افزایش تولید ماهانه نفت اوپک

به گزارش وبلاگ خرید، نظرسنجی رویترز نشان می دهد: اوپک که متشکل از 13 کشور عضو است، در سپتامبر 24.38 میلیون بشکه در روز نفت تولید کرد که 160 هزار بشکه در روز بالاتر از آمار بازبینی شده اوت بود.

افزایش تولید ماهانه نفت اوپک

افزایش عرضه اوپک از اوت و نگرانی ها نسبت به آسیب دیدن دوباره تقاضا برای نفت به دلیل افزایش ابتلا به ویروس کرونا، قیمت های نفت را تحت فشار کاهشی قرار داده و باعث افت 10 درصدی آنها در سپتامبر شده است. اوپک ازسرگیری تولید نفت لیبی را که در ماه های گذشته پیروز نشده بود به شکل مستمر ادامه پیدا کند، زیر نظر گرفته است.

لیبی و ایران دو عضو اوپک هستند که از مشارکت در پیمان کاهش تولید اوپک پلاس معاف هستند. این پیمان کمک کرد قیمت نفت از رکورد تاریخی که در آوریل به دلیل شیوع ویروس کرونا و فلج شدن تقاضا به آن سقوط کرده بود، بهبود پیدا کند.

اوپک پلاس از اول مه محدودیت عرضه به میزان 9.7 میلیون بشکه در روز معادل 10 درصد از تولید جهانی را آغاز کرد و با توجه به بهبود نسبی تقاضا از اوت، محدودیت عرضه خود را به 7.7 میلیون بشکه در روز تسهیل کرد. سهم اوپک از این محدودیت عرضه، 4.868 میلیون بشکه در روز است.

نرخ پایبندی اعضای اوپک به کاهش تولید در سپتامبر 101 درصد در مقایسه با 100 درصد در اوت بود.

افزایش تولید سپتامبر به معنای آن است که اوپک حدود دو میلیون بشکه در روز بیشتر از آمار ژوئن که پایینترین رکورد تولید این گروه از سال 1991 بود، نفت تولید کرده است.

تولید نفت لیبی پس از پایان محاصره هشت ماهه بنادر و تاسیسات نفتی توسط نیروهای ژنرال خلیفه حفتر، در حال افزایش است و طبق نظرسنجی رویترز، در سپتامبر 70 هزار بشکه در روز افزایش داشته است.

طبق آمار رهگیری نفتکشها، عرضه نفت ایران هم در سپتامبر 120 هزار بشکه در روز افزایش داشته است.

ونزوئلا که سومین عضو معاف از کاهش تولید اوپک است هم در سپتامبر پیروز شد با وجود تحریمهای آمریکا و کاهش مستمر تولید، نفت بیشتری عرضه کند.

در میان سایر اعضای اوپک که در توافق کاهش تولید شرکت دارند، آنگولا در سپتامبر بزرگترین افزایش تولید را داشت که به 60 هزار بشکه در روز رسید.

بزرگ ترین کاهش تولید مربوط به امارات متحده عربی بود که در اوت بالاتر از سهمش نفت تولید کرده بود. منابع صنعتی اظهار کردند که این کاهش نشان می دهد که امارات متحده عربی افزایش تولید اوت را جبران کرده است.

عربستان سعودی که بزرگترین صادرکننده عضو اوپک است، تولیدش را در 9 میلیون بشکه در روز ثابت نگه داشت. عراق و نیجریه که در ماه های پیش عملکرد ضعیفی در پایبندی به توافق داشتند، محدودیت تولیدشان را حفظ کرده و پایبندی بالایی نشان دادند. عرضه کویت هم ثابت بود.

نظرسنجی رویترز بر مبنای آمار کشتیرانی ارائه شده از سوی منابع خارجی، آمار رفینیتیو آیکان، اطلاعات شرکتهای رهگیری مانند پترولجستیک و کپلر و اطلاعات فراهم شده از سوی منابع آگاه در شرکتهای نفتی، اوپک و مؤسسات تحقیقاتی تهیه شده است.

تور فرانسه: تور فرانسه ارزان | تور فرانسه قیمت، تور پاریس، تور پاییز را همراه ما تجربه کنید.

گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت را زا ما بخواهید.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 9 شهریور 1400 بروزرسانی: 9 شهریور 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 4372

به "افزایش تولید ماهانه نفت اوپک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش تولید ماهانه نفت اوپک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید