گسترش مناسبات با عمان با تمرکز بر برنامه توسعه این کشور

به گزارش وبلاگ خرید، مجمع عمومی عادی سالیانه اتاق مشترک ایران و عمان به صورت آنلاین برگزار گردید؛ این اولین تجربه برگزاری نشست مجمع به صورت آنلاین بود که به دلیل محدودیت های ناشی از شیوع ویروس کرونا انجام شد.

گسترش مناسبات با عمان با تمرکز بر برنامه توسعه این کشور

با تور عمان از سفری عالی برای کسب آرامش لذت ببرید و با شهرهای زیبای صلاله و مسقط آشنا شوید.

در این نشست که عضو هیات رئیسه اتاق ایران و ناظر راهبردی هیات رئیسه بر امور بین الملل نیز حضور داشت، ضمن ارائه گزارشی از عملکرد اتاق مشترک ایران و عمان طی سال مالی 1398 و دستاوردهای این اتاق، بازرس علی البدل اتاق مشترک با رأی اکثریت آرا انتخاب شد.

غلامحسین جمیلی، عضو هیات رئیسه اتاق ایران با ابراز خرسندی از برگزاری مجمع سالانه اتاق مشترک به عنوان اولین تجربه برگزاری مجمع به صورت آنلاین و توجه به حقوق اعضا علی رغم محدودیت های ناشی از شیوع ویروس کرونا، بهره گیری از ابزار موجود برای برقراری ارتباط مؤثر بین هیات مدیره و اعضا را ضروری دانست.

به اعتقاد او شاید به دلیل محدودیت های امروز نمی توانیم در مجامع حضور فیزیکی داشته باشیم اما خوشبختانه ابزاری که در اختیار داریم می تواند در تحقق اهداف و انجام وظایفی که به عهده داریم، ما را یاری کند. از طرفی برگزاری مجامع به صورت آنلاین موجب می گردد که کلیه اعضا در هر کجا که هستند حضور مؤثری در جلسه داشته باشند و بتوانند به دور از هرگونه ابهامی شاهد برگزاری نشست باشند.

او ادامه داد: امروز جهان با پدیده کرونا روبرو است اما ایران علاوه بر مسائل و محدودیت های ناشی از کرونا با پیچیدگی های مربوط به تحریم ها نیز روبه روست، بنابراین چالش های پیش روی اقتصاد ایران دو چندان است. البته می توانیم با همدلی و همسویی از یک طرف و استفاده مؤثر از فرصت های در اختیار، تنگناهای موجود را از بین ببریم.

جمیلی با نگاهی به اقتصاد سیاسی حاکم بر کشورها و پیچیدگی های آن، گفت: هیچ گاه نمی توان به اقتصاد سیاسی حاکم بر جهان به صورت تک بعدی نگاه کنیم. ابعاد و زوایای پنهان آن باید در قالب یک مجموعه دیده گردد. در این همین رابطه از گذشته های دور شاهد روابط گسترده و خوبی بین ایران و عمان بوده ایم و همیشه دو کشور صندلی ویژه ای در چشم اندازهای پیش روی یکدیگر داشته اند.

به باور او اتاق مشترک ایران و عمان در راستای توسعه مناسبات دو کشور به عنوان یک مرکز اثرگذار مطرح است و خوشبختانه تا به امروز توانسته در راستا تحقق اهداف و برنامه های مصوب، قدم های مؤثری بردارد.

در ادامه محسن ضرابی، رئیس اتاق مشترک ایران و عمان به شرایط کنونی روابط دو کشور اشاره و توضیح داد: خوشبختانه زیرساخت های مناسباتی بین ایران و عمان از سال 1392 تا به امروز در شرایط خوبی قرار گرفته و این کشور را به مقصد خوب صادراتی و صادرات مجدد محصولات ایرانی تبدیل نموده است. البته زیرساخت های مناسبی برای واردات از عمان نیز فراهم شده که غیرقابل انکار است.

بر اساس گفته های رئیس اتاق مشترک ایران و عمان در سال 1392 حجم روابط دو کشور در حد 221 میلیون دلار بوده که به تدریج با رشد 5 برابری در سال های اخیر روبرو شد و در سال 1397 به یک میلیارد و 161 میلیون دلار رسید. البته از سال 98 این فرایند، سیر نزولی به خود گرفته و به رقمی حدود 694 میلیون دلار کاهش یافت.

به اعتقاد این فعال مالی دلیل اصلی این فرایند کاهنده علاوه بر اثرات تحریم، تصمیماتی است که در داخل اتخاذ می گردد؛ ممنوعیت هایی که یک شبه اعلام می شوند، دستورالعمل هایی که ناگهان تغییر می نمایند، بخشنامه هایی که موردی و ناغافل ابلاغ می شوند و اقداماتی از این دست موجب شده تا طرف های ما در عمان اعتماد خود را برای ادامه کار با طرف ایرانی از دست بدهند چرا که نسبت به اجرای تعهدات ما مطمئن نیستند.

ضرابی با اشاره به بعضی مصداق ها و تغییرات ناگهانی که منجر به توقف قرارداد با عمانی ها شد، تأکید کرد: در امسال درخواست هایی برای صادرات مرغ به عمان مطرح شد که متأسفانه بعد از هماهنگی و انعقاد قرارداد به یکباره، بخشنامه ممنوعیت صادرات مرغ ابلاغ شد. همین مسئله را در خصوص تخم مرغ و تخم مرغ نطفه دار نیز شاهد بودیم.

او وجود ثبات در سیاست های کلان مالی را برای برنامه ریزی و توسعه بازارهای صادراتی مهم و ضروری توصیف کرد و اضافه نمود: بدون ثبات و برنامه ریزی نمی توان صادرات موفقی داشت. با توجه به شرایط ارزی ایران، احتیاج به صادرات غیرنفتی و ورود درآمدهای ارزی بسیار اهمیت دارد برای همین دولت باید زیرساخت های توسعه صادرات را فراهم کند.

رئیس اتاق مشترک ایران و عمان از شرایط ویژه ای که عمان برای بخش خصوصی ایرانی ایجاد نموده سخن گفت و اضافه نمود: در حال حاضر فعالان مالی در مبادی ورودی به کشور عمان، ویزا دریافت می نمایند و این سیاست ادامه کار با عمان را برای بخش خصوصی ایرانی آسان نموده است. از طرفی بنادری را مجهز نموده تا صادرات و واردات برای طرف ایرانی با صرف هزینه و زمان کمتری انجام گردد.

ضرابی همچنین از اجرایی شدن حکم سلطان فقید عمان از سال 2020 مبنی بر امکان ثبت شرکت با 100 درصد سهام داری خارجی در عمان اطلاع داد و آن را اقدامی مؤثر برای حضور مؤثر در این کشور دانست.

او همچنین به شیوع ویروس کرونا و بسته شدن مرز کشورهای همسایه با ایران اشاره و تأکید کرد: در آن روزها که همه کشورهای همسایه ایران مرزهای خود را بسته بودند، عمان نه تنها مرزهای خود نبست بلکه به افزایش خطوط کشتی رانی با همکاری بخش خصوصی ایران پرداخت و بنادر دو کشور با یکدیگر در ارتباط مؤثر بودند.

این فعال مالی با بیان این موضوع که عمان چشم انداز برنامه توسعه خود را بر محور گردشگری، معدن، صنعت، حمل ونقل و شیلات گذاشته است، گفت: اتاق مشترک ایران و عمان علاوه بر صادرات و صادرات مجدد روی 5 محور مذکور نیز متمرکز شده است. در حوزه گردشگری به یاری تسهیلاتی که ارائه شده از سال 97 تعداد گردشگران سلامت و مذهبی به 86 هزار نفر رسیده است.

او توضیح داد: در حوزه شیلات نیز با همکاری اتحادیه آبزیان و سازمان شیلات توافقاتی صورت گرفت و هیات هایی را به عمان اعزام کردیم و هیات هایی هم در همین حوزه به ایران آمدند و قراردادهای خوبی به امضا رسید.

ضرابی به فعالیت هایی که با همکاری خانه معدن ایران و اتاق مشترک برای سرمایه گذاری در حوزه معدن انجام شده نیز اشاره و توضیح داد: عمان از نظر معدنی شرایط مساعدی دارد و می توان با سرمایه گذاری مشترک در این بخش حجم مناسبات دو کشور را ارتقا داد. در سایر حوزه ها نیز در حال برنامه ریزی هستیم.

در ادامه این نشست آرزو جمالی، دبیرکل اتاق مشترک ایران و عمان گزارش عملکرد یک ساله اتاق مشترک را ارائه داد. همچنین موسسه رهیافت حساب تهران به عنوان بازرسی اصلی و قانونی اتاق مشترک و محمدتقی شهوازیان به عنوان بازرس علی البدل با کسب اکثریت آرا انتخاب شدند. در این بین روزنامه اطلاعات نیز به عنوان روزنامه کثیرالانتشار مشخص شد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 30 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 2220

به "گسترش مناسبات با عمان با تمرکز بر برنامه توسعه این کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گسترش مناسبات با عمان با تمرکز بر برنامه توسعه این کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید