کنتورهای مشترک را می توان تفکیک کرد؟

به گزارش وبلاگ خرید، جداسازی کنتورهای مصرفی از قبیل آب، برق و گاز، ایده آل تمامی آپارتمان نشینان است. در این زمینه جداسازی کنتورهای برق فقط به درخواست مشترکان بستگی دارد و هزینه آن فقط خرید کنتور جدید است اما جداسازی کنتورهای آب و گاز با مسائلی همراه است.

کنتورهای مشترک را می توان تفکیک کرد؟

به گزارش خبرنگار مالی خبرنگاران، استفاده از کنتورهای مشترک در آپارتمان های مسکونی در بعضی مواقع یکی از عوامل ایجاد نارضایتی و بروز اختلاف در آپارتمان های چندین واحدی است.

در آپارتمان های چندین واحدی، میزان مصرف بر اساس جمعیت ساکن در آپارتمان محاسبه می گردد و برای هر واحد به تناسب جمعیت خانوار، هزینه های مصرف محاسبه شده و به مدیر ساختمان یا مسئول جمع آوری شارژ که بیشتر مواقع سرایدارها هستند، پرداخت می گردد.

در صورتی که یکی از ساکنان نسبت به مدیریت مصرف خود، بی توجهی کند و متوسط هزینه مصرف آب، برق یا گاز که کنتور مشترکی دارند، بیش از حد متعارف رشد پیدا کند؛ این موضوع موجب بروز نارضایتی و گاه بروز اختلاف می گردد.

یکی از راهکارهای اعمال شده در این خصوص این است که واحدهای نوساز با کنتورهای تفکیک شده گاز و برق ساخته خواهند شد و این موردی است که در زمان اخذ مجوز ساخت به سازنده گوشزد می گردد. اما در بیشتر موارد، به دلیل کمبود جا برای نصب کنتور آب در آپارتمان های مسکونی، کنتور مشترک در بخش آب مرسوم است.

با این حال، آپارتمان های بسیاری در سراسر کشور وجود دارند که دارای کنتور مشترک برق، گاز و آب هستند.

طرح جداسازی کنتورهای آب که در سال 89 با شروع قانون هدفمندی یارانه ها و نگرانی عمومی از افزایش افسارگسیخته قیمت ها، در دستور کار قرار گرفته بود، اکنون تقریبا به فراموشی سپرده شده است. مانع اجرای این طرح، کمبود فضای نصب کنتورهای معمولی آب در ساختمان مسکونی به تعداد واحدها عنوان شده بود.

جداسازی کنتورهای برق اما طرحی بود که به درخواست خود مشترکان موکول شد و در اقصی نقاط کشور به دلیل وجود تمامی شرایط اینکار، درخواست ها یکی پس از دیگری برای ساختمان های قدیمی ساز به ادارات برق محدوده سکونت رفت و کنتورهای برق ساختمان های قدیمی از هم جدا شدند. واحدهای نوساز نیز که با کنتورهای برق تفکیک شده، حتی برای مصارف عمومی آپارتمان، احداث می شوند. اما هنوز هستند واحدهای چند واحدی یا چندین واحدی در بعضی نقاط کشور که با یک کنتور برق روزگار می گذرانند؛ اما مانعی برای تفکیک ندارند.

طرح جداسازی کنتورهای گاز نیز در بعضی موارد بدون مانع با درخواست مشترکان انجام شد اما در بعضی آپارتمان ها به دلیل قدیمی بودن خطوط لوله گاز و نوع چیدمان فضایی آن در طول و عرض واحدهای مسکونی، در عمل لازمه جداسازی کنتورهای گاز واحدهای آن، تعویض تمامی خطوط لوله گاز در سراسر آپارتمان و نوسازی آن بود که در بعضی موارد با نوسازی کلی آپارتمان، موضوع حل می گردد و در بعضی موارد نیز، مشترکان از انجام تفکیک کنتور به دلیل تحمیل هزینه های تعویض خطوط لوله خودداری می نمایند.

جداسازی کنتورهای گاز نیز از نظر شرکت ملی گاز ایران با مانعی روبرو نیست اما هزینه های خرید کنتورهای جدید و در صورت احتیاج تعویض خطوط لوله، برعهده مشترکان است که در عمل هزینه های تعویض لوله به عنوان مانعی بازدارنده، ساکنان آپارتمان های قدیمی ساز را از این کار باز می دارد.

تور فرانسه: تور فرانسه ارزان | تور فرانسه قیمت، تور پاریس، تور پاییز را همراه ما تجربه کنید.

گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت را زا ما بخواهید.

منبع: تسنیم
انتشار: 9 شهریور 1400 بروزرسانی: 9 شهریور 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 1915

به "کنتورهای مشترک را می توان تفکیک کرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کنتورهای مشترک را می توان تفکیک کرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید