اجرای طرح تغذیه رایگان برای دانش آموزان محروم

به گزارش مجله بای بلاگ، تهران (پانا) - معاون تربیت بدنی و سلامت در گردهمایی مشترک اعضای شورای معاونان و مدیران کل آموزش و پرورش استان ها، الزام های تربیت تمام ساحتی، طرح تغذیه رایگان برای دانش آموزان محروم و بهینه سازی فضای ورزشی درون مدرسه ای را تشریح کرد.

اجرای طرح تغذیه رایگان برای دانش آموزان محروم

صادق ستاری فرد در گردهمایی مشترک اعضای شورای معاونان و مدیران کل آموزش و پرورش استان ها با اشاره به تربیت تمام ساحتی، اظهارکرد: تربیت تمام ساحتی سه الزام کلیدی دارد؛ اگر در پی تربیت تمام ساحتی برای دانش آموزان هستیم باید معلم تمام ساحتی باشد و در فرایند جذب نیروی انسانی، تعلیم و پرورش نیروی انسانی موضوع تمام ساحتی بودن معلمان مدنظر باشد.

وی اضافه نمود: معلم فقط انتقال دهنده علوم نیست بلکه کارکرد اصلی وی انتقال و نهادینه کردن ارزش های فرهنگی اجتماعی و ملی و مذهبی است که باید در دانش آموزان نهادینه گردد.

معاون تربیت بدنی و سلامت با بیان اینکه تخصص گرایی در حوزه تعلیم و تربیت معلم بسیار مهم است، معلم ورزش فقط معلم ورزش نیست، معلم فیزیک فقط معلم فیزیک نیست، بلکه تمام معلمان باید در ساحت های شش گانه به مهارت برسند در وقت لازم به موضوع تربیت دانش آموز یاری نمایند.

ستاری فرد خاطر نشان کرد: الزام بعدی تربیت تمام ساحتی محتواست که شامل برنامه، کتاب و بسته آموزشی است. برنامه بسیار مهم تر است چرا که در سند تحول بنیادین نیز رویکرد براین است که برنامه محوری باید برکتاب محوری غلبه کند.

معاون تربیت بدنی و سلامت، در ادامه تاکید نمود: مدیر مدرسه ستون تحول است و اگر جوان، انقلابی و تمام ساحتی باشد حتما پیشرو خواهد بودو اگر غیر از این باشد منتظر بخشنامه خواهد بود که چه کند.

ستاری فرد با بیان اینکه برنامه باید تمام ساحتی باشد، گفت: یعنی اگر اردوی ورزشی برگزار کردیم فقط برای مسابقه ورزشی نباشد و باید تمام ساحت ها را در نظر داشته باشد.

معاون وزیر با اشاره به الزام سوم تربیت تمام ساحتی، مطرح کرد: ضلع سوم تربیت تمام ساحتی زیرساخت تمام ساحتی است چرا که اگر فضای مدرسه به عنوان کانون تربیتی محله، مناسب تربیت تمام ساحتی نباشد، تربیت تمام ساحتی فقط در حد شعار می ماند.

وی ادامه داد: مبتنی بر همین دغدغه، ایجاد فضای ورزشی درون مدرسه ای و بهینه سازی به عنوان فضای ورزشی مناسب، در نظر گرفته شده و این طرح را در پیش گرفتیم و خوشبختانه در غالب بودجه سال آینده به سمت بهینه سازی فضاهای ورزشی حرکت شده است.

ستاری فرد مطرح کرد: با توجه به سرانه دانش آموزی، شاخص محرومیت و شاخص فضای ورزشی، به استان ها بودجه برای بهینه سازی فضای ورزشی درون مدرسه ای با هدف ایجاد سالن چند منظوره، چمن مصنوعی و زمین ساحلی تخصیص داده شده است.

معاون تربیت بدنی و سلامت تأکید کرد: این تخصیص با موضوع مدارس محروم، مدارس دخترانه و هنرستان ها و مدارس ابتدایی انجام گرفته است و در نیازسنجی مدیران کل این موضوع را مدنظر قرار دهند.

وی با اشاره به طرح آزادسازی مجموعه های ورزشی، اشاره نمود: این طرح مبتنی بر اصل سوم و دهم قانون اساسی است که تربیت بدنی رایگان و خانواده محور شدن تمامی فعالیت ها را در بر می گیرد.

ستاری فرد در ادامه گفت: بعلاوه فعالیت عملیات 4و6 سند تحول بنیادین که مشارکت خانواده ها در فعالیت های تعلیم و تربیت و استفاده از فضاهای ورزشی به عنوان محیط های یادگیری است، باعث شد تا چرخش تحولی داشته باشیم و به سمت مردمی سازی که شعار و سیاست دولت است حرکت کنیم و از محدود سازی به سمت عمومی سازی مجموعه های ورزشی حرکت کنیم.

معاون تربیت بدنی و سلامت با اشاره به اجرایی شدن طرح آزادسازی مجموعه های ورزشی، گفت: استان های فارس، اصفهان، البرز، آذربایجان شرقی و شهر تهران مجموعه های ورزشی خود را در روزهای پنج شنبه و آدینه آزاد اعلام نموده اند و تا سرانجام سال تحصیلی در تمامی استان ها این طرح را پیگیری و اجرایی خواهیم کرد.

وی تاکید نمود: در گام بعدی به سمت وقف ورزشی خواهیم رفت تا این سنت حسنه در دانش آموزان نهادینه گردد و پس از آن استفاده از فضای مدارس در ساعات غیرآموزشی را عملی خواهیم کرد.

ستاری فرد یادآوری کرد: در آستانه سالروز شهادت شهید خرازی-هشتم اسفندماه- ضمن زیارت و ملاقات با مادر شهید بزرگوار، از ایشان اجازه خواستیم تا این طرح به نام شهید خرازی مزین گردد.

معاون تربیت بدنی و سلامت با بیان اینکه اعتباری تخصیص داده شده است و هیچ مراقب بهداشتی بدون تجهیزات بهداشتی نخواهد بود، گفت: خوشبختانه تخصیص اعتبار شده تا 5 هزار مراقب بهداشت از اتاق بهداشت و امکانات بهداشتی برخوردار شوند.

وی با اشاره به تغذیه دانش آموزی، اظهار داشت: بعد ازماه مبارک رمضان تغذیه رایگان را در یکی از استان ها به عنوان پایلوت برای دانش آموزان خواهیم داشت تا برای مهرماه سال تحصیلی آینده از محل هدفمندی یارانه ها اعتباری پیش بینی کنیم و با یاری ستاد اجرایی فرمان امام و خیرین نیک اندیش، درصدی از دانش آموزان محروم را که توان تامین وعده غذایی را ندارند، پوشش دهیم.

ستاری فرد با اشاره به ممنوعیت تعطیلی کلی مدارس و مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا، اظهارکرد: با رعایت پروتکل های بهداشتی، در استان ها کوشش کنید تا مدارس تعطیل نگردد و آموزش حضوری را با جدیت پیگیری کنید.

وی در ادامه با بیان اینکه ماسک زدن دانش آموزان، تهویه کلاس های درس و فاصله گذاری اجتماعی حتما رعایت گردد، اضافه نمود: دانش آموزان در هنرستان ها، پایه دوازدهم و پایه اول و دوم دوره ابتدایی و بعضی دروس خاص که امکان کمتری برای آموزش مجازی دارند، در اولویت آموزش حضوری هستند.

معاون تربیت بدنی و سلامت توضیح داد: با توجه به قانون شوراهای آموزش و پرورش به استان ها اجازه داده شده تا نسبت به اصلاح تقویم آموزشی مدارس جرح و تعدیل انجام بگیرد و افت تحصیلی به وجود آمده رفع گردد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 11 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 11 اردیبهشت 1401 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 8718

به "اجرای طرح تغذیه رایگان برای دانش آموزان محروم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اجرای طرح تغذیه رایگان برای دانش آموزان محروم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید