جهانگیری: شرمنده مردم هستیم

به گزارش وبلاگ خرید، معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه با رویکردهای قدیمی نمی توان ایران را اداره کرد، شرح داد: باید شیوه های حکمرانی را اصلاح کرد.

جهانگیری: شرمنده مردم هستیم

به گزارش فارس، اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور، عصر امروز(دوشنبه 30 تیرماه) در نشست مدیران ارشد وزارت ورزش و جوانان با اشاره به مسئولیت این وزارتخانه در دو زمینه مستقل و در عین حال تاثیرگذار ورزش و جوانان، خاطر نشان ساخت: باید به دو حوزه ورزش و جوانان از منظر توسعه همه جانبه و ملی و آینده نگرانه نگریست و این دو زمینه را در گستره مسئولیت های ملی تعریف کرد.

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه ورزش چه به صورت قهرمانی و چه به صورت همگانی نقش مهمی در بالا بردن نشاط و سلامت شهروندان دارد، شرح داد: ورزش عامل مهمی برای افزایش امید و همبستگی ملی است و جوانان و ظرفیت جوانی می تواند افق های جدید در حوزه اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی و ورزشی و سیاسی ایجاد کند.

وی با تبیین شرایط کنونی کشور گفت: با وجود شرایط سخت و خطیر و پیچیده کنونی که منابع مادی و اقتصادی آن متاثر از تحریم ها و شیوع کرونا واقع شده است، فرصت ها و ظرفیت های بسیاری در کشور ایجاد شده که می توان از سرمایه جوانی و جوانان کشور در این فرصت ها استفاده کرد.

جهانگیری با بیان اینکه یکی از پیامدهای ناخوشایند کرونا درگیر شدن جوانان به این مسئله است که یکی از ابعاد آن محدود شدن زمینه های متعارف ورزشی است، گفت: برای عبور از بحران هایی نظیر بحران کرونا نیاز به کشف و کسب منابع جدید مادی و معنوی داریم. رمز این کار در اعتماد به مردم و نخبگان، شنیدن حرف و نظر آنان و نشان دادن اصلاحات عملی در بینش ها، روش ها و ساختارهاست.

وی با تاکید بر اینکه ایران نیازمند تحولات سازنده و نوآورانه در عرصه های فرهنگی و اجتماعی است که نقش ورزش در این میان ممتاز است، گفت: باید کاری کنیم که از توانایی ها و دانش ها و مهارت های نسل جوان در همه جا و در بالاترین سطوح استفاده شود.

معاون اول رییس جمهور تاکید کرد: کشور نیازمند تقویت مشروعیت نهادهای متولی امور، سرمایه اجتماعی، اعتماد و همبستگی ملی است و بدون رضایت و حمایت افکار عمومی و همکاری همه قوا و نهادهای رسمی و استفاده از ظرفیت های مدنی و اعتماد به بخش خصوصی و عمومی هیچ نهاد و مسئولی نمی تواند قدمی پیش بگذارد.

جهانگیری با اشاره به اهمیت رویدادهای ورزشی در ایجاد امید و همبستگی اجتماعی، گفت: هنگامی که بازی های تیم ملی فوتبال ایران برگزار می شود همه اقوام و پیروان همه مذاهب قلبشان برای پیروزیت ایران می تپد و یک صدا از تیم ملی شان حمایت می کنند.

معاون اول رییس جمهور با تشریح تحریم های ظالمانه و خشن آمریکا علیه کشورمان گفت: یکی از مظلومیت های مدیریت فعلی کشور این است که به خاطر مصالح و منافع ملی نمی توانند راجع به ابعاد مختلف این موضوع شفاف با مردم صحبت کنند حتماً پس از انتها تحریم ها به مردم خواهیم گفت که چه اتفاقاتی رخ داد و چه مسایلی پیش روی کشور به وجود آمد، البته به فضل الهی از مسائل عبور خواهیم کرد.

جهانگیری ادامه داد: کشور در شرایط سخت و خطیری واقع شده است و مردم از نظر اقتصادی و معیشتی در شرایط سختی هستند، ما با همه وجود مسائل را درک می کنیم و شرمنده مردم هستیم با این وجود معتقدم فرصت های بسیاری در این محدودیت ها برای کشور ایجاد شده که حتماً باید با استفاده از ظرفیت جوانان از این فرصت ها استفاده کنیم. ما باید به جوانان کشور اعتماد کنیم آنها ظرفیت بزرگی هستند که می توانند معجزه کنند.

معاون اول رییس جمهور اضافه کرد: با رویکردهای قدیمی نمی توان ایران را اداره کرد باید شیوه های حکمرانی را اصلاح کرد و شرایط گذشته که همه چیز متکی به دولت و یا درآمدهای نفتی بود باید تغییر کند ما باید کارآمدی مدیران کشور را بالا ببریم.

جهانگیری با اشاره به فعالیت تعداد زیادی از رسانه های فارسی زبان در کشورهای بیگانه اظهار داشت: این رسانه ها تمرکز کرده اند تا هر موضوع ساده ای در ایران را به یک مسأله پیچیده تبدیل کنند و اینگونه به مردم القا کنند که ایران آینده روشنی نخواهد داشت.

معاون اول رییس جمهور با تأکید بر اینکه هیچ مدیریتی در ایران نمی تواند بدون رضایت مردم و حمایت افکار عمومی، شرایط سخت را پشت سر بگذارد، شرح داد: مدیریتی می تواند پیروز شود که به خواسته های جامعه توجه کند و اصلاحات لازم را انجام دهد.

جهانگیری با تأکید بر اینکه همکاری و همدلی قوای سه گانه از پیش نیازهای اصلی برای عبور از بحران ها است، اظهار داشت: نمی توان از بزرگترین سدهایی که آمریکا در مقابل ملت ایران ایجاد کرده و نیز از مسایلی نظیر کرونا عبور کرد اما همکاری و همدلی قوای سه گانه، مردم، نهادهای مختلف، بخش خصوصی و افکار عمومی را نداشت.

معاون اول رییس جمهور با تأکید بر اینکه بخش خصوصی در همه حوزه ها به خصوص در حوزه اقتصاد، سرمایه ای بزرگ و تعیین کننده برای کشور است، گفت: باید به بخش خصوصی توجه کنیم و فضای فعالیت را برای آنها مهیا سازیم.

جهانگیری با اشاره به اینکه حل مسائل قطعاً از طریق تفاهم و گفتگو امکان پذیر است، اضافه کرد: نخبگان کشور باید به صحنه بیایند و مسئولین کشور نیز نباید از ارتباط با فعالان حوزه مسئولیت خود دوری کنند. جوانان پیش از آنکه دغدغه حل مسایل و مطالبات خود را داشته باشند، علاقه مند گفتگو هستند و می خواهند که سخنانشان شنیده شود.

معاون اول رییس جمهور شرح داد: اگر همه وزارتخانه ها شنیدن سخنان جوانان و نخبگان حوزه مسئولیت خود را در دستور کار قرار دهند، این رویکرد در کشور بسیار راهگشا خواهد بود.

جهانگیری ادامه داد: البته دولت از ابتدای شروع به کار خود با صراحت اظهار داشت که از شنیدن سخنان صاحبنظران، منتقدین و نخبگان استقبال می کند و به هیچ عنوان خود را فهیم تر و عاقل تر از دیگران نمی داند.

معاون اول رییس جمهور توجه به توانایی جوانان و استفاده از روحیه ریسک پذیری را مورد تأکید قرار داد و با اشاره به اتفاقات بزرگ در حوزه کسب و کارهای دانش بنیان، اظهار داشت: دولت توانست با اتکا به راهکارها و روش های نوین و با استفاده از ظرفیت های فضای مجازی به بیست میلیون خانوار تسهیلات قرض الحسنه یک میلیون تومانی پرداخت کند بدون آنکه حتی یک بار به نظام بانکی مراجعه کرده باشند.

جهانگیری با تأکید بر اینکه دولت از همه برنامه ها و فعالیت های وزارت ورزش و جوانان حمایت خواهد کرد از تلاش های این وزارتخانه به خصوص در ایام شیوع کرونا قدردانی و شرح داد: اینکه فعالیت های خود را به خاطر کرونا متوقف نکرده اید و با رعایت دستورالعمل ها و پروتکل های بهداشتی کارها را ادامه داده اید بسیار خوب است اما سلامت جامعه ورزشی و جوانان کشور بسیار پراهمیت است و هیچ کس نمی خواهد آسیبی به جوانان کشور وارد شود.

معاون اول رییس جمهور همچنین اقدامات وزارت ورزش و جوانان در حوزه ورزش زنان را درخشان توصیف و بر ضرورت استمرار این فعالیت ها تأکید کرد.

جهانگیری اضافه کرد: ایجاد سه هزار سمن در بخش جوانان کار بسیار مهمی است که وزارت ورزش و جوانان انجام داده و فرصتی را فراهم کرده است که جوانان بتوانند با مسئولین نظام ارتباط برقرار کرده و سخنان خود را به گوش مسئولین برسانند.

معاون اول رییس جمهور اضافه کرد: سمن های فعال در حوزه جوانان فرصتی برای کشور هستند تا مدیران آینده کشور از میان آنان انتخاب شوند. همان گونه که در بخش ورزش به دنبال استعدادیابی هستیم باید جوانانی را که از نظر علمی و مدیریتی نخبه هستند و یا جزو کارآفرینان برجسته به حساب می آیند و از چشم مسئولین دور مانده اند را شناسایی و به جامعه معرفی کنیم.

جهانگیری با اشاره به محدودیت های اعتباری و بودجه ای وزارت ورزش و جوانان شرح داد: علیرغم فشارهای سال 1399، تلاش خواهیم کرد بودجه طرح های نیمه تمام وزارت ورزش و جوانان و اعتبارات مورد نیاز برای سایر اقدامات این وزارتخانه تأمین شود.

معاون اول رییس جمهور تسهیلات ازدواج را از موضوعات پراهمیت در حوزه جوانان برشمرد و گفت: اگرچه سقف این تسهیلات از سه میلیون تومان به 50 میلیون تومان افزایش یافته اما باید تلاش شود که تعداد تسهیلات کاهش پیدا نکند.

جهانگیری اضافه کرد: یکی از دغدغه های امروز جوانان ازدواج است و اگرچه صد میلیون تومان تسهیلات تأثیر چندانی در زندگی آنها ندارد اما به هر حال می تواند در شروع زندگی زوجین کمکی موثر برای آنها باشد.

معاون اول رییس جمهور همچنین با اشاره به برنامه وزارت ورزش و جوانان برای خصوصی سازی دو باشگاه پرسپولیس و استقلال اظهار داشت: واگذاری این دو باشگاه باید بنای مستحکمی را برای آنها فراهم کند به گونه ای که آینده ای مطمئن تر از قبل پیش روی این دو باشگاه باشد و هواداران آنها نیز آسوده خاطر باشند.

جهانگیری با اشاره به وجود ثبات، آ رامش، همدلی و انسجام در مجموعه وزارت ورزش و جوانان اظهار امیدواری کرد برنامه ها و کارهای این وزارتخانه مانند گذشته با قوت ادامه پیدا کند.

وزیر ورزش و جوانان نیز در این جلسه گزارشی از اقدامات اجرا شده ارائه کرد و گفت: بازبینی قانون ورزش، اصلاح اساسنامه فدراسیون های ورزشی پس از 18 سال و به کارگیری جوانان و زنان در پست های مدیریتی از جمله اقدامات این وزارتخانه بوده است.

وی همچنین درباره خصوصی سازی باشگاه پرسپولیس و استقلال اظهار داشت: موضوع خصوصی سازی این دو باشگاه در روز 99/1/18 در هیئت عالی واگذاری به تصویب رسید و قرار شد که در سقف زمانی شش ماهه این دو باشگاه به صورت سهام در فرابورس عرضه شوند.

در این جلسه همچنین تعدادی از مدیران ارشد و معاونین وزیر ورزش و جوانان نیز به ارائه گزارش در خصوص اقدامات اجرا شده در حوزه مسئولیت خود پرداختند.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: فرارو
انتشار: 20 مهر 1400 بروزرسانی: 20 مهر 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 3295

به "جهانگیری: شرمنده مردم هستیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جهانگیری: شرمنده مردم هستیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید