ایده های استارتاپی برای نبرد با کرونا

به گزارش وبلاگ خرید، روزنامه همشهری - ساسان شاد منفرد: این روز ها فعالیت های گسترده ای را در عرصه هکاتون ها با موضوع ویروس کرونا و بیماری کووید-19 شاهد هستیم. در این میان، ایده ها و ابتکار های جالبی نیز درخصوص مقابله با این ویروس به دست آمده است. جالب ترین نکته در این هکاتون ها، همکاری فرامرزی بین شرکت نمایندگان از راه های دور و نزدیک است که هر کدام تجربه خود را به دست می آورند، بعضی تجربیات را به اشتراک می گذارند و با هم در زمینه های مشترک همکاری می نمایند.

ایده های استارتاپی برای نبرد با کرونا

کوشش در هکاتون

هکاتون (Hackathon) رویدادی است که در آن برنامه نویسان رایانه، استارتاپ ها و افراد دیگری که درگیر توسعه نرم افزار هستند، ازجمله طراحان گرافیکی، طراحان واسط کاربری و مدیران پروژه گردهم می آیند و در توسعه پروژه های نرم افزاری و گاهی سخت افزاری با یکدیگر همکاری و گاه رقابت می نمایند. اکنون که بحث همه گیری بیماری کووید - 19 و شیوع ویروس کرونا در نقاط مختلف دنیا داغ داغ است، بسیاری از هکاتون ها نیز به سمت برنامه هایی برای مقابله با این ویروس رفته اند که از دل آنها، ایده های جالبی بیرون می آید.

داستانی از ایده های بکر

پس از اتمام هکاتون ها معمولا چه اتفاقی می افتد؟ پیش تر پس از بسته شدن رویداد، فقط چند خبر از آن می شنیدیم و تمام. اما با شرایط کنونی، ما می خواهیم بعضی از نوآوری های مفید که از این رویداد های آنلاین حاصل شده را زیر ذره بین قرار بدهیم. در اینجا به 10 مورد از یافته ها و ابتکار هایی درخصوص ویروس کرونا که در هکاتون های برگزار شده به دست آمده اشاره می کنیم.

WeCare

دفتر مرکزی این گروه کوچک در صوفیه، پایتخت بلغارستان قرار گرفته است. آن ها در رویداد مجازی بحران بلغارستان حضور داشتند و ایده خود را مطرح نمودند. هدف آن ها از ایده شان، یاری به خانواده های جوان فرزندداری است که به دلیل تعطیلی تجارت در طول همه گیری ویروس کرونا، منابع اصلی درآمد خود را از دست داده اند. این گروه هم اکنون یک وب سایت کامل و کانال های رسانه های اجتماعی را در اختیار دارد و به ادامه پروژه ای می پردازد که از اواخر ماه مارس امسال میلادی برای مقابله و کاهش اثرات بیماری کووید-19 درنظر گرفته شده است. آن ها در وب سایت WeCare اینگونه خودشان را معرفی نموده اند: ما تیمی از جوانان فعال هستیم که هدف مان یاری به خانواده های فرزندداری است که به خاطر کووید-19 بدون درآمد مانده اند.

Suncrafter

این استارتاپ آلمانی که دفتر مرکزی آن در برلین قرار گرفته است، کارش صفحه های خورشیدی و فراوری انرژی دوستدار محیط زیست است. آن ها با استفاده از نور خورشید، انرژی الکتریسیته برای برق شهری فراوری می نمایند. در هکاتون برگزار شده در اواسط ماه مارس به میزبانی آنلاین استونی این شرکت آلمانی ایده جالبی را در بحبوحه پاندمی ویروس کرونا ارائه داد که در نوع خود جالب توجه بود. در این هکاتون، آن ها راه چارهی را برای شست وشوی دست ها با استفاده از نور اشعه ماورای بنفش در شرایط کنونی ارائه دادند. این یک ایده ناب و بکر بود که توانست برنده هکاتون نیز بگردد.

Colivery

این شرکت، یک استارتاپ آلمانی است که در پاندمی بیماری کووید - 19، پویش WirVsVirus# را راه اندازی کرد. آن ها در یک هکاتون 48 ساعته در آلمان شرکت کردند و این پویش را با نام ما علیه ویروس به راه انداختند. در پلتفرم این شرکت امکانی وجود دارد که هر کسی می تواند به سایر شهروندان یاری کند. روش کار به این صورت است که داوطلبان می توانند برای یاری به همشهریان خود برای آن ها خرید انجام دهند و یا به داروخانه رفته و دارو های بدون احتیاج به نسخه مورد احتیاج آن ها را تحویل بگیرند. در اصل این پویش نوعی کوشش برای دور نگه داشتن مردم از یکدیگر به منظور مقابله با ویروس کرونا و همچنین خارج نشدن از منزل برای بعضی امور و در کل قرنطینه بودن است.

Velmio

این استارتاپ در شهر تالین استونی راه اندازی شده و کارش در حوزه سلامت و ورزش است. حدود 10 کارمند دارد و روی اپلیکیشن های سلامت بارداری که با هوش مصنوعی و سبک زندگی ادغام شده تمرکز دارد. در هکاتون استونیایی حمله به بحران آن ها با طرح ردیاب ویروس کرونا به این همایش آنلاین آمدند. این طرح علائم کاربر را برای تخمین سطح خطر کووید - 19 مورد تجزیه و تحلیل قرار داده و سطح ریسک مکان های اطراف را با گزینه ای برای ثبت علائم ناشناس نشان می دهد. این اپلیکیشن هم اکنون در استونی قابل دریافت و استفاده است.

Wamapp

دفتر مرکزی این استارتاپ نروژی در شهر اسلو واقع شده و کارش دادن هدایای کوچک، متفکرانه و سرگرم نماینده برای ایجاد شادی در میان خانواده ها و دوستان است. آن ها پس از شرکت در هکاتون نروژ، این ایده را برای حمایت از مشاغل کوچک فراهم کردند که به مشتریان اجازه می دهد کوپن هایی را برای استفاده از پاندمی خریداری نمایند و به عنوان هدیه ای برای خانواده و دوستان شان ارسال نمایند. بدین ترتیب کسب و کار های کوچک نیز در این روز های سخت رونق گرفتند و البته شانس تهیه هدیه برای اهدا به دوستان و اعضای خانواده نیز از این طریق بیشتر شد. ضمن اینکه این کار تبلیغی نیز برای کسب و کار های کوچک به حساب می آید.

CoronaFree

این شرکت، برنده هکاتون سوئدی در بخش ارتباطات بود. این استارتاپ سوئدی که زاییده تفکر جمعی از پزشکان و استادان دانشگاه ها و مؤسسات بهداشتی سوئد است، راه چارهی را پیشنهاد نموده که می تواند به نوعی یاری به بازگشتن به زندگی عادی تلقی گردد. راه چاره آن ها در واقع صدور و تأیید گواهی ایمنی ویروس کروناست که این کار را برای مردم به منظور تغییر شرایط و بازگشت به زندگی عادی پس از قرنطینه بسیار آسان می نماید. در وب سایت این گروه می توانید آخرین آمار مبتلایان به ویروس کرونا و شرایط نقاط مختلف دنیا در این خصوص را به صورت لحظه به لحظه رصد کنید.

Linistry

این استارتاپ در سال 2016 میلادی تاسیس شده است و درخصوص شرایط هنر دیجیتال بودن و خدمات رسانی در این حوزه فعالیت می نماید. هدف آنها، تقویت وفاداری مشتریان و افزایش فروش بوده است. اواخر آوریل گذشته بود که این استارتاپ مجارستانی که دفتر مرکزی آن در شهر بوداپست قرار گرفته است، در هکاتون اروپا شرکت کرد. استارتاپ لینیستری با استفاده از فناوری های موجود، راه چارهی را ایجاد نموده که هدف آن کاهش انتقال ویروس کرونا در هنگام مراجعه به سوپرمارکت، با محدود کردن مشتریان در فروشگاه، مدیریت صف در خارج از آن و یاری به مردم برای خرید آنلاین است؛ ایده ای که از تفکر اصلی استارتاپ سرچشمه می گیرد.

eebot

این استارتاپ استونیایی حدود یک ماه و نیم پیش در هکاتون استونی شرکت و ایده ای جالب را در آنجا مطرح نمود. برنامه تفکر سریع آن ها با نام SUVE، یک چت بات زنده برای پاسخ دادن به تمام سؤالات شهروندان در خصوص پاندمی بیماری کووید - 19 و همچنین ویروس کروناست. از زمان ایجاد این چت بات، دولت استونی آن را در اختیار خود گرفت و در بسیاری از وب سایت ها قرار داد تا به صورت عمومی در اختیار مردم قرار بگیرد. حتی آن ها قصد دارند، مدت ها پس از همه گیری این بیماری نیز از این چت بات استفاده نمایند.

VoiceMed

این استارتاپ که دفتر مرکزی آن در شهر تولسا در ایالت اوکلاهما قرار گرفته است، کارش مراقبت و خدمات بهداشتی و درمانی است. چندی پیش، تیم آن ها توانست هم برنده هکاتون بحران ایتالیا گردد و هم برنده هکاتون بحران سوئد. طرح شگفت انگیز آن ها شاید کمی غیرعلمی به نظر برسد، اما در شرایط کنونی می توان از آن به عنوان یک نوآوری جالب برای مقابله با ویروس کرونا یاد کرد. از آنجا که آزمایش های مربوط به تشخیص ویروس کرونا کم و پرهزینه است، راه چاره استارتاپ VoiceMed به هر شخصی که دارای تلفن هوشمند یا رایانه است، این اجازه را می دهد تا خود را مورد آزمایشی ساده قرار دهد و به نتیجه ای نسبتا قابل قبول برسد. کاربران به سادگی با سرفه و یا صحبت کردن به وسیله تلفن همراه هوشمند و یا رایانه شخصی و پاسخ دادن به چند سؤال، آزمایش را انجام می دهند. پس از آن، نرم افزار تشخیص صدا که صدای کاربر را در مقابل صدای افراد آلوده قرار می دهد، آغاز به تجزیه و تحلیل نموده و نتیجه را اعلام می نماید.

Bankera

این استارتاپ که یک سرویس خدمات رسانی پرداخت بین المللی است در سال 2017 تاسیس و دفتر آن در شهر ویلنیوس لیتوانی واقع شده است. آن ها نیز در اواخر ماه آوریل در هکاتون اروپا شرکت کردند و مشروح برنامه ها و ایده های خود را درخصوص مبارزه و مقابله با ویروس کرونا ارائه کردند. راه چاره آنها، مراقبت تجاری بانکرا نام داشت. هدف آن ها با این طرح، یاری به شرکت هایی است که در جریان پاندمی بیماری کووید - 19 با استفاده از ضمانت شریک تجاری خود، مسائل مربوط به وجوه و وام ها را مدیریت می نمایند. به وسیله سیستم ارائه شده توسط بانکرا، بازپرداخت وام قابل انعطاف است و آن ها می توانند پس از سرانجام قرنطینه این کار را انجام دهند.

تور فرانسه: تور فرانسه ارزان | تور فرانسه قیمت، تور پاریس، تور پاییز را همراه ما تجربه کنید.

گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت را زا ما بخواهید.

منبع: برترین ها
انتشار: 9 شهریور 1400 بروزرسانی: 9 شهریور 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 2730

به "ایده های استارتاپی برای نبرد با کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایده های استارتاپی برای نبرد با کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید