تمایل بیشتر کاربران به استفاده از اینترنت خانگی

به گزارش وبلاگ خرید، محمدجواد آذری جهرمی اواخر هفته گذشته در شبکه اجتماعی اینستاگرام سوالاتی را در قالب طرح نظرسنجی از کاربران این شبکه اجتماعی برای اطلاع یابی از تمایل کاربران به استفاده از اینترنت خانگی یا اینترنت موبایل منتشر کرد.

تمایل بیشتر کاربران به استفاده از اینترنت خانگی

نتایج این نظرسنجی از آن جهت دارای اهمیت است که موضوع نبود فضای فرکانسی برای توسعه شبکه موبایل و افت کیفیت اینترنت از سوی وزارت ارتباطات در هفته های اخیر بارها مطرح شده است.

کاربران اینترنت طی هفته های اخیر بارها در شبکه های اجتماعی به وزارت ارتباطات و سایر مسئولان موضوع کندی سرعت اینترنت خانگی را اعلام نموده اند و حتی شرایط وخیم این سرویس، باعث برنامه ریزی برای تغییر تکنولوژی ADSL به VDSL در بعضی نقاط کشور توسط اپراتورهای اینترنت شده است.

با این حال وزیر ارتباطات در پاسخ به چرایی کندی سرعت اینترنت، دلیل افت کیفیت سرعت اینترنت را مربوط به در اختیار نداشتن فرکانس رادیویی مطرح نمود که هم اکنون در اختیار سازمان صدا و سیما قرار گرفته است.

این در حالی است که بسیاری از کارشناسان و منتقدان عملکرد وزارت ارتباطات در مورد توسعه شبکه اینترنت معتقدند که وزارت ارتباطات به دلیل آنکه مردم از شبکه باکیفیت و ارزان وای فای خانگی محروم هستند کوشش دارد تا آنها را مجبور به خرید اینترنت گران موبایل کند. کارشناسان معتقدند که استفاده از باند فرکانسی مورد نظر جهرمی برای توسعه ظرفیت شبکه موبایل زمان بر بوده و نیازمند سرمایه گذاری است در حالیکه کاربران هم اکنون با مشکل کیفیت و سرعت اینترنت روبرو هستند. از سوی دیگر این ظرفیت فرکانسی تنها برای توسعه 5G و اینترنت موبایل استفاده می گردد و برای توسعه اینترنت خانگی کاربردی ندارد.

با این وجود اواخر هفته گذشته وزیر ارتباطات در نظرسنجی اینستاگرامی خود نظر کاربران را در مورد تمایلشان به استفاده از اینترنت خانگی و یا اینترنت 4G جویا شد. این نتایج نشان می دهد که کاربران تمایل بیشتری به اینترنت خانگی دارند و در صورتی که اینترنت خانگی در منزلشان دایر گردد آن را به 4G ترجیح می دهند.

نتایج این نظرسنجی به توضیح زیر است.

- در پاسخ به این سوال که دانش آموز هستید و یا دانشجو: 37 درصد شرکت نمایندگان در این نظرسنجی دانش آموز و 63 درصد دانشجو بودند

- در همین حال 83 درصد پاسخ دهندگان به این نظرسنجی در مناطق شهری و 17 درصد در مناطق روستایی سکونت داشتند.

- طبق نتایج این نظرسنجی 32 درصد پاسخ دهندگان مناطق شهری، ساکن تهران و 68 درصد کاربران مناطق شهری، در سایر شهرها زندگی می کردند.

- در پاسخ به این سوال که آیا شما در منزل سرویس اینترنت خانگی دارید، 63 درصد کاربران دارای اینترنت خانگی بودند و 37 درصد کاربران به اینترنت خانگی دسترسی نداشتند.

- وزیر ارتباطات از کاربران پرسید که آیا کیفیت اینترنت شما پس از افت هفته آخر اسفند 98 بهبود یافته است؟ که 68 درصد کاربران اعلام کردند که همچنان درگیر افت سرعت هستند و 32 درصد کاربران اذعان داشتند که کیفیت اینترنتشان بهبود یافته است.

- آذری جهرمی از کاربران پرسید که اگر در منزل باشید از اینترنت خانگی استفاده می کنید و یا ترجیح می دهید از 4G بهره ببرید؟ در این زمینه 51 درصد کاربران استفاده از اینترنت موبایل را به اینترنت خانگی ترجیح دادند و 49 درصد کاربران تمایل به استفاده از اینترنت خانگی نشان دادند.

- در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه قیمت کدام اینترنت برای شما مناسب تر است؟ 75 درصد کاربران، قیمت اینترنت خانگی و 25 درصد قیمت اینترنت موبایل را مناسب دانستند.

- سوال دیگری که از کاربران پرسیده شد مربوط به استفاده آنها از تلویزیون های اینترنتی بود که 37 درصد کاربران به این سوال پاسخ بله دادند و 63 درصد مطرح نمودند که از این سرویس استفاده نمی نمایند.

- در پاسخ به این سوال که کلاس های مجازی دانشگاه یا مدارس را از اینترنت خانگی دنبال می کنید و یا 4G؟ کاربران اینگونه پاسخ دادند: 48 درصد کاربران به وسیله اینترنت 4G و 52 درصد به وسیله اینترنت خانگی به این کلاس های مجازی دسترسی پیدا کردند.

- سوال آخر نیز اینگونه مطرح شد که اگر در منزل اینترنت خانگی ندارید و بدون مراجعه حضوری و به وسیله سامانه و ظرف 24 ساعت پس از سفارش شما، این خدمات در منزل شما دایر گردد، آیا علاقه ای به اشتراک این نوع اینترنت دارید؟ در این زمینه پاسخ 73 درصد کاربران مثبت بود و 27 درصد پاسخ خیر دادند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 29 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 1877

به "تمایل بیشتر کاربران به استفاده از اینترنت خانگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تمایل بیشتر کاربران به استفاده از اینترنت خانگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید