آیا ابتلای مجدد به کرونا پس از بهبودی ممکن است؟

به گزارش مجله بای بلاگ، بیماران آلوده به این ویروس زمانی شفا یافته اند که به مدت سه روز تب نداشته باشند، مسائل تنفسی آن ها به طور کامل بهبود یافته باشد، در عکس ریه آن ها هیچ گونه اثری از بیماری مشهود نباشد و نتیجه آزمایش های ویژه (PCR) در دو روز پیاپی منفی باشد.

آیا ابتلای مجدد به کرونا پس از بهبودی ممکن است؟

نخستین موارد مشکوک ابتلای مجدد به ویروس کرونا در ژاپن و چین باعث بروز بحث ها و موضع گیری های گوناگون کارشناسان در این باره شده است که امکان دوباره مبتلا شدن تا چه حد وجود دارد.

نخستین بار آزمایش ویروس کرونای جدید (کووید 19، SARS-CoV-2) برای یک زن ژاپنی در تاریخ 29 ژانویه مثبت اعلام شد. او پس از حدود یک هفته (روز ششم فوریه) با وجود اینکه هنوز سرفه می کرد، دوباره مورد آزمایش نهاده شد. این بار نتیجه منفی بود و نشانه ای برای بهبودی نسبی بیمار.

آزمایش دیگری که یک هفته بعد از تست دوم صورت گرفت نشان داد که او به طور کامل بهبود یافته است.

این زن که حدود 40 سال سن دارد و پیش از ابتلا به عنوان راهنمای گردشگران به ووهان چین رفته بود، در روز 21 فوریه دچار درد شدید در گلو و ناحیه شکم شد و در روز 26 فوریه مورد آزمایش نهاده شد. نتیجه آزمایش نشان داد که او بار دیگر به ویروس کرونا مبتلا شده است.

پس از انتشار خبر بیماری مجدد زن ژاپنی، گزارش هایی مبنی بر ابتلای دوباره چند بیمار مبتلا به این ویروس در چین منتشر شد.

در گزارش مجله تخصصی JAMA به چهار مورد ابتلای مجدد در چین اشاره شده است. این افراد پس از بهبودی پنج روز بیشتر در قرنطینه به سر بردند و در این مدت مورد آزمایش نهاده شدند. از آنجایی که در روز پنجم نتایج آزمایش های آنان مثبت اعلام شد، آن ها چند روز بیشتر در قرنطینه نگه داری شدند و در روز سیزدهم هم آزمایش آن ها مثبت بود.

بیماران آلوده به این ویروس زمانی شفا یافته اند که به مدت سه روز تب نداشته باشند، مسائل تنفسی آن ها به طور کامل بهبود یافته باشد، در عکس ریه آن ها هیچ گونه اثری از بیماری مشهود نباشد و نتیجه آزمایش های ویژه (PCR) در دو روز پیاپی منفی باشد.

ابتلای مجدد برای همگان؟

در بعضی بیماری های عفونی مانند سرخچه این امکان موجود است، که عوارض بیماری در دو یا چند دوره ظهور نمایند. اما درباره اینکه آیا این در خصوص کووید 19 هم صدق می نماید، نظرات گوناگونی وجود دارد.

پژوهشگران شبانه روز در حال تحقیق در باره این ویروس هستند، اما به نتایج واحدی نرسید ه اند. به همین دلیل هنوز به طور قطع نمی توان گفت که آیا برای بعضی بیماران امکان ابتلای دوباره وجود دارد یا خیر.

پرفسور کریستیان دروستن، مدیر انستیتوی ویروس شناسی بیمارستان شاریته برلین پس از آنالیز گزارش کارشناسان چینی به این نتیجه رسیده است که بر مبنای این گزارش نمی توان گفت که امکان بروز بیماری مجدد وجود دارد، زیرا تنها سندی که چینی ها ارائه نموده اند، آزمایش های PCR بوده که آن ها هم قابل اعتماد نیستند.

به اعتقاد دروستن، نتایج این گونه آزمایش ها می تواند در نخستین هفته پس از بروز علائم بیماری گاهی منفی و گاهی مثبت باشد، در حالی که ریه های بیمار مملو از ویروس هستند.

کارشناس دیگری که به گزارش همکاران چینی خود با دیده شک می نگرد، پروفسور ایزابلا اکرله، رئیس گروه تحقیقاتی ویروس های نوظهور در بیمارستان دانشگاه ژنو است. خانم اکرله تاکید می نماید که امکان خطای انسانی در آزمایش ها زیاد است، به همین دلیل باید به نتایج آن ها محتاطانه نگریست.

او تصریح می نماید که خطا در آزمایش برای سایر ویروس هایی که باعث بروز بیماری های تنفسی (مانند آنفلوانزا) می شوند، شناخته شده است. پرفسور اکرله تاکید می نماید که پس مانده های ویروس می تواند به مثبت بودن آزمایش بیانجامد، در حالی که عفونت حاصل از ویروس بهبود یافته است.

او همچنین به این نکته اشاره می نماید که آزمایش می تواند به دلیل حرفه ای نبودن کادر آزمایشگاه درست انجام نشود و به منفی بودن نتیجه آزمایش بیانجامد.

تشکیل پادتن

تا به امروز فرض بر این است که بیماران بهبود یافته به دلیل تشکیل پادتن (آنتی بادی) به طور موقت از ابتلا به SARS-CoV-2 مصون می مانند. به گفته فلورین کرامر، استاد واکسیناسیون مدرسه پزشکی آیکان در نیویورک، این را می توان در گزارش های اولیه در باره ویروس کرونا نیز دریافت؛ اگر چه تاثیر پادتن ها می تواند طولانی مدت نباشد.

کرامر می گوید، برای آگاهی بیشتر در باره این ویروس خوب است که بیماران شفایافته در درازمدت مورد آزمایش قرار بگیرند، اما به اعتقاد او، در حالت کنونی تنها چیزی که می تواند به ما از بهبودی بیمار اطلاع دهد، همین آزمایش های PCR هستند.

بسیاری از کارشناسان معتقدند که تنها بر اساس چند مورد مشکوک در ژاپن و چین نباید یافته های تاکنونی را زیرسوال برد.

منبع: دویچه وله

sahandblog.ir: سهندبلاگ، سیستم مدیریت محتوای سهند

sale-blog.ir: مجله وبلاگ فروش | ارائه نرم افزارهای مدیریت وبسایت

banima.ir: بانیما | مجله گردشگری و مسافرتی بانیما

kurdeblog.ir: وبلاگ سرگرمی و بازی، مجله سرگرمی

منبع: فرادید
انتشار: 10 آبان 1400 بروزرسانی: 10 آبان 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 1101

به "آیا ابتلای مجدد به کرونا پس از بهبودی ممکن است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا ابتلای مجدد به کرونا پس از بهبودی ممکن است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید