7 فایده شگفت انگیز گیاهان آپارتمانی بر اساس یافته های علمی

به گزارش وبلاگ خرید، این روزها به خاطر عکس های جذاب از طراحی دکوراسیون داخلی با گل و گیاه که در اینستاگرام مورد توجه قرار گرفته است، بسیاری از مردم به کاشت و نگهداری گل و گیاه در خانه علاقه پیدا نموده اند. بسیاری از جریان هایی که در شبکه های اجتماعی شکل می گیرند، معمولا خیلی زود فراموش می شوند اما نگهداری از گیاهان آپارتمانی به خاطر فواید فراوانی که دارد، بعید است به این زودی ها فراموش گردد. فواید نگهداری گیاهان آپارتمانی در خانه فقط به زیباتر شدن محیط خانه محدود نمی گردد و مزایایی هم برای سلامت جسم و روح دارد. با خبرنگاران مگ همراه باشید تا 7 فایده شگفت انگیز گیاهان آپارتمانی که بر اساس یافته های علمی تأیید شده اند را بگوییم.

7 فایده شگفت انگیز گیاهان آپارتمانی بر اساس یافته های علمی

جهت دریافت خدمات پتینه نقاشی ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

7 فایده نگهداری گیاهان آپارتمانی

فوایدی که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم همگی از نظر علمی ثابت شده هستند. بسیاری از مردم از زندگی کردن و کار کردن در فضایی که گل و گیاه دارد لذت می برند اما فواید نگهداری از گیاهان آپارتمانی بسیار بیشتر از لذت بردن از ظاهر زیبا و جذاب محیط است. هفت فایده ای که در ادامه عنوان می کنیم از نتایج حاصل از نگهداری گلدان های زیبا در محیط زندگی است؛

1. کاهش سطح استرس

نگهداری گلدان در فضای خانه می تواند در کاهش سطح استرس مؤثر باشد. بر اساس نتایج مطالعه ای که توسط ژورنال انسان شناسی فیزیولوژیک منتشر شده است، گیاهان در فضای خانه یا محل کار باعث می شوند که شما احساس راحتی و آرامش کنید و بیشتر با طبیعت در ارتباط باشید.

در این تحقیق، به شرکت نمایندگان دو وظیفه مختلف سپرده شد؛ یکی عوض کردن گلدان یک گیاه آپارتمانی و دیگری یک وظیفه ساده کامپیوتری. بعد از انجام هر کار، محققان فاکتورهای بیولوژیک مرتبط با استرس مثلا ضربان قلب و فشار خون را در هر دو گروه اندازه دریافتد.

آن ها متوجه شدند که رسیدگی به گلدان، واکنش های استرس را در شرکت نمایندگان کاهش داده است. در مقابل، کار کامپیوتری باعث افزایش ضربان قلب و فشار خون شده است؛ با وجود اینکه شرکت نمایندگان با کارهای کامپیوتری آشنا بوده اند و به آن عادت داشتند.

محققان از این مطالعه دریافتند که کار کردن با گل و گیاهان می تواند استرس های فیزیکی و روانی را کاهش دهد.

2. افزایش تمرکز و توجه

در یک تحقیق و مطالعه کوچک که روی 23 شرکت نماینده انجام شد، محققان، دانش آموزان را در چند کلاس درس قرار دارند. در یکی از کلاس ها گیاه مصنوعی، یک کلاس گیاه طبیعی، یک کلاس عکس گیاه و در یک کلاس هیچ گیاهی قرار ندادند.

اسکن مغزی شرکت نمایندگان نشان داد که دانش آموزانی که در کلاسی با گل واقعی و زنده مطالعه نموده بودند، بیشتر از سایر دانش آموزان روی درس تمرکز داشتند.

3. درمان مسائل روحی

کار کردن با گل و گیاه می تواند نقش درمان نماینده داشته باشد. برای افرادی که با علائم بیماری های روحی درگیر هستند، سر و کار داشتن با گل ها و گیاهان آپارتمانی و نگهداری از آن ها در فضای منزل می تواند یاری نماینده باشد. محققان از گل وگیاه درمانی برای افزایش حس خوب در افرادی که افسردگی، اضطراب، زوال عقل و سایر مسائل روحی و روانی دارند، استفاده نموده اند.

البته باغبانی درمانی قرن ها است که وجود دارد ولی این روزها مدرن تر شده و جلب توجه نموده است. این روزها کلینیک های پزشکی معتبر، کاشتن و نگهداری گل ها و گیاهان را برای مبتلایان به افسردگی و اضطراب، تجویز می نمایند.

4. بهبودی سریع تر از بیماری

شاید تعجب کنید ولی یکی از فواید نگهداری از گیاهان آپارتمانی این است که باعث می گردد سریع تر از بیماری ها بهبود پیدا کنید. تماشا کردن گیاهان و گل ها می تواند سرعت بهبودی از بیماری، جراحت و جراحی را افزایش دهد.

نتایج یک تحقیق در سال 2002 نشان داده است که افرادی که در دوره بهبودی از بیماری یا انواع جراحی ها، با گل ها سر و کار داشته اند، نسبت به سایر افراد که تماسی با گل و گیاه نداشته اند، به داروهای مسکن کمتری احتیاج پیدا نموده اند و دوره بستری آن ها کوتاه تر بوده است.

البته این نکته را هم در نظر داشته باشید که بیشتر این تحقیقات با تمرکز بر گیاهان و فضای سبز موجود در بیمارستان ها صورت گرفته است.

5. افزایش بهره وری

یگ گلدان زیبا می تواند بهترین هم اتاقی شما در محل کار باشد.

تحقیقات متعددی نشان داده است که وجود گل و گیاه در محل کار، هم خلاقیت و هم بهره وری را افزایش می دهد. یکی از تحقیقاتی که در سال 1996 صورت گرفته و بارها در مطالعات مختلف به آن استناد شده است، نشان داده که دانشجویان در یک آزمایشگاه کامپیوتری که دارای گل و گیاه بوده، 12 درصد سریع تر و با استرس کمتری کار نموده اند.

در یک مطالعه که در سال 2004 انجام شد، محققان از افراد شرکت نماینده خواستند تا ترکیب کلمات خلاقانه بسازند. وقتی گلدانی در اتاق آن ها قرار داده شد، عملکرد بهتری داشتند. در یک تحقیق صورت گرفته در سال 2007 هم معین شد که افرادی که گل و گیاه بیشتری در محیط کار دارند، کمتر بابت بیماری مرخصی می گیرند و در انجام کارهای خود نیز بهره وری بالاتری دارند.

6. افزایش رضایت از کار

چشم اندازی از پارک و فضای سبز در محیط کار، می تواند رضایت از شغل را در کارکنان افزایش دهد. البته یک گلدان در محیط کار هم می تواند تأثیر مشابهی داشته باشد.

در یک تحقیق که با شرکت بیش از 440 نفر از کارمندان آمازون در هند و آمریکا انجام شد، محققان متوجه شدند افرادی که درمحیط کار با المان های طبیعی بیشتر مثلا انواع گل ها و گیاهان سر و کار دارند، رضایت شغلی بیشتری دارند و تعهد آن ها نسبت به کار کردن در سازمان بیشتر است. در واقع وجود عناصر طبیعی در محیط کار، تأثیرات ناخوشایند استرس و اضطراب شغلی را کاهش می دهد.

7. بهبود کیفیت هوای محل زندگی

شواهد علمی، تأثیر گیاه پالایی را ثابت نموده است. گیاه پالایی به معنای استفاده از گیاهان برای تصفیه کردن محیط اطراف است. این ایده از زمان تحقیقات ناسا روی خاصیت تصفیه نمایندگی گیاهان در دهه 1980 آغاز شد.

در آن موقع دانشمندان دنبال راهی بودند تا کیفیت هوای داخل فضاپیماها را بهبود بخشند و به این نتیجه رسیدند که ریشه و خاک گیاهان خانگی باعث کاهش قابل توجه ترکیبات آلی فرار موجود در هوا می گردد. از آن موقع به بعد، محققان این یافته ها را در تحقیقات مختلف ثابت نموده اند. البته برای اینکه بتوانید به کارایی مشابه دستگاه های مدرن فیلتر هوا دسترسی پیدا کنید، باید مقدار زیادی گل و گیاه داشته باشید.

اگر دوست دارید چند گیاه در خانه داشته باشید که هوای محیط را تمیز و تصفیه نمایند، این گیاهان را مد نظر داشته باشید؛

 • انواع نخل
 • سرخس برگ شمشیری
 • گندمی
 • فیکوس

کدام گیاهان آپارتمانی برای بچه ها و حیوانات خانگی امن هستند؟

نگهداری گل و گیاه یکی از سرگرمی های لذت بخشی است که استرس را از شما دور می نماید اما این سرگرمی گاهی ممکن است خطراتی هم ایجاد کند. اگر در خانه کودک یا حیوان خانگی دارید، باید بدانید که برخی از گیاهان سمی هستند.

پیدا کردن فهرست گیاهان سمی کار راحتی نیست. چون هر گیاه از قسمت های مختلفی تشکیل شده که ممکن است فقط یکی از این قسمت ها سمی باشد و سایر قسمت ها کاملا امن باشد. قبل از اینکه گیاهی را به خانه بیاورید و در دسترس بچه ها و حیوانات خانگی قرار دهید، حتما درباره آن از منابع معتبر تحقیق کنید.

گیاهانی که ممکن است برای بچه ها و حیوانات خانگی خطرناک باشند

چند نمونه از گیاهانی که نباید در خانه ای با وجود کودک و حیوان خانگی نگهداری کنید به توضیح زیر هستند؛

 • آماریلیس
 • آلوئه ورا
 • آزالیا
 • گل داوودی
 • سیکلامن
 • دیفن باخیا
 • پاپیتال
 • گیاه یشم
 • نرگس
 • انواع لیلیوم
 • برگ انجیری
 • فیلودندرون
 • بنت قنسول
 • پوتوس
 • نخل مرداب

نکات درباره سلامتی که باید در نظر بگیرید

نگهداری گل و گیاه در خانه یا محل کار، مزایای متعددی دارد اما ممکن است خطراتی هم به دنبال داشته باشد. اگر قصد دارید برای خانه یا دفتر کار گلدان بخرید، این نکات را در نظر بگیرید؛

مراقب آفت زدگی باشید

گیاهان آپارتمانی برای حشرات، قارچ ها و سایر آفات می توانند مثل یک اسب تروجان عمل نمایند. در واقع با خریدن گلدان ممکن است این آفات را به خانه راه بدهید. اگر قصد دارید خودتان گیاهی را در گلدان بکارید، نباید از خاک باغ یا باغچه بهره ببرید. موقع خرید گیاهان، به مقدار آبی که احتیاج دارند توجه کنید چون آب دادن بیش از حد به گلدان ها، شرایط را برای رشد قارچ و انواع حشرات فراهم می نماید.

برگ های گیاه را قبل از خرید آنالیز کنید تا هیچ نشانه ای از وجود آفت (تخم حشره، خوردگی، سوراخ) نداشته باشند.

آیا گیاهان خانگی می توانند محرک آلرژی یا آسم باشند؟

درباره این سؤال بحث های مختلفی وجود دارد. اگر علائم آسم و آلرژی در شما با وجود گرده گیاهان افزایش پیدا می نماید، ضروری است بدانید که بیشتر گل های آپارتمانی، گرده زیادی فراوری نمی نمایند. با وجود این، برخی از این گل ها مثلا نرگس زرد، گرده زیادی فراوری می نمایند. البته تحقیقات صورت گرفته درباره آسم نشان داده است که بر اساس شواهد، گیاهان آپارتمانی به تنهایی نمی توانند حملات آسم ایجاد نمایند.

اگر علائم شما با رطوبت، قارچ و کپک تشدید می گردد، باید مراقب رطوبت خاک گلدان ها باشید. بر اساس تحقیقات صورت گرفته، قرار دریافت در معرض قارچ، رطوبت و کپک در فضای بسته می تواند علائم آسم را شدیدتر کند؛ به خصوص در بچه ها.

اگر بعد از آوردن چند گل و گیاه به منزل، متوجه شدید که علائم شما تشدید شده، تا مدتی گل ها را از محل زندگی اتان دور کنید و با پزشک درباره نگهداری گیاهان و علائمی که دارید مشورت کنید.

سخن آخر

داشتن گل و گیاه در خانه و در محل کار می تواند منبع خوشی و آرامش شما باشد. فواید نگهداری گیاهان آپارتمانی در خانه شامل کاهش استرس، افزایش خلاقیت، افزایش تمرکز و بیشتر شدن بهره وری افراد است و بهبودی از بیماری را سرعت می دهد. شواهد زیادی وجود دارد که نشان می دهد نگه داشتن گل و گیاه در فضای بسته، باعث تصفیه هوای محیط از مواد مضر می گردد.

اما مهم است که بدانید با توجه به شرایط زندگی اتان، کدام گل و گیاه را نگه دارید. برخی از گیاهان برای حیوانات خانگی و بچه ها، سمی و مضر هستند و برخی گیاهان می توانند علائم آسم و آلرژی را در افراد مستعد، شدیدتر نمایند. اگر با دقت انتخاب کنید، هم زیستی با این موجودات سرزنده، یک محیط زندگی شاد برایتان فراهم می نماید تا زندگی سالم تر و آرام تری داشته باشید.

منبع: Healthline

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 19 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 19 اردیبهشت 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 7015

به "7 فایده شگفت انگیز گیاهان آپارتمانی بر اساس یافته های علمی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "7 فایده شگفت انگیز گیاهان آپارتمانی بر اساس یافته های علمی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید