نقد و آنالیز فیلم Ant، Man And The Wasp: Quantumania

به گزارش مجله بای بلاگ، فیلم انت من و واسپ: کوانتومانیا (Ant-Man And The Wasp: Quantumania) شروعی خوب برای فاز پنجم دنیای سینمایی مارول به شمار می رود که به خوبی داستان اسکات لنگ را ادامه داده و در عین حال، شخصیت کانگ را معرفی نموده است. در ادامه با نقد این فیلم همراه با ما باشید.

نقد و آنالیز فیلم Ant، Man And The Wasp: Quantumania

پس از اینکه فاز چهارم دنیای سینمایی مارول تعداد زیادی شخصیت کاملا نو را معرفی کرد، استودیو مارول فاز پنجم دنیای سینمایی خودش را با فیلم انت من 3 شروع نموده است. این فیلم وظیفه ای دوگانه برعهده دارد که نه تنها سه گانه انت من با نقش آفرینی پل راد را به یک نقطه انتها می رساند بلکه زمینه را برای اتفاقات فاز پنجم دنیای سینمایی مارول مهیا می نماید که بخشی از حماسه مولتی ورس به شمار می رود. خوشبختانه کارگردان پیتون رید و نویسنده جف لاونس توانستند به خوبی از عهده این وظیفه بربیایند.

همانطور که از نامش پیدا است، فیلم انت من و واسپ: کوانتومانیا داستان اسکات لنگ ملقب به انت من با بازی پل راد را دنبال می نماید که به همراه دخترش کیسی با بازی کاترین نیوتن، نامزدش هوپ ون داین با بازی اونجلین لیلی و پدر و مادر وی به نام جنت ون داین با بازی میشل فایفر و هنک پیم با بازی مایکل داگلاس به درون قلمروی کوانتوم کشیده می شوند. در آنجا، جنت با گذشته اش روبرو می گردد و حالا هر پنج نفر آن ها به هدفی برای کانگ فاتح با بازی جاناتان میجرز تبدیل شدند، موجودی خوفناک که بسیاری از قلمروی کوانتوم را ویران نموده است. حالا این خانواده باید با یکدیگر همکاری نمایند تا راهی برای بازگشت به خانه شان بیابند و در حین جلوی کانگ را بگیرند.

فیلم انت من و واسپ: کوانتومانیا فیلم متفاوتی از انت من به شمار می رود. فیلم های قبلی این سه گانه نسبت به دیگر آثار دنیای سینمایی مارول سطح پایین تر و ساده تری داشتند و اغلب اوقات نیز خطرات در آن ها زیاد نبود اما در این فیلم تازه، کاراکترها به جهانی خارق العاده می روند و خطرات بسیار بالا است.

با این وجود، نویسنده و کارگردان پیروز شدند تا این حس را به فیلم بدهند که کاملا متعلق به فرنچایز انت من باشد و علت عمده آن نیز کاراکترهای آن است. اسکات لنگ با بازی پل راد نه تنها در طول این سه گانه به خوبی توسعه پیدا نموده بلکه این موضوع در فیلم انتقام جویان: انتها بازی (Avengers: Endgame) و فیلم کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی (Captain America: Civil War) نیز به چشم می آید. به این ترتیب، شوخ طبعی او و تمایلش برای تبدیل شدن به یک پدر خوب سبب شده تا همه چیز درباره قلمرو کوانتومی و ماجراجویی وی خارق العاده باشد.

این موضوع بعلاوه به خوبی در تضاد با شخصیت شرور داستان یعنی کانگ است که در کنار اسکات، در مرکز داستان این فیلم واقع شده است. کانگ بسیار بزرگ است و به گونه ای درباره زمان صحبت می نماید که در مقایسه با انسان های معمولی همچون اسکات، غیر قابل درک احساس می گردد و همین تضاد برجسته او اسکات لنگ سبب شده تا این شخصیت شرور بسیار خطرناک باشد.

زمانی که پل راد و جاناتان میجرز در فیلم انت من و واسپ: کوانتومانیا در کنار یکدیگر قرار دارند، این اثر بسیار مهیج می گردد و نشان می دهد که علت خاص بودن دنیای سینمایی مارول، بازیگران برجسته و بااستعداد آن هستند که توانستند این داستان های حماسی درباره خوب و بدی را به برترین شکل ممکن جان بدهند. این موضوع بعلاوه یاری می نماید تا دیگر بازیگران این فیلم نیز بسیار قوی باشند.

شخصیت کیسی با بازی کاترین نیوتن توانسته در فیلم انت من 3 لحظات بسیار خوبی را برای خودش رقم بزند، هر چند، شخصیت جنت با بازی میشل فایفر توانسته نسبت به دیگر شخصیت های مکمل بیشتر بدرخشد. مایکل داگلاس نیز توانسته دیالوگ های طنز خوبی را ارائه کند که شوخ طبعی جالبی را به این فیلم اضافه نموده است. اونجلین لیلی نسبت به فیلم قبلی، حضور کمتری در این فیلم نو دارد اما همان لحظات اندک نیز جالب توجه هستند. در این میان نیز بازیگر نقش مودک بسیار مجذوب کننده و دلنشین به نظر می رسد.

به طور کلی، فیلم انت من و واسپ: کوانتومانیا پیروز شده تا یک انتها خوب برای سه گانه انت من و احتمالا برترین اثر این سه گانه باشد و در عین حال، زمینه را برای اتفاقات بعدی فاز پنجم دنیای سینمایی مارول فراهم کند. نویسنده و کارگردان توانستند تا با متعادل کردن داستان اسکات لنگ و کانگ، آن ها را به کاراکترهای بسیار مهمی تبدیل نمایند. این در حالی است که دیگر کاراکترها به خصوص هوپ با بازی اونجلین لیلی کمتر به چشم آمدند ولی این کار در نهایت سبب قوی تر شدن فیلم شده است. فیلم انت من 3 لزوما پرخطرترین فیلم دنیای سینمایی مارول نیست اما اثری خوش ساخت به شمار می رود که پس از گذشت 15 سال از فیلم های مارول، توانسته تازه و در عین حال آشنا باشد و مخاطبان عام را راضی نگه دارد.

علاوه بر این، برای هواداران مارول فیلم انت من و واسپ: کوانتومانیا از جمله آثاری است که حتما باید ببینند چراکه علاوه بر سرگرم نماینده بودن، اهمیت بسیار زیادی برای قوس داستانی کلی فاز پنجم و حماسه مولتی ورس دارد. با این حال باید توجه داشت که بعضی از جنبه های این فیلم برای کسانی که دو فیلم قبلی انت من را دیدند، بهتر قابل درک خواهد بود اما برای اینکه داستان این اثر را متوجه شوید، تماشای آن ها ضروری نیستند.

همچون بسیاری از فیلم های دنیای سینمایی مارول، فیلم انت من و واسپ: کوانتومانیا نیز برای کسانی که به این آثار استودیو مارول علاقه مند هستند، بسیار لذت بخش تر و باارزش تر است اما حتی برای افراد ناآشنا نیز می تواند تماشای آن جالب باشد. جذبه اصلی این فیلم تازه، شخصیت کانگ فاتح با بازی جاناتان میجرز است که شخصیت شرور بزرگ فعلی مارول محسوب می گردد و این در حالی است که این اثر فضای خوبی را نیز برای شخصیت اسکات لنگ و توسعه آن فراهم آورده است.

امتیاز منتقد: 4 از 5

منبع: فوت و فن / screenrant.com
انتشار: 5 فروردین 1402 بروزرسانی: 5 فروردین 1402 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 8913

به "نقد و آنالیز فیلم Ant، Man And The Wasp: Quantumania" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقد و آنالیز فیلم Ant، Man And The Wasp: Quantumania"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید