جهش بورس های جهانی در روز انتخابات آمریکا

به گزارش مجله بای بلاگ، خبرنگاران- تمامی شاخص های مهم بورسی جهان سبزپوش شدند.

جهش بورس های جهانی در روز انتخابات آمریکا

به گزارش خبرنگاران، به نقل از بلومبرگ، چشم معامله گران در سراسر دنیا به اعلام برنده انتخابات ریاست جمهوری آمریکا دوخته شده است. انتخاباتی که نتایج نظرسنجی ها نشان می دهند یکی از نفس گیرترین انتخابات معاصر این کشور است و با توجه به دیدگاه کاملا متفاوت دو نامزد اصلی، پیامدهای مختلفی را برای اقتصاد دنیا خواهد داشت.

هم جو بایدن و هم دونالد ترامپ در سخنانی از پیشتازی خود در رقابت ها خبر داده اند اما با توجه به رقابت شانه شانه دو نامزد و تعداد بالای آرای پستی در این دوره که شمارش آن ها طولانی خواهد بود انتظار می رود پیروز نهایی بلافاصله پس از سرانجام انتخابات مشخص نشود.

انتخابات ریاست جمهوری آمریکا پس از طی یک دوره نسبتا طولانی یک ساله به مرحله نهایی می رسد و جو بایدن به عنوان پیروز انتخابات درون حزبی دموکرات ها و دونالد ترامپ از حزب جمهوری خواه به مصاف هم رفتند.

طبق قانون، فرد پیروز باید حداقل 270 رای الکترال را به دست آورد و در صورت مشخص نشدن برنده به دلیل اختلاف کم آرا، دادگاه عالی تصمیم خواهد گرفت تا سرنوشت انتخابات چه شود. ترامپ در مصاحبه با شبکه خبری فاکس نیوز پیش بینی کرده است بتواند با کسب 306 رای الکترال برای دومین بار به ریاست جمهوری آمریکا انتخاب شود اما در عین حال تاکید کرده است قصد اعلام پیروزی زودهنگام را ندارد.

آمارهای بیکاری از بزرگ ترین اقتصادهای دنیا کماکان نگران کننده است: تا سرانجام ماه سپتامبر متوسط نرخ بیکاری در بزرگ ترین اقتصاد اروپا به 4.5 درصد رسید که در مقایسه با ماه قبل 0.1 درصد افزایش یافته است تا بدین ترتیب بالاترین نرخ بیکاری آلمان از دسامبر 2015 تا به امروز به ثبت برسد.

طی این مدت شمار افراد بیکار آلمانی با 0.5 درصد افزایش نسبت به ماه قبل یک دو میلیون و هزار نفر رسیده و جمعیت شاغلان نیز در آلمان در ماه سپتامبر با 0.1 درصد کاهش نسبت به ماه قبل به 42 میلیون و 14 هزار نفر رسیده است. در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، شمار بیکاران آلمانی 1.4 درصد بیشتر و شمار افراد شاغل 1.5 درصد کمتر شده است.

برای ششمین بار در طول سال جاری نرخ بیکاری در سومین اقتصاد بزرگ دنیا افزایشی شده است؛ به گونه ای که طبق اعلام وزارت ارتباطات و امور داخلی، نرخ بیکاری در ژاپن تا سرانجام ماه سپتامبر بدون تغییر نسبت به ماه قبل به سه درصد رسیده است. با در نظر دریافت فاکتورهای فصلی شمار بیکاران ژاپنی در حال حاضر حدود دو میلیون و چهار هزار نفر برآورد می شود که 107 هزار نفر بیشتر از شمار بیکاران ثبت شده در مدت مشابه سال 2019 بوده است.

پس از چهار کاهش متوالی میزان درآمدهای دولت آمریکا افزایش پیدا کرده است که این مساله می تواند باعث افزایش توان دولت در حوزه مخارج و تقویت رشد اقتصادی در ماه های سرانجامی سال شود. با این حال انتظار می رود اقتصاد آمریکا سال جاری رشد منفی را تجربه کند و بدترین عملکرد خود را طی یک دهه اخیر تحت تاثیر شیوع ویروس کرونا به ثبت برساند. طبق اعلام سایت رسمی اعلام بدهی آمریکا، میزان درآمدهای اقتصادیاتی دولت این کشور تا سرانجام ماه اکتبر به سه تریلیون و 418 میلیارد و 544 میلیون دلار رسیده است. حجم تولید ناخالص داخلی آمریکا در بازه 12 ماهه منتهی به اکتبر به 19 تریلیون و 780 میلیارد و 270 میلیون دلار رسیده که بدین ترتیب، آمریکا جایگاه خود را به عنوان بزرگ ترین اقتصاد دنیا حفظ کرده است.

فعالیت های تجاری و اقتصادی در سراسر دنیا تحت تاثیر کرونا قرار گرفته اند تا جایی که گزارش دفتر توسعه و تجارت سازمان ملل از کاهش 49 درصدی حجم سرمایه گذاری خارجی در اروپا و آمریکا طی شش ماه نخست سال جاری خبر داده است. بیشترین کاهش در جذب سرمایه گذاری خارجی مربوط به کشورهای در حال توسعه بوده که طی بازه زمانی فوق در مقایسه با مدت مشابه سال قبل حجم این سرمایه گذاری ها 75 درصد ریزش کرده است.

همزمان با افزایش سرما نگرانی ها از قدرتمندتر شدن کرونا شدت گرفته است و رشد نسبی قربانیان و افزایش محسوس مبتلایان بیانگر این موضوع است که دنیا تا مدتی نامعلوم درگیر این ویروس مرگبار خواهد بود. سرعت شیوع در برخی از مناطق به حدی بالا بوده که مقامات مجبور به اعمال مجدد قرنطینه ها شده اند که این مساله به معنای کمتر شدن امیدها برای احیای سریع رشد اقتصادی خواهد بود. انتظار می رود اقتصاد دنیا سال جاری را با ثبت رشد منفی قابل ملاحظه ای برساند که حتی از عملکرد دوران موسوم به رکود بزرگ در سال 2008 نیز بدتر خواهد بود.

تا به امروز بیش از 47 میلیون و 765 هزار و 356 مورد ابتلا به کرونا گزارش شده است که در این بین یک میلیون و 218 هزار و 343 نفر جان خود را از دست داده اند. در بین کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با 237 هزار و 972 نفر، برزیل با 160 هزار و 496 نفر، هند با 123 هزار و 650 نفر، مکزیک با 92 هزار و 100 نفر و انگلیس با 47 هزار و 250 نفر بوده است.

بورس آمریکا

در وال استریت، همه شاخص ها صعودی بودند تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح بالاتری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص داوجونز ایدانستریال اوریج با 2.06 درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح 27 هزار و 480.03 واحد بسته شد.

شاخص اس اند پی 500 با 1.78 درصد صعود تا سطح 3369.02 واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی نزدک کامپوزیت با 1.85 درصد صعود در سطح 11 هزار و 160.57 واحدی بسته شد.

بورس های اروپایی

در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص فوتسی 100 بورس لندن با 2.33 درصد صعود نسبت به روز قبل و در سطح 5786.77 واحد بسته شد. شاخص دکس 30 بورس فرانکفورت در آلمان با افزایش 2.55 درصدی و ایستادن در سطح 12 هزار و 88.98 واحدی به کار خود سرانجام داد و شاخص کک 40 بورس پاریس با افزایش 2.44 درصدی در سطح 4805.61 واحد بسته شد. در مادرید شاخص ایبکس 35 2.52 درصد بالا رفت و به 6751.60 واحد رسید.

بورس های آسیایی

در معاملات بورس های آسیا، شاخص ها عملکرد خوبی داشتند؛ تا جایی که شاخص نیک کی 225 بورس توکیو ژاپن با صعود 1.39 درصدی تا سطح 23 هزار و 295.48 واحدی بالا رفت. شاخص هانگ سنگ بورس هنگ کنگ 1.96 درصد بالا رفت و در سطح 24 هزار و 939.73 واحد بسته شد. در چین شاخص شانگهای کامپوزیت صعود 1.2 درصدی را تجربه کرد و در سطح 4777.56 واحد بسته شد.

در استرالیا شاخص اس اند پی اس اند ایکس 200 بورس سیدنی با 1.93 درصد افزایش و ایستادن در سطح 6066.36 واحدی به کار خود سرانجام داد. در بین دیگر شاخص های مهم آسیایی، شاخص تاپیکس ژاپن صعودی بود. (معیار محاسبه تغییرات قیمتی، ساعت سرانجامی معاملات روزانه بورس نیویورک بوده است)

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

تور کانادا: تور کانادا | برای دیدار از شگفتی های کشور زیبای کانادا و دریافت ویزای مولتی 5 ساله کانادا با ما همراه باشید.

منبع: شفقنا اقتصادی
انتشار: 1 مهر 1400 بروزرسانی: 1 مهر 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 4825

به "جهش بورس های جهانی در روز انتخابات آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جهش بورس های جهانی در روز انتخابات آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید