خبرنگاران مسجدجامعی: آیین های رمضان در تهران 1400 لحاظ گردد

به گزارش وبلاگ خرید، تهران- خبرنگاران- عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: رمضان سال جاری یکهزار و 400 سال شمسی از هجرت رسول گرامی اسلام (ص) از مکه به مدینه می گذرد و از این رو باید آیین های این ماه در برنامه تهران 1400 لحاظ گردد.

خبرنگاران مسجدجامعی: آیین های رمضان در تهران 1400 لحاظ گردد

به گزارش خبرنگاران، احمد مسجد جامعی روز سه شنبه در جریان دویست و هشتاد و چهارمین جلسه شورای اسلامی شهر تهران در قالب تذکر، گفت: باید نگاهی به آینده داشت و از هم اینک برای رمضان پیش رو برنامه ریزی کرد چراکه رمضان سال جاری اوج زندگی شبانه خواهد بود.

این عضو شورای اسلامی تهران احیای نقاره خوانی در پایتخت را به عنوان پیشنهادی برای ماه مبارک رمضان مطرح و اضافه نمود: می توان نقاره خوانی را در سر در باغ ملی که برای بهره برداری از آن هزینه بسیار شده است، احیا کرد.

وی اظهارداشت: نقاره خوانی در گذشته در شهرری، امامزاده صالح شمیرانات و سر در باغ ملی تهران رواج داشت و می توان این موضوع را با آنالیز مجدد در ماه مبارک رمضان اجرا کرد.

مسجد جامعی گفت: در سده 1400، سه دوره تاریخی قاجار، پهلوی و پس از انقلاب را تجربه کردیم و می توان بر روی معماری این دوران مروری داشت تا بناهای شاخص آن را شناسایی و معرفی کرد.

این عضو شورای اسلامی شهر تهران یکی از این بناها را سر در باغ ملی معرفی کرد که مربوط به دوره قاجار است و بنای هخامنشی دادگستری را نیز مربوط به دوره پهلوی برشمرد.

وی یکی از این بناها را برج آزادی معرفی کرد و ادامه داد: خود مردم نام آزادی را بر روی این بنا گذشته اند که از منظر نشانه شناسی ارزشمند محسوب می گردد.

مسجد جامعی یکی از بناهای شاخص بعد از انقلاب اسلامی در پایتخت را تپه های عباس آباد برشمرد و گفت: در صورتی که قصد برنامه ریزی داریم باید به این نوع بناها و ارزش معماری و نقش آنها توجه کرد.

وی به برنامه شلیک توپ همزمان با تحویل سال نو در محدوده برج آزادی اشاره و گفت: این اقدام، برای زمانی که ساعت نبود انجام می شد اما استمرار سنت اشکالی ندارد و می توان مدرن و جدید و متناسب با زمان، آن را انجام داد.

این عضو شورای اسلامی شهر تهران تاکید نمود: اینگونه نیست که بگوییم شلیک توپ در این محدوده به بنای برج آزادی آسیب زده است، اما مناسبات باید رعایت می گردد و آن میزان وسایل نظامی لازم نبود.

وی اضافه نمود: در صورتی که بناست در سطح شهر توپ شلیک گردد، چرا این اتفاق در بنای توپخانه اتفاق نیفتاد؟ اصل قضیه برای همین بنا بوده و ما هم آن را در دست بازسازی داریم اما سهم جمهوری اسلامی از معماری این محدوده مشخص نیست.

مسجد جامعی یادآورشد: بخشی از معماری میدان توپخانه مربوط به دوره قاجار و بخشی هم مربوط به دوره پهلوی است، اقدامی که در ضلع سوم انجام گرفته در عمل بازسازی بنای قبلی است و جایی نیست که بتوان ادعای ساخت آن را در دوره جمهوری اسلامی داشت.

این عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: مقصودم این نبود که بگویم آن توپ به برج آسیب زده و برج را دو قسمت نموده است، این ها حرف هایی است که نیازمند کارشناسی است، اما سنت اگر بناست نوآوری گردد، نیازمند مقدمات و مراتبی است.

وی اظهارداشت: در مورد حاج فیروز هم این نکته را می گویم، ما سفره هفت سین داشتیم، هفت سین یعنی هفت سینی که در هر کدام نوعی غله کاشته می شد و به گونه ای با طبیعت هم سخن می شدند که برای سال بعد چه محصولی بکارند که بیشتر طراوت داشته باشد.

مسجد جامعی ادامه داد: این سنت ها در طول زمان متناسب با شرایط تغییر می کردند و بخشنامه ای نیست و نمی توان با بخشنامه سنت و عرف را تغییر داد.

امانی: کارکنان خدمات اجتماعی واکسینه شوند

دیگر عضو شورای شهر پایتخت نیز در این جلسه با اشاره به شرایط پیک چهارم کرونا از واکسینه نشدن کارکنان رفاه و خدمات اجتماعی انتقاد کرد و پیشنهاد اجرای این طرح را داد.

شهربانو امانی، گفت: آمار فوتی های کرونا به بیش از سه برابر افزایش یافت و فرآیند واکسیناسیون به کندی در حال اجرا است.

وی با بیان اینکه هر چند در این اولویت بندی کاستی هایی وجود دارد، گفت: کارکنان خدمات رفاه و خدمات اجتماعی یکی از اقشار پر خطر و در معرض ویروس کووید 19 هستند که در اولویت واکسن قرار نگرفتند.

امانی ادامه داد: این سازمان به طور مستقیم در دوره کرونا خدمات ارائه می دهد و دارای 401 مددکار، بهیار و پزشکی است که به طور مستمر با افراد آسیب دیده در تماس هستند.

عضو شورای اسلامی شهر تهران اضافه نمود: همچنین این سازمان دارای 227 نیروی ستادی است و تا به امروز از بین کارکنان این سازمان 93 نفر به کرونا مبتلا شده اند.

وی اضافه نمود: 2 سازمان بهشت زهرا و پسماند واکسیناسیون را شروع کردند و لازم است کارکنان سازمان خدمات اجتماعی هم واکسینه شوند.

این عضو شورای شهر تهران گفت: درخواست 10 روز قرنطینه در تهران، اختصاص هشت هزار تخت برای پذیرش بیماران کرونایی و اختصاص 173 مرکز درمانی به کرونا، ضرورت واکسینه شدن کارکنان خدمات اجتماعی را افزایش می دهد.

سخنان امانی در حالی مطرح شده است که مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران روز گذشته گفت که فاز دوم واکسیناسیون پاکبانان پایتخت شروع شده و قرار است 14 هزار پاکبان در برابر ویروس کرونا ایمن سازی شوند.

همچنین روز چهارشنبه سیزدهم اسفند پارسال واکسیناسیون کارکنان سازمان بهشت زهرا (س) بر اساس اولویت بندی ستاد ملی مقابله با کرونا و وزارت بهداشت با حضور رییس مرکز بهداشت جنوب تهران در مجتمع عروجیان بهشت زهرا (س) روز چهارشنبه شروع شد.

انتظار شورا از رویداد تهران1400 فراتر از یک معاونت بود

علی اعطا در ادامه این جلسه با تذکری به هیات رییسه شورای شهر گفت: درخواست اینجانب برای گزارش رویداد تهران1400 توسط شهردار، به ارایه گزارش اقدامات نوروزی معاونت فرهنگی و اجتماعی محدود نگردد.

وی اضافه نمود: در جلسه گذشته درباره رویداد تهران 1400 مطرح نمودم که وقتی شهردار به اتفاق 8 معاون ایشان در جلسه هم اندیشی حضور می یابند تا موضوع رویداد تهران1400 را ارائه دهند، انتظار این بود موضوع صرفاً به برنامه های معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری محدود نگردد.

اعطا گفت: اقدامات خوب و شادی آفرین در نوروز 1400 از سوی معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران انجام شد اما انتظار ما این بود رویداد تهران1400 فرابخشی باشد.

وی گفت: در متن دستور جلسه، بر خلاف تصمیم هیات رییسه، موضوع به ارایه گزارش اقدامات نوروزی معاونت فرهنگی اجتماعی تقلیل پیدا نموده که اقدامات بسیار مثبت و شایان تقدیری هم بوده است.

45 درصد به بافت فرسوده شهر تهران اضافه نموده شد

رییس کمیته بودجه و نظارت اقتصادی شورای اسلامی شهر تهران نیز در این نشست گفت: بر اساس مصوبه کمیسیون ماده 5 و تایید شورای عالی شهر سازی و معماری در آخرین روزهای اسفند سال 99 بالغ بر یک هزار و 519 هکتار به محدوده سه هزار و 386 هکتاری بافت فرسوده شهر تهران اضافه نموده شد.

مجید فراهانی اضافه نمود: اتفاق مهمی که در آخرین روزهای اسفند سال گذشته افتاد اما زیاد منعکس نشد، موضوع اضافه شدن 45 درصد به بافت فرسوده شهر تهران است که با مصوبه کمیسیون ماده 5 و تایید شورای عالی شهر سازی در آخرین روزهای اسفند سال گذشته رخ داد.

وی اضافه نمود: با پیگیری های مفصلی که مدیریت شهری انجام داد در نهایت کمیسیون ماده 5 مصوبه ای را به تصویب رساند که بر اساس آن یکهزار 519 هکتار به محدوده سه هزار 386 هکتاری بافت فرسوده شهر تهران اضافه نموده شد.

فراهانی اضافه نمود: بافت فرسوده ای که واجد ریز دانگی، نفوذ ناپذیری و ناپایداری است و مطابق نقشه های کمیسیون ماده 5 این مساحت به به بافت فرسوده شهر تهران اضافه می گردد.

فراهانی ادامه داد: زین پس مالکان در این محدوده ها می توانند از مشوق ها و تسهیلاتی که سازندگان در بافت فرسوده دریافت می نمایند، بهره ببرند.

به گفته وی، در محدوده بازار تهران و راسته های تجاری نیز واحد های مسکونی که اقدام به اخذ پروانه تخریب و نوسازی می نمایند از این مشوق ها و تسهیلات قانون ساماندهی و حمایت از فراوری و عرضه مسکن بهره مند می شوند.

عضو شورا گفت: سال ها است که شهرداری تهران تسهیلات و تشویق های خوبی برای نوسازی واحدها در بافت فرسوده ارائه می دهد؛ به خصوص اگر مالکان اقدام به تجمیع واحدهای خود نمایند.

وی با بیان اینکه از دولت انتظار داریم به تکالیف خود در مورد ارایه انشعابات رایگان به سازندگان مسکن در بافت فرسوده عمل کند، گفت: یکی از مهمترین مسائل مدیریت شهری تهران مسئله بافت فرسوده است چرا که اگر بحرانی به وجود آید بیشترین آسیب را از این ناحیه خواهد دید.

فراهانی مطرح نمود: اگر زلزله بالای 6.5 ریشتری در تهران رخ دهد بیش از 2 میلیون نفر در معرض آسیب جدی قرار می گیرند.

mahsanblog.ir: مهسان بلاگ | سیستم مدیریت محتوای مهسان

1com.ir: مجله کامپیوتر | مجله کاربردی فناوری در صنعت گردشگری

heevblog.ir: هیو بلاگ | سیستم مدیریت محتوای هیو بلاگ

dabiblog.ir: دَبی بلاگ، سیستم مدیریت محتوای دَبی

persinablog.ir: پرسینا بلاگ، سیستم مدیریت محتوا پرسینا

منبع: ایرنا
انتشار: 8 آبان 1400 بروزرسانی: 8 آبان 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 7038

به "خبرنگاران مسجدجامعی: آیین های رمضان در تهران 1400 لحاظ گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران مسجدجامعی: آیین های رمضان در تهران 1400 لحاظ گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید