هجوم گردشگران به لاله زار بردسیر بدون توجه به پروتکل های بهداشتی

به گزارش وبلاگ خرید، لاله زار بردسیر، سردترین نقطه ایران، مهد گلستان های گل محمدی و مرتفع ترین نقطه ایران، بهار امسال نتوانست برخود ببالد و مردمانش را از فروش گل و گلاب، فرآورده ها و صنایع دستی و مهمان کردن گردشگران شاد کند و اینک تابستان داغ و ترس از حضور گردشگران و شیوع بیشتر کرونا هم اضافه شده است.

هجوم گردشگران به لاله زار بردسیر بدون توجه به پروتکل های بهداشتی

بنا به گفته مردم محلی آخر هفته ها بسیار شلوغ تر از روزهای غیر تعطیل است. اما شواهد نشان می دهد روزهای کاری هم مزارع و باغ های کشاورزان از هجوم گردشگران و بخصوص مسافران استان های آلوده مثل هرمزگان و سیستان وبلوچستان در امان نیست. کشاورزان با احتیاط و ماسک زده وارد مزارع خود می شوند، اما گردشگران گویا اعتقادی به کرونا ندارند. خبری از ماسک و رعایت فاصله اجتماعی نیست.

همکاری بین بخشی در لاله زار کم شده است

رئیس مرکز بهداشت لاله زار گفت: در ابتدای بحران کرونا، همکاری بسیار خوبی بین مسئولان لاله زار وجود داشت و ما به طور جدی مانع ورود گردشگران و متعاقبا ویروس به منطقه شدیم. اما در حال حاضر بخشی از مقاومت مربوط به مردم محلی است.

دکتر علی سینا نقیبی با اشاره به اینکه گردشگری باعث ایجاد درآمد در منطقه است و عمده رونق لاله زار وابسته به گردشگری است، اظهار کرد : برخی از مردم به هر تصمیم یا رویکردی که مانع کسب درآمدشان شود نه فقط استقبال نمی کنند، بلکه به آن واکنش نشان می دهند.

وی ادامه داد: نگرانی از کسادی کسب و کار در شرایط اقتصادی فعلی، باعث شده برخی از مردم محلی متمایل به ورود گردشگران باشند.

به گفته نقیبی گرچه ما دستورالعمل های لازم را ابلاغ و اعمال می کنیم اما همکاری متقابل وجود ندارد و صنوف و کسبه هم مثل روز اول، مسائل بهداشتی را رعایت نمی کنند و در مقابل اجرای مقررات، مقاومت می کنند.

نقیبی ادامه داد: ما در روزهای نخست با وجود کمبود نیرو، به دلیل همکاری بین دستگاه های مربوطه و نهادهای مردمی، پیروز شدیم شرایط را کنترل کنیم ولی این روزها همکاری بین بخشی در لاله زار کم شده و کنترل ها دشورارتر شده است.

وی گفت: در فصل گل چینی با وجود حضور کارگران غیر بومی، پیروز بودیم و شرایط منطقه سفید بود. حدود 3000 کارگر معاینه و کارت بهداشتی برای آنها صادر شد اما اکنون این همکاری از بین رفته و دست ما بسته است.

رئیس مرکز بهداشت لاله زارادامه داد: به رعایت دستورالعمل هایی که توسط فرمانداری و مراجع بالاتر به ما ابلاغ می شود، تاکید می کنیم اما به دلیل عدم وجود همکاری در بخش اجرایی، این دستورالعمل ها اجرا نمی شوند و هر چند با موارد متخلف برخورد قانونی داشتیم و مواردی پلمب هم داشتیم اما چون نظارت بر پلمب وجود ندارد، اقدامات همکاران ما بی فایده است.

نقیبی معتقد است: ویروس وارد منطقه شده و موارد فوت و ابتلا هم داشته ایم اما لاله زار بن بست است و کنترل در آن به سادگی میسر نیست بلکه فقط نیازمند اراده جمعی، خواست عمومی مردم و همکاری کامل تمام دستگاه ها لازم است تا بار دیگر ویروس کرونا کنترل شود.

توصیه می کنیم مردم کمتر به منطقه بیایند

شهردار لاله زار در این باره گفت: گردشگری لاله زار امسال به دلیل کرونا کمرنگ شده و فقط 10درصد سال های گذشته گردشگر وارد منطقه شده است. سعید فلاح اضافه کرد: سایت گردشگری، کمپ ها، رستوران، مجموعه گلاب گیری نیز تعطیل است ولی ما نمی توانیم مانع حضور مردم در فضای آزاد شویم.

وی در خصوص باز بودن ورودی سایت اعلام نمود: ستاد کرونا باید تصمیم بگیرد تا محل ورودی سایت و ورودی منطقه بسته شود و صلاحیت این تصمیم با بخشدار لاله زار و فرماندار بردسیر است و من در این زمینه نمی توانم کاری انجام دهم.

فلاح درباره حضور مسافران استان های آلوده مثل هرمزگان و سیستان ویلوچستان گفت: تعداد کمی از هرمزگان حضور دارند که آنها هم ساکن منطقه هستند و ما توصیه های پزشکی و بنرهایی در وردی سایت نصب کرده ایم.

آنچه مشخص است خواست عمومی مردم برای کنترل رفت و آمدهای غیرضروری در منطقه است. مردم می گویند ما بیش از آن که نگران کسب درآمد باشیم نگران سلامتی بچه هایمان هستیم، هزاران هکتار گل امسال از بین رفت و ما صدایمان در نیامد، مگر گردشگر چقدر هزینه می کند که ما وابسته به آن باشیم؟ این شهرداری است که نگران تعطیلی مجموعه تفریحی و درآمد ناشی از آن است نه مردم. گردشگر بی خیال در مزرعه ما تفریح می کند و زباله هایش را هم جمع نمی کند و اعتقادی به استفاده از ماسک هم ندارد و به تعبیری اصلا به وجود کرونا اعتقاد ندارد، چرا که اگر داشت سفرهای پرخطر را انجام نمی داد.

گردشگر بی ملاحظه با آمدنش بیش از درآمدی که برای مردم منطقه ایجاد کند، زیان و خسارت برجای می گذارد. زیان به طبیعت، تولید زباله و رها کردن در طبیعت، خطر آتش سوزی و حالا انتشار ویروس منحوس کرونا هم به مجموع این زیان ها اضافه کرده شده است. جای آن دارد تا مسئولان محلی سهل انگاری خود را توجیه درآمد را بی مردم نکنند و تعصب خود را صرف پاک نگهداشتن این منطقه بکر، دوست داشتنی و بی نظیر کنند.

لاله زار بردسیر، یکی از زیباترین مناطق ییلاقی استان کرمان است و با ارتفاع 2775 متر از سطح دریا، بلندترین شهر ایران بوده و بام ایران نام دارد. فاصله آن تا مرکز استان 110 کیلومتر و تا شهر بردسیر 75 کیلومتر است. بردسیر در فاصله 60 کیلومتری غرب کرمان قرار گرفته است.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: گردشبان
انتشار: 20 مهر 1400 بروزرسانی: 20 مهر 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 3511

به "هجوم گردشگران به لاله زار بردسیر بدون توجه به پروتکل های بهداشتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هجوم گردشگران به لاله زار بردسیر بدون توجه به پروتکل های بهداشتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید