خرم: عملکرد آمریکا در افغانستان سبب بی اعتمادی در منطقه شده است

به گزارش مجله بای بلاگ، رئیس دفتر سابق ریاست جمهوری افغانستان در نشستی گفت که عملکرد آمریکا در 20 سال گذشته درباره صلح افغانستان سبب بی اعتمادی کشورهای منطقه شده است.

خرم: عملکرد آمریکا در افغانستان سبب بی اعتمادی در منطقه شده است

به گزارش دفتر منطقه ای خبرنگاران، عبدالکریم خرم رئیس دفتر سابق ریاست جمهوری افغانستان در یک ویدئو کنفرانس که به ابتکار انستیتو مطالعات استراتژیک افغانستان برگزار شده بود، توضیح داد که عملکرد آمریکا درباره صلح افغانستان سبب بی اعتمادی کشورهای منطقه شده است.

خرم در این نشست گفت: عملکرد آمریکا در بیست سال گذشته در مسئله صلح افغانستان باعث شده میان کشورهای منطقه بی اعتمادی به وجود آید و البته این در حالی است که تحکیم صلح در افغانستان می تواند سبب همکاری و همگرایی منطقه ای گردد.

وی اضافه نمود که در مسئله صلح افغانستان در سطح عظیم این سوال مطرح می گردد که آیا آمریکایی ها صلح در افغانستان را می خواهند و یا تغییر شکل جنگ را و همچنان در سطح کوچک، در چگونگی مدیریت فرایند صلح نیز بحث هایی وجود دارد که تردید درباره تحقق صلح واقعی را تقویت می بخشد.

رئیس دفتر سابق ریاست جمهوری افغانستان ادامه داد که آمریکا تنها کشوری است که با شکل حکومتداری امارت طالبان موافق است.

سید رسول موسوی دستیار وزیر و مدیرکل آسیای غربی وزارت خارجه ایران نیز در این نشست درباره موضع تهران در فرایند صلح افغانستان پرداخت و بیان نمود که صلح این کشور متعلق به ملت افغانستان است و هر فرایندی را که خود دولت مدیریت کند، ایران از آن حمایت می نماید.

وی اضافه نمود: تا زمانیکه افغان ها در رابطه به صلح به جمع بندی و اجماع مشخصی دست نیابند، هیچ کشوری در سطح منطقه نمی تواند به آن ها یاری کند.

موسوی در ادامه نیز به اهمیت همگرایی منطقه ای پرداخت و تاکید نمود که اجماع بین المللی برای ادامه یاری ها به افغانستان یکی از شروط اصلی تحقق همگرایی منطقه ای است. شورای مصالحه ملی نیز ساختاری فرادولتی است که می تواند در تحقق صلح پایدار پیروز گردد و دولت ایران نیز از آن حمایت خواهد نمود.

مجیب رحیمی مشاور رئیس شورای عالی مصالحه افغانستان نیز اظهارداشت که شورای عالی مصالحه قاطع تر و تاثیرگذارتر از نهادهای مشابه در راستای صلح پایدار در افغانستان عمل خواهد نمود و موثریت آن به دو نکته ارتباط دارد:

  • از صلحی که به موضوع عبدالله عبدالله و شورای مصالحه ملی ایجاد شده، حمایت صورت گیرد.
  • از پیوستن به شوراها و فرایندهای موازی خودداری گردد.

    وی همچنین تاکید نمود که ما در افغانستان نیازمند یافتن یک اجماع در سطح ملی، منطقه ای و بین المللی هستیم و صلح در افغانستان بدون همکاری دو کشور همسایه، ایران و پاکستان محقق نخواهد شد.

    .

sahandblog.ir: سهندبلاگ، سیستم مدیریت محتوای سهند

sale-blog.ir: مجله وبلاگ فروش | ارائه نرم افزارهای مدیریت وبسایت

banima.ir: بانیما | مجله گردشگری و مسافرتی بانیما

kurdeblog.ir: وبلاگ سرگرمی و بازی، مجله سرگرمی

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 10 آبان 1400 بروزرسانی: 10 آبان 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 2770

به "خرم: عملکرد آمریکا در افغانستان سبب بی اعتمادی در منطقه شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خرم: عملکرد آمریکا در افغانستان سبب بی اعتمادی در منطقه شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید