آمازون، پارک خورشیدی شناور می سازد

به گزارش مجله بای بلاگ، در واقع گوگل، مایکروسافت، اپل و فیس بوک همه به یک هدف مشابه متعهد شده اند. این بدان معناست که هر سال این شرکت ها قصد دارند به همان اندازه که در تأسیسات خود انرژی مصرف می کنند، انرژی تجدیدپذیر بخرند.

آمازون، پارک خورشیدی شناور می سازد

میترا جلیلی| هر روز میزان نیاز بشر به انرژی افزایش می یابد، ولی مشکل اینجاست که کره زمین و محیط زیست برای هر پیشرفت بشر تاوان سنگینی می دهند.

بسیاری معتقدند اگر وضع به همین منوال پیش برود روزی فرا خواهد رسید که به دلیل آلودگی بیش از حد هوا، انتشار گاز های گلخانه ای و سوراخ شدن لایه ازن، گرم شدن بیش از حد زمین و آب شدن یخ های قطبی و... دیگر زمین جایی برای زندگی نخواهد بود، به همین دلیل غول های فناوری دست به کار شده اند تا با توسعه استفاده از انرژی های پاک، زمین را نجات دهند.

یکی از این کمپانی ها آمازون است که بتازگی از بزرگ ترین پروژه انرژی پاک در اروپا رونمایی کرده است. شیوع کرونا سبب کاهش فعالیت کمپانی های فناوری در عرصه انرژی های پاک در یک سال گذشته شد و حالا آمازون می خواهد این عقب ماندگی را نیز جبران کند.

آمازون در حال سرمایه گذاری در بزرگترین پروژه انرژی های تجدیدپذیر است و این شرکت تا به امروز به شکل یک نیروگاه بادی دریایی، واقع در 20 کیلومتری سواحل هلند در اروپاست.

این غول جهانی فناوری که از خرده فروشی تا رایانش ابری فعالیتی گسترده و درخور توجه دارد، در کنار کنسرسیومی متشکل از غول های انرژی Shell و Eneco در این پروژه سرمایه گذاری می کند و بیش از نیمی از ظرفیت کل مزرعه را خریداری خواهد کرد.

این کمپانی که متعهد شده تا سال 2030 به طور صد درصد از انرژی های تجدیدپذیر در فعالیت های خود استفاده کرده و حتی مقادیری از این انرژی پاک را نیز به فروش برساند، برای تحقق این رؤیا برنامه ریزی هایی دارد و قرار است از پایان سال 2023، سالانه حدود 3.3 تراوات ساعت (terrawatt) انرژی پاک تولید کند که این میزان انرژی تجدیدپذیر برای تأمین برق سبز و بدون آلاینده بیش از یک میلیون خانوار هلندی کفایت می کند و گام بزرگی برای این غول جهانی فناوری به حساب می آید تا رؤیای بلندپروازانه اش را تحقق بخشد.

سرمایه گذاری این کمپانی پیروز جهان در زمینه انرژی های تجدیدپذیر مطابق با تعهد آمازون برای دستیابی به صد درصد انرژی تجدیدپذیر تا سال 2030 است که این شرکت جهانی فروش آنلاین و الکترونیک در سال 2019 در قالب تعهد آب و هوا گفت.

آمازون می گوید اکنون با این پروژه جدید، راهی را در پیش گرفته تا 5سال زودتر یعنی در سال 2025 اهداف خود در زمینه انرژی های پاک را محقق کند و به عنوان نخستین کمپانی فناوری در جهان شناخته شود که میزان تولید و انتشار گاز های گلخانه ای را در جهان به صفر رسانده است. هرچند بسیاری به این ادعا با دیده تردید نگاه می کنند، اما باید منتظر ماند ودید این کمپانی در قالب طرح و برنامه جدید خود تا چه حد پیروز عمل خواهد کرد.

البته گفتنی است که تولید صد درصد انرژی تجدیدپذیر، یک وعده مشترک در میان شرکت های بزرگ فناوری و غول های این عرصه است و هرازگاهی یکی از آن ها برنامه هایی برای تحقق این امر رونمایی می کند هرچند شیوع کرونا در سال 2020 شتاب طرح ها و برنامه های این شرکت های بزرگ را گرفت و حتی برخی معتقدند که احتمالاً این کمپانی ها با وجود ادعا های بزرگ خود حداقل یک سال از برنامه های محوری خود عقب هستند.

در واقع گوگل، مایکروسافت، اپل و فیس بوک همه به یک هدف مشابه متعهد شده اند. این بدان معناست که هر سال این شرکت ها قصد دارند به همان اندازه که در تأسیسات خود انرژی مصرف می کنند، انرژی تجدیدپذیر بخرند. به همین دلیل هم در سال های گذشته، بازار خرید انرژی تجدیدپذیر از سراسر جهان بسیار داغ شده و مشتریان اصلی هم همین کمپانی های بزرگ فناوری هستند که با وعده هایی بزرگ به میدان آمده اند.

به عنوان مثال گوگل پیش از این با انتشار خبری مبنی بر اینکه این شرکت در طول یک سال به اندازه مصرف کل ایالت رود آیلند (Rhode Island) منابع تجدیدپذیر خورشیدی و بادی را خریداری کرده، تیتر اول روزنامه ها شده بود و این غول جست وجوی اینترنتی، برای چند سال عنوان بزرگترین شرکت سازنده انرژی های تجدیدپذیر را به خود اختصاص داد.

اما این به معنای عقب نشینی سایر کمپانی ها وغول های جهانی فناوری نیست و چیزی نگذشت که آمازون این عنوان را از گوگل گرفت و به نام خود ثبت کرد.

آمازون همچنین در دسامبر 2020 گفت که در قالب پروژه های جدید انرژی بادی و خورشیدی، مجموع تأمین و تولید انرژی های تجدیدپذیر این شرکت را به 18 میلیون مگاوات ساعت در سال 2021 خواهد رساند و به این ترتیب لقب بزرگترین شرکت تولید کننده انرژی های تجدیدپذیر را به خود اختصاص خواهد داد.

به دنبال اعلام این خبر، کمپانی آمازون یادآور شد: البته این بدان معنا نیست که ما دیگر به عنوان خریدار انرژی های پاک فعالیتی نداریم بلکه برعکس، این پروژه های جدید، کمپانی آمازون را به بزرگترین خریدار انرژی تجدیدپذیر در این کنسرسیوم تبدیل خواهد کرد چراکه ما رؤیا های بزرگی در سر داریم.

یکی از مسائل موجود بر سر راه انرژی های پاک، این است که منابع انرژی خورشیدی یا بادی به طور متناوب برق را تأمین می کنند، به این معنی که وقتی خورشید نمی تابد یا باد نمی وزد، باید به دنبال منابع جایگزین انرژی بود که البته آن ها اغلب مبتنی بر کربن هستند.

برای رفع این مشکل هم دانشمندان در حال کار روی راه چاره های ذخیره برق هستند. استوارت آدلر، محقق ذخیره انرژی در انستیتوی انرژی پاک دانشگاه واشنگتن به ZDNet گفت: افزودن انرژی تجدیدپذیر بیشتر به شبکه، تمام راه چاره این مشکل نخواهد بود به عنوان مثال در مکان هایی مانند کالیفرنیا، حتی ظرفیت بیش از حد وجود دارد به این معنی که در طول روز انرژی خورشیدی بسیار زیاد است که از این ظرفیت استفاده نمی شود و در واقع مقادیر زیادی هدر می رود.

وی ادامه داد: در این میان ذخیره انرژی از اهمیت بالایی برخوردار است. همچنین باید به این موضوع فکرکنیم که چگونه از انرژی های تجدیدپذیر متناوب مانند باد و خورشید که اکنون دارای زنجیره های تأمین بالغ هستند، استفاده کنیم و از مزایای آن ها بهره بگیریم.

به همین دلیل بخشی از تازه ترین سرمایه گذاری آمازون نیز به پیشرفت تحقیقات در تکنولوژی های مرتبط با ذخیره انرژی اختصاص خواهد یافت. این کمپانی در مزرعه بادی دریایی جدید خود واقع در هلند تکنیک های مختلف و جدیدی را برای ذخیره نیرو مورد بررسی قرار می دهد تا بهترین و کارآمدترین فناوری را به عنوان استراتژی اصلی خود در سال های پیش رو انتخاب کند.

از فناوری هایی که قرار است آمازون در مزرعه بادی خود در هلند مورد بررسی قرار دهد می توان به ایجاد پارک خورشیدی شناور، توربین های تنظیم شده بهینه و همچنین تولید هیدروژن سبز اشاره کرد.

در این میان هیدروژن سبز یکی از گزینه های اصلی احتمالی آمازون برای ذخیره انرژی محسوب می شود که البته هنوز هیچ نظر و رأی قطعی در این زمینه نمی توان داد و باید منتظر آزمون و خطا های این کمپانی و درنهایت انتخاب بهترین گزینه پس از پایان تحقیقات ماند.

اما هیدروژن سبز چگونه تولید می شود؟ درواقع هیدروژن سبز در نتیجه فرآیندی به نام الکترولیز و از انرژی های تجدیدپذیری که در چرخه مصرف هدر می رود یا در کل استفاده نمی شود و اضافی است، تولید می شود. این موضوع سبب می شود مقادیر زیادی برق برای مدت زمان طولانی و بدون ایجاد هیچ آلاینده ای ذخیره شود.

هرچند این روش به نظر بسیار منطقی و امیدوارکننده به نظر می رسد، اما فناوری هایی که در تمام مراحل الکترولیز مورد استفاده قرار می گیرد هنوز در مراحل ابتدایی قرار دارند و احتمالاً این روش ذخیره انرژی های تجدیدپذیر راه درازی در پیش دارد.

در این پروژه، کنسرسیوم مطرح شده، تعدادی نوآوری منحصر به فرد را نیز در مزرعه بادی به آمازون پیشنهاد داده که هرچند اکنون در مرحله آزمایشی است، اما بسیاری معتقدند که این فناوری ها می تواند در آینده به طور کامل اجرا شود. این کنسرسیوم همچنین به آمازون پیشنهاد داده است تا روش های مختلف را با هم ترکیب کند تا درنهایت بتوان در آینده بدون در نظر دریافت شرایط وزش باد، از منبع تغذیه مداوم انرژی اطمینان حاصل کرد و دغدغه ها را به حداقل رساند.

بی شک چنین اتفاقی می تواند راه این کمپانی برای تحقق هدف خود مبنی بر دستیابی به صد درصد انرژی تجدیدپذیر در دهه آینده را هموارتر کند.

منبع: روزنامه ایران

tour-malaysia.ir: تور مالزی ارزان قیمت، تور پنانگ، کوالالامپور، لنکاوی، تور لحظه آخری مالزی را همراه ما باشید.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: فرادید
انتشار: 24 مهر 1400 بروزرسانی: 24 مهر 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 6223

به "آمازون، پارک خورشیدی شناور می سازد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمازون، پارک خورشیدی شناور می سازد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید