استعمال دخانیات عملکرد ورزشی افراد را کاهش می دهد، بدون دوپینگ هم عضله سازی به وجود می آید

به گزارش وبلاگ خرید، کارشناس ارشد تربیت بدنی و مربی پرورش اندام گفت: ماساژ اثرات منفی در ورزش بدنسازی را کاهش خواهد داد حتی ممکن است تا حدودی برای به دست آوردن توده عضلانی یاری کننده باشد؛ بنابراین ماساژ قادر است دامنه حرکتی بدن را بهبود بخشد.

استعمال دخانیات عملکرد ورزشی افراد را کاهش می دهد، بدون دوپینگ هم عضله سازی به وجود می آید

محمد میرشکار، کارشناس ارشد تربیت بدنی و مربی پرورش اندام در گفت وگو با دانشجو درخصوص مزایای ماساژ در بدنسازی اظهار کرد: افزایش ریکاوری یکی از این فواید در ورزش بدنسازی ست که با افزایش عملکرد بدنی و یاری در دستیابی به پتانسیل فیزیکی همراه است. اثرات آموزش های سخت و آسیب های حین تمرین می تواند به رشد بدنسازی ضربه وارد کند.

وی در این باره شرح داد: ماساژ اثرات منفی در ورزش بدنسازی را کاهش خواهد داد حتی ممکن است تا حدودی برای به دست آوردن توده عضلانی یاری نماینده باشد. بنابراین ماساژ قادر است دامنه حرکتی بدن را بهبود بخشد.

میرشکار با تاکید بر اینکه ناتوانی عضلات، دامنه حرکتی بدن را محدود خواهد نمود، گفت: ماساژ یکی از بهترین راه چاره ها برای کنترل ناتوانی عضلات به حساب می آید و از بروز آسیب دیدگی در حین تمرینات بدنسازی پیشگیری یا جلوگیری می نماید به شرطی که ماساژور تخصص لازم در این زمینه را داشته باشد.

این کارشناس ارشد تربیت بدنی عوامل تأثیرگذار و با اهمیت در حجم عضلانی ورزشکاران را برشمرد و اضافه نمود: بخش بزرگی از حجم عضلات بدنسازان و ورزشکاران در آشپزخانه رقم می خورد که همان رعایت رژیم غذایی مناسب است. دومین فاکتور مهم در این رابطه مربوط به زمان استراحت می گردد؛ متأسفانه بیشتر ورزشکاران به استراحت و میزان خوابشان اهمیت نمی دهند.

وی در این باره ادامه داد: فاکتورهای مهم بعدی در حجم عضلات نیز سن و تنوع در تمرین هستند. هرچقدر سن ورزشکار افزایش یابد شکل گیری بدن آنان با سختی بیشتری همراه است و زمانی که بدن بر یک اصول یا فرمول خاص عادت کند و تنوعی نداشته باشد دیگر واکنشی از خود نشان نخواهد داد.

این مربی بدنسازی در بخش دیگری از سخنان خود به فرایند زمان عضله سازی اشاره نمود و گفت: عوامل مختلف و فراوانی بر سرعت عضله سازی موثر هستند بعضی افراد نسبت به سایرین از استعداد بدنی بهتری برخوردارند که سریعتر از اشخاص دیگر به نتیجه می رسند.

او در این باره توضیح داد: در حقیقت ژنتیک در نوع و ظرفیت بدن برای عضله سازی معین نماینده است، اما افرادی که از این مزیت کمتر بهره می برند با رعایت فاکتورهای مهم در ورزش بدنسازی می توانند برای رسیدن به اندامی عضلانی سرعت ببخشند.

میرشکار درخصوص اثرات دود دخانیات و قلیان بر تناسب اندام پاسخ داد: مصرف دخانیات آثار مخربی بر سلامت جسمی و روحی دارد و مسائلی مانند فشار خون، مسائل تنفسی و تپش قلب را برای افراد بخصوص ورزشکاران به وجود می آورد. طبق آخرین تحقیقات و پژوهش های علمی و پزشکی، توتون و تنباکو حاوی بیش از 4 هزار ماده شیمیایی است که با اشکال مختلف بر بدن افراد واکنش نشان می دهد.

این کارشناس ارشد تربیت بدنی در این باره اضافه نمود: استعمال دخانیات عملکرد ورزشی افراد را کاهش می دهد و در نتیجه باعث تخریب ویتامینC بدن خواهد شد و خستگی زودراس عضلانی را به وجود می آورد. بنابراین ورزشکارانی که اقدام به مصرف دخانیات می نمایند در زمان استراحت ضربان قلب بالایی دارند و توان هوازی آنان کاهش پیدا خواهد نمود.

میرشکار تاکید نمود: سیگار به سلول هایی که مسئول فراوری تستوسترون در بدن هستند آسیب جدی وارد می نماید و با افزایش هورمون کورتیزول (هورمون استرس) فراوری تستوسترون کاهش می یابد. بنابراین مصرف سیگار موجب افزایش میوستاتین و توقف رشد عضله سازی در ورزشکاران خواهد شد و قدرت آن را نیز کم می نماید. همانطور که گفته شد استراحت یکی از فاکتورهای اساسی در ورزش بدنسازی به شمار می آید و افرادی که دخانیات مصرف می نمایند از کیفیت خواب خوبی برخوردار نخواهند بود.

وی درباره اینکه عضله سازی بدون دوپینگ امکان خواهد داشت یا خیر؟ گفت: بدون دوپینگ هم عضله سازی به وجود می آید، اما لازمه این مساله احتیاجمند مقدماتی نظیر تغذیه، استراحت و تمرین مناسب و با کیفیت است تا ورزشکاران با این سه فاکتور از تناسب اندام خوبی برخوردار شوند. از طرفی نباید فراموش کرد که فقط ورزشکار حرفه ای به دوپینگ احتیاج دارد. بنابراین افراد آماتور بدون مصرف مواد نیروزا هم می توانند به نتایج برجسته ای در عضله سازی برسند. در فیتنس طبیعی روش تغذیه و سیستم تمرینی بسیار مهم هستند از طرفی مکمل های مجاز در دایره ضددوپینگ قرار نمی گیرند به شرطی که آن مکمل ها تقلبی نباشند.

این مربی بدنسازی، بهترین تمرین ورزشی را دویدن و پیاده روی توصیف کرد و اضافه نمود: ممکن است بعضی افراد به دلایل مختلف نتوانند در باشگاه های بدنسازی برای تمرین مداوم و مستمر حضور داشته باشند. توصیه من به چنین اشخاصی این است که حداقل یک ساعت در روز پیاده روی نمایند تا از فشار خون و پوکی استخوان در امان باشند.

adeliasafar.com: سفرهای ادلیا: ارزانترین تورهای مسافرتی اروپایی، آسیایی و کانادا را از ما بخواهید.

dorezamin.com: دور زمین: سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده!

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 10 آبان 1400 بروزرسانی: 10 آبان 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 2553

به "استعمال دخانیات عملکرد ورزشی افراد را کاهش می دهد، بدون دوپینگ هم عضله سازی به وجود می آید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استعمال دخانیات عملکرد ورزشی افراد را کاهش می دهد، بدون دوپینگ هم عضله سازی به وجود می آید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید