انواع آنفلوآنزا در پاییز و تفاوت آن با کرونا

به گزارش وبلاگ خرید، زندگی آنلاین/ رییس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری با اشاره به نگرانی های موجود در رابطه با همزمانی شیوع آنفلوآنزا و کووید 19 در فصل سرد سال، علایم بالینی قابل افتراق این دو بیماری را تشریح کرد.

انواع آنفلوآنزا در پاییز و تفاوت آن با کرونا

دکتر پیغام طبرسی با بیان اینکه هر ساله و با آغاز فصل سرما و پاییز بیماری آنفلوآنزا شیوع پیدا می نماید، اظهار کرد: معمولاً بین 3 تا 4 ماه با این بیماری درگیر هستیم که در بعضی موارد منجر به بروز شرایط حاد بیماری و یا حتی فوت بیماران می گردد.

این متخصص عفونی با اشاره به ویژگی خاص پاییز سال جاری یعنی همزمانی آنفلوآنزا با پاندمی کرونا، مطرح نمود: از همان ماه های آغازین شیوع کرونا، نگرانی هایی در خصوص همزمانی دو ویروس آنفلوآنزا و کووید 19 و جولان این دو در جوامع و تبعات آن بر سلامت مردم و سیستم بهداشت مطرح بود.

وی با بیان اینکه ویروس آنفلوآنزا از ویروس های تنفسی قدیمی است، گفت: در حال حاضر دو سویه از ویروس آنفلوآنزا در حال چرخش در جوامع است که سویه A یا همان H1N1 معروف مربوط به این سویه است و یکی H3N2 و دیگری آنفلوآنزای B با دو زیرگونه است.

وی در شرح سویه های مختلف آنفلوآنزا، بیان نمود: آنفلوآنزا B معمولاً با بیماری و اپیدمی محدودتری بروز پیدا نموده و نسبت به آنفلوآنزا A از شدت کمتری برخوردار است؛ هرچند آنفلوآنزا B هم می تواند بیماری شدید ایجاد کند، ولی آنفلوآنزا A به خصوص H1N1 عمدتاً منجر به بروز بیماری های شدید و حتی مرگ بیمار می گردد.

طبرسی با بیان اینکه علایم بیماری آنفلوآنزا عمدتاً مشابه کروناست، مطرح نمود: با این حال تفاوت هایی نیز در این علایم وجود دارد؛ به عنوان نمونه علایم آنفلوآنزا ناگهانی بوده و در بیشتر افراد با بروز تب، بدن درد شدید و سر درد بروز می نماید؛ در حالیکه بروز کرونا در بیشتر افراد می تواند همراه با تب نباشد؛ به عبارت دیگر بروز بیماری کرونا در ابتدا با علایم دیگر آغاز شده و بعد ممکن است تب نیز بروز کند، ولی در آنفلوآنزا تب جزو علایم غالب بیماری است و بعد از دو یا سه روز سرفه اضافه می گردد.

وی طول دوره بیماری آنفلوآنزا را معمولاً پنج روزه بیان نمود و گفت: این در حالیست که دوره بیماری کرونا معمولاً 2 تا 3 هفته طول می کشد. البته موارد عارضه دار آنفلوآنزا نیز بین 2 تا 3 هفته فرد را درگیر می نماید.

این متخصص عفونی افتراق این دو بیماری در فصل سرما، تنها به وسیله علایم بالینی را بسیار سخت دانست و ادامه داد: البته بعضی علایم یاری نماینده وجود دارد؛ مثلاً از دست دادن حس بویایی و چشایی و یا اسهال بیشتر در کرونا دیده می گردد تا در آنفلوآنزا. یا تب بیشتر از علایم غالب آنفلوآنزاست و ممکن است در کل سیر بیماری کرونا اصلاً تب بروز نکند.

وی با بیان اینکه به خصوص در زمان شیوع اپیدمی تشخیص این دو بیماری بسیار مشکل بوده و باید در برخورد با بیماران هر دو بیماری را در نظر داشته باشیم، اظهار کرد: در این میان واکسیناسیون اولین راهکاری است که به کاهش بار بیماری یاری می نماید و در خصوص آنفلوآنزا واکسن های شناخته شده خوبی با اثرات نسبی فراوری شده، لذا توصیه می گردد کلیه افراد در معرض خطر یعنی افراد بالای 65 سال و زیر پنج سال، افراد دارای بیماری سرطان، قند و فشار خون، بیماران قلبی، ریوی، کبدی و کلیوی مزمن، افراد دارای بیماری های نقص ایمنی و بخصوص خانم های باردار حتماً سال جاری واکسن آنفلوآنزا را تزریق نمایند.

معاون آموزشی بیمارستان مسیح دانشوری با تاکید بر ضرورت برنامه ریزی و اولویت بندی در توزیع واکسن آنفلوآنزا، اظهار کرد: باید دقت کنیم که 80 میلیون جمعیت داریم و سال جاری با توجه به شرایط خاص یعنی پاندمی کرونا، میزان واردات واکسن آنفلوآنزا نسبت به گذشته 8 برابر شده و به 16 میلیون واحد رسیده، بنابراین 16 میلیون نفر می توانند واکسیناسیون شوند؛ بنابراین باید ابتدا افراد دارای ریسک فاکتور و عوامل خطر واکسیناسیون شوند.

sahandblog.ir: سهندبلاگ، سیستم مدیریت محتوای سهند

sale-blog.ir: مجله وبلاگ فروش | ارائه نرم افزارهای مدیریت وبسایت

banima.ir: بانیما | مجله گردشگری و مسافرتی بانیما

kurdeblog.ir: وبلاگ سرگرمی و بازی، مجله سرگرمی

منبع: همگردی
انتشار: 10 آبان 1400 بروزرسانی: 10 آبان 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 4875

به "انواع آنفلوآنزا در پاییز و تفاوت آن با کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انواع آنفلوآنزا در پاییز و تفاوت آن با کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید