مدرنیسم و رویکرد سینما و علوم انسانی در این دوره از این قبیل مفاهیم سنتی به طور عامدانه و سیستماتیک آشنایی زدایی خواهد شد.

همچنین ریچی در ادامه اعلام می کند که والدین شان برای زندگی مشترک شان یک منزل مسکونی خریداری کرده اند. این جمله باز هم اشاره به وابستگی این فرزند پسر به منابع مالی پدر خانواده و به طور معمول دستورگرفتن پسر از احکام پدرانه دارد. این دیالوگ ما را به یاد فرضیه زیگموند فروید درمورد تثبیت کودک در مرحله دهانی و ارتباط آن با بیان سخنان گزنده و نیش و کنایه زدن افراد تثبیت شده در این مرحله از دیدگاه فروید می اندازد.

این مسئله البته با موضوع فیلم ارتباط مستقیم دارد. با روی دادن این اتفاق و قطع شدن حرف های هانتر، احساس تحقیر و ناراحتی درونی به این زن دست می دهد و به دنبال آن شروع به خوردن و بلعیدن یخ های داخل لیوان می کند... در پس زمینه تصویر هانتر در این لحظات دایره هایی پرشمار به چشم می خورند که تأکید بر احوال ذهنی این زن جوان در این لحظات دارد. در صحنه بعد، هانتر در منزل در حال چسباندن یک صفحه قرمزرنگ روی شیشه پنجره است.

رنگ سبز طبیعت بیرون خانه به شکل جالب با رنگ قرمز این صفحه پوشانده می شود. به این ترتیب و با افزایش تدریجی رنگ قرمز در تمامیت تصویر، پیش آگهی از بروز خون ریزی در جسم هانتر را از لحاظ حسی دریافت می کنیم. هانتر در سکانس بعد در حال تماشای گوسفندان عروسکی است که ظاهرا به عنوان اسباب بازی برای نوزادشان تهیه کرده اند. مشاهده این گوسفندان عروسکی ما را به یاد گوسفندان کشته شده ابتدای فیلم می اندازد که در ادامه تبدیل به خوراک این خانواده شدند.

مادر ریچی برای عروسش هانتر، کتاب مراقبت های دوران بارداری را آورده تا مطالعه کند. فرزنددارشدن و حاملگی مانند یک وظیفه سنتی برای زنان در این خانواده تعریف شده است. از این هنگام به بعد، هانتر شروع به خوردن و بلعیدن (Swallow) اجسام کوچک مانند تیله و قفل و اشیای دیگر می کند! بلعیدن این اجسام در نگاه نخست اگرچه تا میزان زیادی شگفت انگیز و غیرعادی به نظر می رسد، اما نشان دهنده نوعی اختلال به نام هرزه خواری (Pica) است که در زنان باردار بروز پیدا می کند.

از لحاظ نمادین، این بلعیدن نشان دهنده احساس تحقیرشدگی و تحمل صحبت ها و شرایط نه چندان محبت آمیز درون این خانواده است. در واقع به نظر می رسد هانتر به طور ناخودآگاه با بلعیدن این اشیای تیز و خطرناک به تنبیه خود و غلبه بر احساس گناهی که در ناخودآگاهش وجود داشته دست می زند. ضمن اینکه هانتر در کتابش این مطلب را خوانده که در طول روز بهتر است یک عمل خارق العاده و کاری را که به طور معمول انجام نمی دهد، به انجام برساند! به هر شکل پس از این میهمانی محبت آمیز، بلعیدن اشیا توسط هانتر همچنان ادامه پیدا می کند.

تا اینکه در جریان بازبینی های دوران حاملگی هانتر، پزشکان ناچار می شوند تا اجسام خارجی بلعیده شده توسط این زن جوان را هم از درون دستگاه گوارش او خارج کنند. به این ترتیب ریچی از جریان این عادت هانتر و بلیعده شدن اجسام گوناگون توسط همسرش آگاهی پیدا کرده و پس از بازگشت از بیمارستان با او دعوا و بگومگو می کند. پس از این رویداد، ریچی و خانواده اش تصمیم می گیرند تا فردی به اسم لوای (با بازی لیث ناکلی) را به منظور مراقبت از هانتر و کمک در امور منزل استخدام کنند. لوای خودش را از مهاجران اهل دمشق و سوریه معرفی می کند که به دلیل جنگ و ویرانی به کشور جدید مهاجرت کرده است.

حضور این فرد با این ملیت، گذشته از جنبه دراماتیک و پیشبرد داستان، نشان از وجود جنبه چندفرهنگی Multi Cultural در سینمای امروز و توجه جهانی فیلم به مسائل و دغدغه های سایر سرزمین ها و فرهنگ ها دارد (اگر این فیلم یا مشابه آن حدود 40 یا 50 سال قبل ساخته شده بود، به طور حتم مستخدم یا پرستار خانه فردی از اهالی همین سرزمین (ایالات متحده آمریکا) یا دست کم یک رنگین پوست می توانست باشد). جالب اینکه در گفتگو میان لوای و هانتر، این مرد سوریه ای جمله عجیب و معناداری به هانتر بیان می کند.

اینکه اگر در سرزمین هانتر هم جنگ در حال روی دادن بود، هانتر از چنین مشکل روانی رنج نمی برد!.... شاید با این دیالوگ قرار است درک کنیم، انسان مدرن امروز با دراختیارداشتن این میزان امکانات رفاهی و آسایش در زندگی هم زمان تا چه اندازه آمادگی ابتلا به انواع مسائل روانی را نیز دارد.

به هر شکل مراقبت لوای از هانتر تا جایی پیش می رود که مجبور می شود هنگام مراجعه هانتر به دستشویی او را مورد وارسی بدنی قرار دهد! بااین حال هانتر همچنان از اجسامی که در دستشویی پیش تر پنهان کرده برای بلعیدن استفاده می کند.... به این ترتیب به نظر می رسد بلعیدن این اشیا از سوی هانتر تبدیل به یک اعتیاد غیرقابل ترک شده است.

در گفتگو با درمانگر، هانتر به مسئله ای درباره مادرش اشاره می کند. مسئله نداشتن پیشینه مشخص به ویژه از جانب پدر و اینکه هانتر هنوز پدر واقعی خودش را که با ارتکاب به عمل تجاوز موجب تولد این زن جوان شده هنوز ملاقات نکرده، باعث حیرت و شگفتی روان شناس می شود؛ چراکه به نظر می رسد یکی از کلیدی ترین راه های ورود دانش روان شناسی به ضمیر ناخودآگاه افراد و بررسی احوال و دلیل رفتار انسان ها بررسی کیفیت رفتار پدر و مادر با شخص باشد؛ بنابراین در این مورد مسئله فقدان پدر، بررسی های روان کاوانه این خانم روان شناس را درباره دلیل اصلی رفتار های هانتر دچار پیچیدگی می کند.

چه بسا هانتر در ادامه به خانم روان شناس می گوید که رفتار ناپدری و سایر اعضای خانواده اش با او بسیار مناسب و خوب بوده و هیچ احساس ناخوشایندی در این رابطه ندارد. در ادامه لوای برای نزدیک ترشدن به حال هانتر و نجات او خودش هم به زیر تخت می رود و کنار این زن قرار می گیرد. با وجود برداشت اولیه که ممکن است چنین فردی را با این پیشینه جهان سومی، انسان خطرناک و متجاوز تصور کنیم، لوای با قراردادن دستش روی شانه هانتر به او اطمینان می دهد که در آرامش و امنیت واقع شده است.

sahandblog.ir: سهندبلاگ، سیستم مدیریت محتوای سهند

sale-blog.ir: مجله وبلاگ فروش | ارائه نرم افزارهای مدیریت وبسایت

banima.ir: بانیما | مجله گردشگری و مسافرتی بانیما

kurdeblog.ir: وبلاگ سرگرمی و بازی، مجله سرگرمی

منبع: فرارو
انتشار: 10 آبان 1400 بروزرسانی: 10 آبان 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 7585

به "نقدی درباره فیلم بلعیدن؛ وقتی گذشته موجب بلعیدن رنج ها می شود!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقدی درباره فیلم بلعیدن؛ وقتی گذشته موجب بلعیدن رنج ها می شود!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید