جنجال 231 میلیونی نمایندگان مجلس

به گزارش وبلاگ خرید، انتشار خبری از دریافت نجومی نماینگان مجلس یازدهم در ماه اول فعالیت خود واکنش های زیادی در شبکه های اجتماعی به دنبال داشت و کاربران زیادی به انتقاد از آن پرداخته اند. براساس این خبر اولین دریافتی نمایندگان 231 میلیون تومان بوده است.

جنجال 231 میلیونی نمایندگان مجلس

به گزارش خبرنگاران، روزگذشته حسین جلالی، نماینده رفسنجان و انار گفته که اولین حقوق نمایندگی 11 میلیون تومان واریز شده به علاوه 200 میلیون تومان بابت مسکن و 20 میلیون تومان هم برای سایر هزینه ها به حساب ما واریز شد.

این خبر کوتاه بازتاب وسیعی در رسانه ها داشت و کاربران زیادی در شبکه های اجتماعی به آن پرداختند. مسئله اصلی این است که این دریافتی با شرایط مالی کنونی کشور همخوانی ندارد. از سوی دیگر بعضی انتظار دارند مجلس مدعی انقلابیگری و عدالتخواهی که با شعار هایی همچون مقابله با دریافت های نجومی بر سر کار آمده، دریافت های اینچنینی نداشته باشد.

بیشتر اظهارنظر ها درباره میزان دریافتی نمایندگان پیرامون این پرسش است که مجلس یازدهم در چهلمین روز فعالیت خود چه اقداماتی در راستای منافع مردم انجام داده است.

کاربران زیادی درباره حق مسکن بالایی که برای نمایندگان در نظر گرفته شده سوال دارند و بسیاری هم درباره سایر هزینه ها می پرسند.

کاربری نوشته است چرا به نمایندگان حق مسکن می دهند مگر نمی توانند در خانه سازمانی زندگی نمایند؟ سایرهزینه ها برای چیست؟ نماینده باید رانندگی کند و اگر نمی تواند از حقوقش برای راننده صرف نماید. دفاتر آنان تاثیری ندارد. وقتی به وکلا مراجعه می گردد می گویند: کار نماینده قانون گذاری و نظارت است.

مقایسه های زیادی درباره حقوق نمایندگان و کارگران اجرا شده است. فردی نوشته است: نمایندگان اولین حقوق ماهانه خودشونو دریافت کردند. مبلغی معادل 150 ماه کار یک کارگر... امیدوارم تو این یک ماه به اون اندازه هم کار نموده باشن.

یا کاربر دیگری نوشته است: اختلاف طبقاتی یعنی حق مسکن کارگر 200 هزار تومان، حق مسکن نماینده مجلس 200 میلیون تومان.

به هر حال کاربران زیادی در این شرایط اسفناک مالی از دریافتی 231 میلیون تومانی نماینده ناراحتند. عده ای هم ابراز نا امیدی نموده اند و به کنایه می گویند این هم از مجلس انقلابی.

در این بین بعضی هم این واکنش ها را احساسی ارزیابی می نمایند و آن را ناشی از شرایط پیچیده مالی کنونی کشور می دانند. این دسته از کاربران می گویند پرداختی های اینچنینی به نمایندگان چیز جدیدی نبوده و همواره وجود داشته است.

از دید بعضی دیگر این استدلال کارآمد نیست چرا که همین نمایندگان با شعار های حمایت از مستضعفان، مقابله با چهار درصدی ها و... روی کار آمده اند.

محمد مهاجری روزنامه نگار اصولگرا در این باره در توئیتی نوشت: این دوست عزیزمان نماینده رفسنجان، و عاشق سینه چاک مستضعفان در مصاحبه با ایسنا گفته است اولین حقوق نمایندگان مجلس یازدهم که به حساب شان واریز شده 31 میلیون تومان باضافه 200 میلیون حق مسکن است. علی برکت الله.

از طرف دیگر بعضی گزارش ها از این حکایت می نماید که نمایندگان غیر از ودیعه مسکن ماهیانه پنج میلیون تومان نیز به عنوان اجاره مسکن دریافت می نمایند. که البته به طوری رسمی درباره آن سخنی گفته نشده است.

با این حال امروز سایت اقتصاد 24 محاسبه نموده است که نمایندگان چگونه ای خانه ای و در کجا تهران می توانند اجاره نمایند. این سایت نوشت: اگر سری به مشاوران املاک بزنید و یا در سایت های اجاره املاک جست و جویی کنید درمی یابید که با 200 میلیون تومان پول ودیعه و البته ماهیانه 5 میلیون تومان اجاره که به نمایندگان پرداخت می گردد تقریبا می توانید از میانه شهر به بالا یک خانه خوب اجاره کنید.

در ادامه این گزارش آمده است: برای مثال در سعادت آباد تهران یک آپارتمان 106 متری فول امکانات را می توان با 250 میلیون تومان ودیعه و 4 میلیون تومان اجاره ماهیانه، اجاره کرد. هر چند گزینه های زیادی با این پول می توان یافت. مناطق دیگر تهران از هروی و سهروردی در شرق تا یوسف آباد و فاطمی در مرکز و همین طور در جردن البته با متراژ حدود 75 تا 80 متر و حتی میرداماد و ظفر می توان خانه اجاره کرد.

نماینده رفسنجان برای اولین بار دریافتی نجومی نمایندگان را افشا کرد

واکنش مجلس

اما پس از جنجال ایجاد شده مجلس شورای اسلامی واکنش نشان داد و درباره واریز چند صد میلیون به حساب نمایندگان شرح داد.

محمد حسین فرهنگی سخنگوی هیئت رئیسه مجلس درباره حق مسکن 200 میلیون تومانی گفت: مجلس تسهیلاتی برای نمایندگانی که فاقد محل سکونت در شهر تهران هستند قرار داده است که تا پیش از این به صورت تأمین منزل مسکونی و یا در اختیار قرار دادن مبلغی برای سکونت نمایندگان بوده است که این اقدام از نظر تعاریف سازمانی جزء ابزار رفاهی نبوده، بلکه ابزار مدیریتی است و ابزار رفاهی همان حقوق 11 میلیون تومان است که طبق قانون مدیریت خدمات کشوری بوده چنانچه به همه کارکنان دستگاه ها حقوق پرداخت می گردد.

او درباره مبلغ 20 میلیونی هم شرح داد: مبلغی هم برای اجاره دفتر نمایندگی و هزینه های جاری و حقوق کارمندان دفاتر نمایندگان در اختیار آن ها قرار می گیرد، زیرا به علت عدم تمرکز نمایندگان در یک نقطه، مجلس نمی تواند امورات تمام نمایندگان را در شهرستان ها رتق و فتق کند و هزینه ها بیشتر می گردد؛ ضمن اینکه این مبالغ به صورت وام و تسهیلات به آن ها داده شده و به تدریج از حقوق دریافتی آن ها کاسته خواهد شد.

فرهنگی می گوید که بسیاری از نمایندگان به دریافت این مبالغ معترض بوده و معتقدند مجلس باید منازلی را برای نمایندگان اجاره کند، اما بنا به حواشی که در گذشته طبق این روش به وجود آمده بود، تصمیم بر این شد تا مبلغی در اختیار نمایندگان قرار گیرد تا خودشان برای انتخاب محل سکونت تصمیم گیری نمایند.

شرح مشابهی هم از سوی امیرآبادی فراهانی عضور هیات رئیسه در توئیتر بیان شده است. نماینده قم در این باره نوشت: دوره قبل به نمایندگان 250میلیون ودیعه مسکن پرداخت و از حقوقشان کسر شد این دوره به 200 میلیون کاهش و ماهیانه تا آخر دوره از حقوق کسر می گردد.

او اضافه کرد: این 20میلیون حقوق نماینده نیست این هزینه دفتر شامل اجاره، حقوق کارکنان، آب، برق، گاز، تلفن ثابت، اینترنت و... که به حساب دفتر واریز می گردد.

چالش حقوق نمایندگان

دریافتی نمایندگان همواره از موضوعات بحث برانگیز بوده است. چند سالی است در این باره حواشی زیادی مطرح می گردد. این حواشی پس از جنجال حقوق های نجومی بالاگرفت در آن موقع مطرح شد که نمایندگان نیز دریافت های نجومی دارند.

نمایندگان سعی می نمایند در این باره کمتر حرف بزنند و شرایط حقوق و مزایان آنان شفاف نیست. شاید دلیل آن این است که از قضاوت افکار عمویم هراس دارند.

محمود صادقی نماینده وقت تهران در مصاحبه با روزنامه شرق گفته بود که نمایندگان حدود 17 تا 20 میلیون حقوق دریافت می نمایند.

همچنین براساس گزارش روزنامه همشهری در سال 96 مجموع حقوق نمایندگان و هزینه های نمایندگی ماهانه حدود 32 میلیون بوده است.

محمد دهقان عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس پیشین نیز مهرماه سال 97 در برنامه پایش درباره حقوق نمایندگان مجلس گفت: میزان حقوقی که نمایندگان دریافت می نمایند با هم تفاوت دارد، به طور مثال من که چهار دوره نماینده مجلس هستم، 8 میلیون و 600 هزار تومان حقوق می گیرم. نمایندگان فیش حقوقی دیگری هم دارند که هزینه نمایندگی است و مربوط به امور دفاتر در شهرستان ها می گردد که آن فیش از 12 تا 16 میلیون تومان به طور ماهانه متغیر است. یعنی به طور متوسط هر نماینده ماهی 20 تا 25 میلیون برای خود و هزینه دفاتر دریافتی دارد.

او همچنین گفته بود: هر نماینده در هر دوره که وارد مجلس گردد اگر تقاضای وام ضروری یا مسکن کند مبلغ 150 میلیون تومان وام بدون سود به وی تعلق می گیرد. در صورت تقاضا و موافقت رئیس مجلس به این وام از 30 تا 50 میلیون اضافه می گردد. برای خودرو هم در هر دوره وام 50 میلیون بدون سود به هر نماینده تعلق می گیرد.

نمایندگان مجلس مزایای دیگری هم دارند از جمله حق ایاب ذهاب. نمایندگان از مجلس خودرو نیز دریافت می نمایند. خورویی که نمایندگان از مجلس دریافت می نمایند متعلق به خود آنان است و نمایندگان برای کار های خود و یا حتی بعضی از سفر های شخصی از خودرو مجلس استفاده می نمایند.

تور فرانسه: تور فرانسه ارزان | تور فرانسه قیمت، تور پاریس، تور پاییز را همراه ما تجربه کنید.

گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت را زا ما بخواهید.

منبع: فرارو
انتشار: 9 شهریور 1400 بروزرسانی: 9 شهریور 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 3159

به "جنجال 231 میلیونی نمایندگان مجلس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جنجال 231 میلیونی نمایندگان مجلس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید