خبرنگاران سفر وزیر خارجه عراق به ترکیه با کوله&zwnjباری از پرونده

به گزارش مجله بای بلاگ، بغداد - خبرنگاران - وزیر خارجه عراق امروز (سه شنبه) برای دیدار با مقامات بلندپایه ترکیه به منظور بحث درباره چندین پرونده مهم در روابط دوجانبه، وارد آنکارا شد.

خبرنگاران سفر وزیر خارجه عراق به ترکیه با کوله&zwnjباری از پرونده

به گزارش خبرنگاران، شبکه تلویزیونی الفرات عراق در خبری کوتاه اظهار داشت: فواد حسین صبح امروز وارد آنکارا شد تا مقدمات سفر پنجشنبه آینده مصطفی الکاظمی نخست وزیر این کشور به ترکیه را فراهم کند.

سفر الکاظمی به دعوت رسمی رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه صورت خواهد گرفت.

حسن الجنابی سفیر عراق در ترکیه یکشنبه گذشته گفته بود که سفر الکاظمی و هیات وزاری همراهش افق همکاری دو جانبه را خواهد گشود و پرونده های مهمی در زمینه های مالی، تجاری و امنیتی را با مقامات بلندپایه ترکیه مورد بحث و بررسی قرار خواهد داد.

وی همچنین بر تمایل عراق و ترکیه برای موفقیت این سفر و پیشرفت در توسعه روابط دوجانبه تاکید کرد.

الجنابی گفت: نخست وزیر عراق در صدر هیاتی بلندپایه روز هفدهم ماه جاری به دعوت اردوغان رئیس جمهوری ترکیه به این کشور سفر می کند و پیش از آن، وزیر امور خارجه عراق برای توافق درباره بارزترین پرونده هایی که مورد بحث قرار خواهد گرفت، سفری به آنکارا خواهد داشت.

وی افزود: نفوذ تروریستها از مرزها و عملیات نظامی مرتبط با آن، فعال سازی و افزایش مبادلات تجاری که در حال حاضر 15 میلیارد دلار است و نیز مسائل همکاری در زمینه آب، مرزها، صادرات و واردات نفت و اقتصاد و همچنین فعال سازی کمیته های مشترک بین دو کشور بویژه شورای عالی همکاری راهبردی بین عراق و ترکیه و کمیته مشترک مالی عراق به ریاست وزیران نفت و انرژی دو کشور از مهمترین پرونده های مورد بحث خواهد بود.

الجنابی به وجود پرونده حقوقی سختی اشاره کرد که برخی از اجزای آن درباره اموال بلوکه شده عراق است.

وی همچنین به فرصت های سرمایه گذاری، مبارزه با فعالیت های پولشویی و الزامات همکاری و هماهنگی در این زمینه اشاره کرد.

الجنابی گفت: تعداد زیادی از عراقی ها در ترکیه حضور دارند که برخی از آنها دارای اقامت قانونی و برخی دیگر از آن برخوردار نیستند و یک چارچوب قانونی برای رسیدگی به شرایط آنها نیاز است؛ از جمله افتتاح کنسولگری های عراق در استان هایی در ترکیه که شمار زیادی از عراقی ها در آنجا ساکن هستند.

وی اظهار داشت که عراق امیدوار است که توافقنامه قبلی بین دو کشور برای اعطای ویزا در فرودگاه ها و گذرگاه های مرزی بار دیگر به جریان بیفتند، چرا که این امر در سال 2016 از جانب ترکیه لغو شد و ویزا الکترونیکی جایگزین آن شد و سپس در سال 2020 به ویزا برچسب تبدیل شد که مسائلی را برای گردشگران عراقی ایجاد کرد و طرف عراقی نیز مجبور شد که مقابله به مثل کند و امید می رود که رایزنی های کنسولی، تردد شهروندان بین دو کشور را تسهیل کند.

وی تاکید کرد که به رغم کوتاه بودن سفر، اما برای حل مسائل و پرونده های مطرح بین دو کشور از اهمیت زیادی برخوردار است.

الجنابی اظهار داشت: پرونده های روابط دوجانبه سخت است، اما دو هیات در مورد آنها با روحیه یافتن راهکار و تداوم گفت وگو از طریق کمیته ها و کارشناسان فنی، خواه در زمینه امنیت، ثبات، تروریسم و تعقیب افراد مورد پیگرد قانونی یا پرونده های انرژی، مالی، مرزها، آب و سایر پرونده ها بحث خواهند کرد.

mahsanblog.ir: مهسان بلاگ | سیستم مدیریت محتوای مهسان

1com.ir: مجله کامپیوتر | مجله کاربردی فناوری در صنعت گردشگری

heevblog.ir: هیو بلاگ | سیستم مدیریت محتوای هیو بلاگ

dabiblog.ir: دَبی بلاگ، سیستم مدیریت محتوای دَبی

persinablog.ir: پرسینا بلاگ، سیستم مدیریت محتوا پرسینا

منبع: ایرنا
انتشار: 8 آبان 1400 بروزرسانی: 8 آبان 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 5317

به "خبرنگاران سفر وزیر خارجه عراق به ترکیه با کوله&zwnjباری از پرونده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران سفر وزیر خارجه عراق به ترکیه با کوله&zwnjباری از پرونده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید