آنالیز پیشرفته ترین جنگنده های آمریکا، F، 16 Fighting Falcon و F، 22 Raptor چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

به گزارش مجله بای بلاگ، نیروی هوایی ایالات متحده (USAF) دارای بعضی از پیشرفته ترین جت های جنگنده در دنیا ازجمله F-16 Fighting Falcon و F-22 Raptor است. هردوی این هواپیماها برای نشان دادن توانایی نیروی هوایی آمریکا حیاتی هستند، اما نقش های متفاوتی را ایفا می نمایند و دارای ویژگی های متمایزی هستند.

آنالیز پیشرفته ترین جنگنده های آمریکا، F، 16 Fighting Falcon و F، 22 Raptor چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران ، براساس گزارش روزیاتو، این مقاله به آنالیز تفاوت های کلیدی بین این دو جت جنگنده نمادین می پردازد و طراحی، قابلیت ها و کاربردهای عملیاتی آن ها را آنالیز می نماید.

تاریخچه، توسعه، و ویژگی ها

جنگنده F-16 Fighting Falcon که به وسیله کمپانی جنرال داینامیکس (اکنون لاکهید مارتین) پیشرفته بود، اولین بار در سال 1974 پرواز کرد. این هواپیما که در ابتدا به عنوان یک جنگنده رجحان هوایی طراحی شده بود، به یک هواپیمای چندمنظوره تبدیل شده است که قادر به انجام مأموریت های مختلفی ازجمله نبردهای هوا به هوا و حملات تهاجمی هوا به زمین و حملات هوا به زمین است. فریم سبک وزن و چابکی آن، این جنگنده را در بین خلبانان محبوب نموده است.

جنگنده موسوم به فایتینگ فالکون دارای طراحی تک موتوره است که با اتاقک حبابی که دید عالی را در اختیار خلبان قرار می دهد و رادار بدون قابش، کاملاً متمایز است. چند کاربردی بودن این جت باقدرت مانور بی نقصش باعث بهبود عملکرد آن شده است.

از سوی دیگر، F-22 Raptor به وسیله لاکهید مارتین و بوئینگ پیشرفته است و نماد نسل جدیدتری از جت های جنگنده است. این هواپیما برای اولین بار در سال 1997 پرواز کرد و در سال 2005 به شرایط عملیاتی رسید. رپتور اساساً برای نقش رجحان هوایی طراحی شده است، اما دارای قابلیت های حمله زمینی، جنگ الکترونیک و تجسس سیگنالی نیز هست.

F-22 دارای طراحی دوموتوره بوده و به علت قابلیت های پنهان کاری خود، ترکیب مواد پیشرفته و فن های طراحی برای کاهش سطح مقطع راداری اش مشهور است. قابلیت جهت دهی رانشی رپتور و اویونیک یکپارچه، باعث تضمین چابکی و عملکرد برتر این جنگنده می گردد.

به ادعای لاکهید مارتین، ویژگی های کلیدی F-16 و F-22 عبارت اند از:

F-16 F-22
نوع جنگنده چندمنظوره و رجحان هوایی جنگنده رجحان هوایی
برد فرابری 4,217 کیلومتر 3,220 کیلومتر
حداکثر سرعت ماخ 2.05 یا 2,178 کیلومتر بر ساعت ماخ 2.25 یا 2,410 کیلومتر بر ساعت
محدوده جی +9 + 9/ ـ 3
سقف پروازی 50,000 فوت (15,000 متر) 65,000 فوت (20,000 متر)
وزن خالی 8,573 کیلوگرم 19,700 کیلوگرم
طول 15.06 متر 18.92 متر
طول بال ها 9.96 متر 13.56 متر
ارتفاع 4.88 متر 5.08 متر

F-22 Raptor

تفاوت های کلیدی بین F-16 و F-22

یکی از مهم ترین تفاوت های F-16 و F-22 تمرکز طراحی آن هاست - جایی که دومی بزرگ تر و سنگین تر از اولی است. F-16 برای نقش چندمنظوره و ارزان بودن طراحی شده است که آن را برای انواع مأموریت ها مناسب می نماید. در مقابل، F-22 با تمرکز بر پنهان کاری و فناوری پیشرفته طراحی شد.

F-16 از یک موتور استفاده می نماید، درحالی که F-22 دارای موتورهای دوقلو است. این تفاوت در طراحی بر عملکرد آن ها تأثیر می گذارد، زیرا F-22 از قابلیت های رانش و سرعت رجحان برخوردار است. نازل های بردار رانش F-22 به آن قدرت مانور بی نظیری می بخشد که از چابکی چشمگیر F-16 پیشی می گیرد. درحالی که F-22 از حداکثر سرعت بالاتری نسبت به F-16 برخوردار است، برد کوتاه تری دارد. هنگامی که صحبت از سقف های پروازی به میان می آید، F-22 به علت توانایی خود برای انجام عملیات در ارتفاعات تا 15,000 فوت (5,000 متر) بالاتر از F-16، متمایز است.

F-16 به عنوان یک جنگنده چندمنظوره عمل می نماید و در هر دو مأموریت نبرد هوا به هوا و حمله به اهداف زمینی مهارت دارد. چندمنظوره بودن اف-16 به آن اجازه می دهد تا در طیف گسترده ای از سناریوهای جنگی به کار گرفته گردد. بااین حال، F-22 در مأموریت های رجحان هوایی بهتر است، زیرا برای تسلط بر آسمان و خنثی کردن هواپیماهای دشمن قبل از اینکه به تهدید تبدیل شوند، طراحی شده است. قابلیت های پنهان کاری رپتور نیز به آن اجازه می دهد تا بدون شناسایی حملات عمیقی را در حریم هوایی مورد مناقشه انجام دهد.

F-16 اگرچه پیشرفته است، اما فنّاوری آن با پیچیدگی های فنی F-22 قابل رقابت و مقایسه نیست. سیستم های اویونیک و جنگ الکترونیک یکپارچه رپتور، مزیت قابل توجهی را در سناریوهای رزمی مدرن در اختیارش قرار می دهد.

F-16 Fighting Falcon

قیمت و ناوگان

جدای از تفاوت های فنی شان، تفاوت هزینه بین دو جت قابل توجه است. همان طور که در وب سایت USAF ذکر شده است، F-16 به علت ارزان بودن، با کف قیمت 14.6 میلیون دلار شناخته شده است.

از سوی دیگر، F-22 قیمتی 143 میلیون دلاری دارد - تقریباً ده برابر هزینه F-16! هزینه بالای F-22، به علت فناوری پیشرفته و قابلیت های پنهان کاری، تعداد فراوری آن را در مقایسه با F-16 که به طور گسترده ای فراوری می گردد، محدود نموده است. علاوه بر این، F-16 به کشورهای متعددی صادرشده و همچنان در خدمت فعال در سراسر دنیا است که نشان دهنده چندکاره بودن و قابل اطمینان بودن آن است.

بااین حال، F-22 به علت فناوری حساس خود تا به امروز به هیچ کشوری صادر نشده و به طور انحصاری به وسیله نیروی هوایی ایالات متحده استفاده می گردد. این تفاوت در استفاده عملیاتی نقش متمایز این هواپیماها در استراتژی نیروی هوایی آمریکا را برجسته می نماید.

F-22 Raptor

F-16 Fighting Falcon و F-22 Raptor هر دو هواپیماهای قابل توجهی هستند که هرکدام نماد دوران و فلسفه های مختلفی در طراحی جت های جنگنده به شمار می آیند. چندمنظوره بودن، ارزان بودن و استفاده گسترده از F-16 در سراسر دنیا آن را به سنگ بنای بسیاری از نیروهای هوایی در سراسر دنیا تبدیل نموده است. F-22 با رادار گریزی پیشرفته، فناوری برتر و قابلیت های رجحان هوایی بی نظیرش، نیرویی ترسناک و منحصربه فرد در زرادخانه نیروی هوایی ایالات متحده است.

علیرغم تفاوت هایشان، هر دو جنگنده F-16 و F-22 اجزای جدایی ناپذیر قابلیت های رزم هوایی نیروی هوایی ایالات متحده به جای مانده و هرکدام در حفظ رجحان هوایی و اثربخشی عملیاتی نقش دارند.

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 2 تیر 1403 بروزرسانی: 2 تیر 1403 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 9001

به "آنالیز پیشرفته ترین جنگنده های آمریکا، F، 16 Fighting Falcon و F، 22 Raptor چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنالیز پیشرفته ترین جنگنده های آمریکا، F، 16 Fighting Falcon و F، 22 Raptor چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید