در پشت نمایشگاه مجازی کتاب چه می گذرد؟

به گزارش وبلاگ خرید، تهران (پانا) - یک متخصص فضای ابری از تغییرات سایت دومین نمایشگاه مجازی کتاب در استفاده از خدمات فضای ابری و نیز دیگر حوزه ها می گوید و به بهبود شرایط این بستر نسبت به تجربه نخست خود اشاره می نماید.

در پشت نمایشگاه مجازی کتاب چه می گذرد؟

به گزارش ایسنا، صابر مسگری، مسئول تیم CDN شرکت ابر آروان و برنامه نویس درخصوص راهکارهایی برای بهبود شرایط سایت دومین نمایشگاه کتاب، به ویژه ضرورت استفاده از سرویس های ابری، با توجه به اختلالات و تجربیات مربوط به نخستین دوره این رویداد، اظهار کرد: نمایشگاه مجازی کتاب سال گذشته از سرویس CDN ابر آروان استفاده می کرد، سال جاری هم از بخشی از محصولات آروان استفاده می نمایند اما دیگر از CDN استفاده نمی نمایند.

او در عین حال توضیحی درخصوص سرویس CDN و مزایای آن داد و گفت: سرویس CDN آروان چندین خدمت را تحت عنوان CDN شبکه فراوری محتوا ارائه می دهد؛ یکی از آن ها بحث DNS ابری است، یا سرویس دیگری که در آپ تایم بودن، دان تایم بودن و بعلاوه کیفیت پاسخگویی در تجربه کاربری خیلی تاثیر دارد، سرویس Cloud CDN است که جزء سریع ترین سرویس های DNS در سراسر است. CDN عملا ترافیک بازدیدنماینده های وب سایت را قبل از این که به سرورهای اصلی سایت برسد، از سرورهای CDN عبور می دهد و در حین عبور این ترافیک، خدمات متنوعی ارائه می گردد؛ از جمله این که می توان با الگوهای موجود درخواست های مخرب را شناسایی و آن ها را بلاک کرد. علاوه بر این، درمورد یک سری فایل های خیلی تکراری که تغییر هم نمی نمایند (مثل عکس ها و فایل های کتاب که همه بازدیدنماینده ها آن ها را می بینند و آدرس ثابتی دارند) این امکان وجود دارد که CDN تشخیص دهد کاربران مدام این فایل های تکراری را می بینند تا این فایل تکراری از سمت CND کش (cache) گردد و سرورهای اصلی درگیر پاسخ دادن به درخواست های تکراری نشوند و به کارهای اصلی تر خود برسند. این باعث می گردد هم کاربران سایت را با سرعت بالاتری لود نمایند و هم ترافیک لود سروهای اصلی کمتر گردد.

مسگری بعلاوه به اهمیت بحث شتابدهی به وسیله سرویس CDN پرداخت و اضافه نمود: زمانی که این فایل ها از سرورهای CDN عبور می نمایند، می تواند فشرده سازی شوند. بابت این که کاربری که سرعت اینترنت کمتری دارد هم بتواند با کیفیت خوبی آن ها را ببیند، بعلاوه سئو سایت را بهبود می دهد. در کل این ها مزیت هایی است که شبکه توزیع محتوا بنا بر قابلیت های خود می تواند ارائه دهد.

این متخصص فضای ابری در ادامه و در مورد دلیل اختلالات سال گذشته نمایشگاه مجازی کتاب نیز اظهار کرد: سرویسی که این دوستان سال گذشته به عنوان تجربه نخست بالا آوردند، از لحاظ معماری، ظرفیت پاسخگویی و... در اسکیل و میزان مورد احتیاج نبود. اما سال جاری گویا زیرساخت شان را ارتقاء و بهبود دادند. هر چند که این سرویس نسبت به سال گذشته خیلی بهبود داشته اما هنوز هم جای کار دارد. سال جاری به نسبت سال گذشته بهبود کیفیت و سرویس زیادی داشتند.

صابر مسگری نظر خود را درباره دیگر بخش های طراحی و سرویس دهی سایت دومین نمایشگاه مجازی کتاب چنین بیان نمود: در بخش جست وجوها به ایراداتی برخورد کردم. بعلاوه در بحث UX سایت هم به نکاتی برخورد کردم، اما به نسبت سال گذشته پیشرفت زیادی داشته و این بهبود کاملا چشم گیر است. و از این رو من سال جاری امتیاز خیلی خوبی به سرویس نمایشگاه مجازی کتاب می دهم.

مسئول تیم CDN شرکت ابر آروان در انتها گفت: سال گذشته تجربه اول این سایت بود و احتمالا انتظار لود ترافیکی تا این حد را نداشتند و متناسب با تبلیغاتی که انجام داده بودند، احتمالا زیرساخت انجام نشده بود. اما سال جاری بهبود داشته. البته من از آن ها پرسیدم که سال جاری از بحث کشینگ در داخل CDN استفاده نکردند؟ که گفتند نه، چون معماری شان تغییر نموده. البته اگر این کار را انجام می دادند، کیفیت سرویس شان افزایش هم پیدا می کرد.

این البته در حالی است که علی رمضانی، رئیس نمایشگاه مجازی کتاب تهران در نشست خبری این رویداد به تغییرات فنی که به نظر می رسد اتفاق افتاده اند، اشاره ای نداشت و درباره اختلالاتی که در سایت نمایشگاه مجازی در سال گذشته وجود داشت و برطرف این اختلالات، صرفا گفت: ما از 29 دی ماه یعنی چهار روز قبل از شروع نمایشگاه، سایت نمایشگاه را باز می کنیم تا مخاطبان بتوانند کتاب های خود را جست وجو نمایند و به صفحه شخصی خود اضافه نمایند و زمانی که نمایشگاه شروع شد، کتاب های شان را خریداری نمایند؛ با این کار هم زمان نمایشگاه افزایش دارد و هم این که مردم با فراغت بیشتری می توانند کتاب های خود را انتخاب نمایند، البته از ناشران می خواهیم که هر چه سریع تر اطلاعات خود را بارگذاری نمایند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 19 اسفند 1400 بروزرسانی: 19 اسفند 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 8672

به "در پشت نمایشگاه مجازی کتاب چه می گذرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در پشت نمایشگاه مجازی کتاب چه می گذرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید