تردد 55 هزار کامیون سالخورده در جاده های ایران

به گزارش وبلاگ خرید، سالخوردگی ناوگان باری کشور به خوبی نشانگر ضعف تأمین کامیون چه از محل تولید داخلی و چه از محل واردات برای نوسازی ناوگان می باشد.

تردد 55 هزار کامیون سالخورده در جاده های ایران

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران به نقل از جوان، سالخوردگی ناوگان باری کشور به خوبی نشانگر ضعف تأمین کامیون چه از محل تولید داخلی و چه از محل واردات برای نوسازی ناوگان می باشد؛ اگر چه وزیر راه و شهرسازی مدعی شده که در مدت پنج سال 55 هزار دستگاه کامیون نوسازی خواهد شد و هزار و 250 کامیون با عمر سه سال در حال ترخیص از گمرک می باشد، اما به اعتقاد وزیر صنعت در زمینه تولید خودرو های سنگین و کامیون در کشور خلأ داریم، چراکه نیاز بازار زیاد و تولیدات داخلی کم است.

برای همه مشخص است که عمر ناوگان باربری کشور بسیار بالا می باشد. برای نمونه تنها 55 هزار دستگاه کامیون با عمر بالای 40 سال داریم که بنا بر دلایلی، چون افزایش بهره وری، کاهش مصرف سوخت و افزایش ایمنی این حوزه نیازمند نوسازی می باشد.

بی توجهی به بازار نوسازی کامیون

نکته جالب در رابطه با حوزه سالخورده ناوگان باری این است که بازار در این بخش وجود دارد، اما نه تولیدکننده و نه واردکننده تا به امروز برای نوسازی ناوگان باری کار جدی نکرده اند. از این رو جای دارد سیاستگذار و همچنین جامعه خودروسازی، واردکنندگان و قطعه سازان شرح دهند که چرا کامیون هایی با عمر بیش از 40 سال در جاده های ایران در حرکت هستند.

به همین دلیل وزیر راه و شهرسازی در گفتگو با فارس، درباره آخرین شرایط نوسازی ناوگان کامیونی از محل واردات کامیون های با عمر سه سال گفت: این پروژه به نتیجه رسیده است و بسیار تلاش کردیم و با وجود مزاحمت هایی که عده ای بدون منطق ایجاد کرده بودند، سری اول کامیون ها برای ترخیص و شماره گذاری در حال آماده سازی است.

محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه سری اول این پروژه هزار و 250 دستگاه کامیون است، افزود: این کامیون ها به روزترین کامیون های ناوگان جاده ای هستند که امیدواریم به کاهش سوانح رانندگی، ارتقای ایمنی جاده ها و تسریع در حمل کالای جاده ای کمک کند.

وی گفت: 55 هزار دستگاه کامیون با عمر بالای 40 سال داریم که در راستای ارتقای کیفیت بهره وری، کاهش مصرف سوخت و افزایش ایمنی سیر، باید نوسازی شوند.

اسلامی گفت: از سوی دیگر، با کارخانجات سازنده داخلی هم قرارداد منعقد شده است تا کامیون های مناسب و مطلوب جاده ها و راننده های ایران را تولید و عرضه کنند؛ قطعاً اگر کارخانجات داخلی همت کنند، نوسازی ناوگان باری جاده ای با تولیدات داخل به سرعت محقق می شود.

وزیر راه و شهرسازی اظهار کرد: با این راندمانی که کارخانجات سازنده کامیون در کشور دارند، در چند سال اخیر کم کاری در این حوزه مشاهده کرده ایم.

کامیون داخلی هنوز تحویل نشده است

وزیر راه و شهرسازی درباره تأمین کامیون ها از محل سازندگان داخلی گفت: هنوز سازندگان داخلی کامیونی به ما تحویل نداده اند.

وی شرح داد: امیدواریم تحول صنایع خودروساز آنگونه که به ما وعده داده اند، محقق شود تا با راندمانی بالا در یک برنامه حداکثر پنج ساله و با نگاه مطلوب سه ساله، 55 هزار دستگاه ناوگان کامیونی فرسوده را با ترکیبی از کامیون های تولید داخل و کامیون های وارداتی با عمر سه سال نوسازی کنیم.

وزیر صنعت: در تولید خودرو های سنگین و کامیون خلأ داریم

رزم حسینی وزیر صنعت، معدن و تجارت در دی ماه سال جاری در جریان سفر یک روزه به شهرستان مشکین شهر و در بازدید از شرکت جدید مبتکران تولید کننده کامیون و کامیونت گفت: اگر چه اقدامات لازم برای تأمین و تولید محصولات مورد نیاز کشور در زمینه خودرو های سنگین و کامیون آغاز شده است، اما در زمینه تولید خودرو های سنگین و کامیون در کشور خلأ داریم، چراکه نیاز بازار زیاد و تولیدات داخلی کم است.

هدردهی کامیونی سوخت

در ماه های ابتدایی سال جاری، مشاور رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای مشکل اصلی فرسوده بودن 40درصد ناوگان جاده ای را بالابودن مصرف سوخت در جاده ها دانست و گفت: در صورت نوسازی 176هزار دستگاه وسایل نقلیه باری و مسافری، میزان صرفه جویی در مصرف سوخت 10میلیارد و 666 میلیون دلار است که رقم بسیار بزرگی است. در حال حاضر برخی کشنده های ما تا 60لیتر سوخت مصرف می کنند، ولی خودرو های نو بین 25تا 30لیتر سوخت مصرف می کنند که نصف مصرف خودرو های فرسوده است.

قربانی افزود: اگر کامیون های بالای 40 سال از ناوگان خارج شوند، 530 میلیون لیتر سوخت صرفه جویی می شود و میانگین سن ناوگان کاهش می یابد. ضمن آنکه ناوگان کامیونی با عمر کمتر از پنج سال ما از 45 هزار دستگاه به 100 هزار دستگاه افزایش می یابد.

30 درصد ناوگان حمل بار فرسوده است

قربانی گفت: یک میلیون و 950 هزار کامیون درون و برون شهری داریم که 576 هزار و 55 دستگاه آن فرسوده است که این رقم حدود 30 درصد ناوگان را شامل می شود.

معاون حمل و نقل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای افزود: در دو دهه گذشته 24 هزار دستگاه خودروی اسقاطی تا خاتمه 98 نوسازی شده است.

این مقام مسئول دولتی افزود: در ناوگان برون شهری 346 هزار و 243 دستگاه کامیون داریم، تعداد کامیون های بالای 22 سال سن ما 107 هزار و 871 دستگاه است که 31 درصد ناوگان برون شهری را شامل می شود.

اخبار گروه سایر رسانه ها صرفا بازنشر اخبار سایت ها و خبرگزاری هاست و خبرنگاران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.

بازگشت به صفحه رسانه ها

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

دور زمین: دور زمین: سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده!

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 8 مهر 1400 بروزرسانی: 8 مهر 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 6441

به "تردد 55 هزار کامیون سالخورده در جاده های ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تردد 55 هزار کامیون سالخورده در جاده های ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید