چین پرچم ملی خود را در کره ماه برافراشت

به گزارش وبلاگ خرید، نیم قرن پس از قرارگیری پرچم ایالات متحده آمریکا بر روی ماه طی مأموریت های سرنشین دار آپولو، اکنون مأموریت رباتیک چانگ ای 5 پرچم چین را در قمر زمین مستقر کرد.

چین پرچم ملی خود را در کره ماه برافراشت

با ما همراه باشید و با تور ارزان چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

مأموریت چانگ ای 5 (Change 5) چین به خودی خود یک مأموریت تاریخی است زیرا پس از 44 سال دوباره نمونه هایی از ماه را به زمین بازمی گرداند. این کاوشگر سه شنبه گذشته به منطقه مانز رامکر (Mons Rümker) اقیانوس طوفان ها در ماه رسید. ماه نشین این مأموریت نمونه هایی از سطح و تا عمق 2 متری ماه را جمع آوری و پس از انتقال به کپسول مخصوص با صعودگر راهی مدار کرد تا توسط فضاپیما به زمین برسد. این سطح نشین همچنین از منطقه عکس گرفت و برای آنالیز مواد معدنی و آب از رادار نفوذکننده به خاک استفاده کرد.

اما این سطح نشین یک کار تاریخی دیگر هم انجام داده است. گفته گلوبال تایمز چین، این کاوشگر پرچم چین را که به صورت تاشونده همراه خود به ماه برده بود، بر روی تنها قمر زمین باز کرد تا پس از حدود نیم قرن، بار دیگر پرچم یک کشور روی ماه برافراشته گردد.

نخستین قرارگیری پرچم ملی چین در ماه دسامبر سال 2013 هنگامی انجام شد که یک کاوشگر چینی برای نخستین بار روی ماه فرود آمدند. کاوشگر چانگ ای 4 در ژانویه 2019 (دی 1397) در نیمه تاریک ماه نشست. اما این پرچم مانند نمونه فعلی که توسط گروه فضایی چینی سانجیانگ (Sanjiang) تحت شرکت دولتی صنایع و علوم هوافضای چین (CASIC) ساخته شده، از جنس پارچه نیستند.

توسعه دهندگان CASIC اعلام کردند که این پرچم با ساختاری از نوع میله ای که در صفحات خورشیدی بازشونده برای ماهواره ها و دیگر انواع فضاپیماها استفاده می گردد، باز شد. همچنین تمام اجزای این پرچم با اقدامات حفاظتی ویژه مانند مقاومت در برابر سرما و هماهنگی با شرایط سخت ماه مجهز شده اند.

چنگ چانگ (Cheng Chang) یکی از اعضای تیم چانگ ای 5 گفت: یک پرچم ملی معمولی زمینی، در محیط سخت ماه سالم نخواهد ماند. مقامات چینی به تصاویر نمادینی که از مأموریت آپولو 11 در سال 1969 به زمین فرستاده شده بود هم اشاره کردند. زمانی که نیل آرمسترانگ (Neil Armstrong) و باز آلدرین (Buzz Aldrin) نخستین پرچم آمریکا را روی ماه برافراشته کردند.

سونگ ژونگپینگ (Song Zhongping) درباره این مأموریت اظهار داشت: خاطرات دیروز زمانی که فضانوردان آمریکا کابین های خود به بیرون گام گذاشتند و نخستین پرچم تاریخ بشر، یک پرچم ملی آمریکا را در سال 1969 بر روی ماه نصب کردند، هنوز تازه و روشن است. اما چین هم می خواهد پرچم ملی خود را نشان دهد که به عقیده من این نمایش در اصل نمادی بر دستاوردها و موفقیت هایی است که ایجاد نموده ایم، و این ارزشمندترین چیز است.

در حالی که ناسا با برنامه آرتمیس به ماه باز خواهد گشت، چین هم میخواهد برنامه های کاوش خود را در ماه توسعه دهد و برای ساخت یک ایستگاه تحقیقاتی در قمر زمین تا ده سال آینده برنامه ریزی نموده است.

عکس کاور: پرچم ملی چین برافراشته شده در سطح ماه طی مأموریت چانگ ای 5

Credit: CNSA

منبع: NY Post

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 15 دی 1399 بروزرسانی: 15 دی 1399 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 5290

به "چین پرچم ملی خود را در کره ماه برافراشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چین پرچم ملی خود را در کره ماه برافراشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید