تنگه گمبیل؛ فارس سرزمین بهشتی کم ندارد

به گزارش وبلاگ خرید، تنگه گمبیل در منطقه سپیدان جایی نه چندان دور از شیراز قرار گرفته است. تنگه می تواند نماینده خوبی از زیبایی های زنجیره ای منطقه زاگرس باشد. رودخانه شفاف و کریستالی، درختان سر به فلک کشیده، بوته های گیاهان وحشی، دیواره های بلند و گل های رنگارنگ، همگی دره گمبیل دوچندان دیدنی نموده اند. پیاده روی در گمبیل، تجربه قدم زدن در میان درختان گردو، انگور، زالزالک، انجیر، زرشک و تمشک وحشی و گوش سپردن به آواز پرندگان زیبا و تماشای پایکوبی کبوتران بر بام تنگه است. در ابتدای جهت، بلندی صخره ها به 2 هزار و 100 متر می رسد و در انتها، دره کمی عمیق تر می گردد و تا 2 هزار و 400 متر ارتفاع می گیرد. در دل تنگه بنایی تاریخی قرار گرفته است که دیدن از آن خالی از لطف نیست، همچنین غاری کوچک در جهت تنگه وجود دارد که گردشگران میل به ملاقات آن دارد.

تنگه گمبیل؛ فارس سرزمین بهشتی کم ندارد

رودی جاری؛ از سپیدان تا درودزن

در راستا تنگه، رودخانه ای جریان دارد که از ارتفاعات سپیدان سرچشمه می گیرد و با عبور از دل دره، پس از گذر از روستاهای ساران بهشت مکان و ساران سفلی و منطقه کامفیروز به سد درودزن می ریزد. در بخش هایی از تنگه، صخره های نزدیک به هم و بلند بالایی در دو طرف رودخانه، شما را مجبور به عبور از داخل رودخانه می نماید. برای عبور از راستا تنگه، باید چندین بار به دل رودخانه زد و از لمس خنکی آب زلال کریستالی رود، لذت برد. عمق رودخانه در قسمت های مختلف تنگه از 10 سانتی متر تا 2 متر متغیر است.

قدم زنی در گمبیل؛ از اردیبهشت تا شهریور

تنگه گمبیل به دلیل وجود رودخانه آب سرد و درختان بلندش، هوای نسبتا خنکی دارد. در فصل بهار اگرچه هوا هنوز کمی خنک است و پوشیدن لباس گرم لازم، اما دیدن زیبایی های غیرقابل وصف این تنگه در بهار، گردشگران را مجاب می نماید که از اردیبهشت ماه قدم در دل تنگه بگذارند. تابستان بهترین زمان برای گشت و گذار در این راستا بهشتی است. در فصل تابستان در تنگه گمبیل خبری از گرمای طاقت فرسا نیست. می توان درون رودخانه قدم نهاد و از خنکی مطبوع آب لذت برد و به نغمه پرندگان گوش سپرد. پاییز و زمستان فصل های سردی برای رفتن به تنگه هستند و گردشگران چندانی میل به سفر در این ایام ندارند.

راه رسیدن به گمبیل

گردشگران برای رسیدن به این پهنه زیبای طبیعت، باید به شهرستان سپیدان در استان فارس سفر نمایند. در راستا، از چندین روستا عبور می نمایند. نخستین روستا، برشنه است. حدود 40 کیلومتر راه باید رفت تا به روستای کهکران و پس از آن روستای ساران بهشت مکان رسید. راه زیادی نمانده تا به تنگه گمبیل برسند، تنها باید از کنار علفزارهای سرسبز یونجه و شبدر و باغ های میوه عبور نمایند تا دره نمایان گردد.

تور فرانسه: تور فرانسه ارزان | تور فرانسه قیمت، تور پاریس، تور پاییز را همراه ما تجربه کنید.

گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت را زا ما بخواهید.

منبع: گردشبان
انتشار: 9 شهریور 1400 بروزرسانی: 9 شهریور 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 3133

به "تنگه گمبیل؛ فارس سرزمین بهشتی کم ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تنگه گمبیل؛ فارس سرزمین بهشتی کم ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید