جزیره آجری شاه عباس؛ نگین مازندران

به گزارش وبلاگ خرید، باغ تاریخی سرسبزی که در دوران شاه عباس صفوی ساخته شد تا تفرجگاهی باشد که شاه از آنجا دریا و سرسبزی های پایین دست را دید بزند.

جزیره آجری شاه عباس؛ نگین مازندران

برای گشت و گذار در جنگل سرسبز عباس آباد، باید به 9کیلومتری شمال شرق بهشهر یا به عبارتی 5کیلومتری جنوب جاده بهشهر - گرگان سفر کنید و در میان جنگل های دهکده التپه، راه ها و عمارت های به جا مانده از باغ عباس آباد را ببینید.

عمارت هایی که سد و برج کنترل جریان آب، دریاچه مصنوعی، برج های دیده بانی ، جاده های سنگفرش، دریاچه، سد، صفه و حمام بخش های به جا مانده آن هستند و ذوق تاریخی گردشگران منطقه را زنده می نمایند.

در این میان، سالم ترین بنای مجموعه، سد و دریاچه مصنوعی آن است که می گویند شاه عباس در زمان ساخت این بنا، دستور ساخت آن را داده بود. به این ترتیب که در یکی از دره های عمیق سد محکمی بسازند تا آب های زمستانی را از اطراف جمع نموده و برای آبیاری زمین های کشاورزی در تابستان ذخیره نمایند. در برج کنترل آب هم دریچه هایی تعبیه شده که با کشیدن آنها آب برای دهکده های اطراف فرستاده می گردد.

در میان این دریاچه، یک بنای آجری خواهید دید که پایه ای برای کاخ شاه عباس بوده و با پل چوبی معلقی به صفه شمالی متصل می شده است اما در گذر زمان زیر آب رفته و این روزها فقط بخش کوچکی از آن قابل مشاهده است.

در صفحه 157 کتاب عباسنامه در این باره آمده است: شاه عباس دوم پس از گردش و شکار به اشرف رفت و در عباس آباد هم توقف کرد. در دور و اطراف دریاچه دایره وار با بهترین وجهی چوب بندی و نرده نموده و آن حدود را نیز به بهترین وجهی زینت داده بودند و بر کنار دریاچه ای که از آب زلال سرشار بود، چراغ هایی چیده و از فروغ و روشنایی آن بر صفای آب افزودند. شاه به جزیره (ساختمان وسط استخر) رفت و در تالار نیای خود به بزم و شادمانی نشست ...

دسترسی به این عمارت ها به وسیله جاده باریک آسفالته ای که در 4 کیلومتری خارج بهشهر به جاده اصلی ساری-گرگان متصل می گردد، امکان پذیر است. این جاده باریک از میان جنگل و دهکده التپه می گذرد و شما را به این مجموعه تاریخی وارد می نماید. این صفه روی تپه ای با ارتفاع 30 متر از کف استخر و به شکل پلکانی ایجاد شده بود و با جریان جوی آب در داخل آن، شکل و شمایل یک باغ ایرانی را به وجود می آورد.

پارک جنگلی عباس آباد

بعد از بازدید از بناهای تاریخی عباس آباد، نوبت گشت و گذار در پارک 138هکتاری عباس آباد است. پارکی که با طبیعت دیدنی و چشمه هایش می تواند فرصت خوبی برای گشت و گذار و استراحت شما فراهم کند.

در گوشه و کنار این پارک جنگلی می توانید درختان بلوط، خرمندی، توسکا، راش، داغداغان، لرگ، افرا، شیردار، انجیر، توت، ازگیل، انار، عشقه، تمشک و گوجه وحشی را ببینید و البته از امکاناتی مثل رستوران، قهوه خانه سنتی، کباب خانه، سوپر مارکت، نمازخانه، قایق های دریاچه مصنوعی و... بهره ببرید.

تور فرانسه: تور فرانسه ارزان | تور فرانسه قیمت، تور پاریس، تور پاییز را همراه ما تجربه کنید.

گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت را زا ما بخواهید.

منبع: گردشبان
انتشار: 9 شهریور 1400 بروزرسانی: 9 شهریور 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 4783

به "جزیره آجری شاه عباس؛ نگین مازندران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزیره آجری شاه عباس؛ نگین مازندران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید