دستگاهی که فتوسنتز مصنوعی انجام می دهد

به گزارش وبلاگ خرید، به گزارش خبرنگاران به نقل از دیلی میل، یک دستگاه جدید ابداع شده که می تواند نور خورشید، دی اکسید کربن و آب را ترکیب و بدون احتیاج به منبع الکتریسیته به یک سوخت حافظ محیط زیست تبدیل کند.

دستگاهی که فتوسنتز مصنوعی انجام می دهد

محققان دانشگاه کمبریج این دستگاه را ساخته اند و ادعا می نمایند با استفاده از فتوسنتز مصنوعی کار می نماید. دستگاه براساس فناوری پیشرفته photosheet ساخته شده و نور آفتاب، دی اکسید کربن و آب را به اکسیژن و اسید فرمیک (یک سوخت قابل ذخیره) تبدیل می نماید.

این نوع از سوخت را می توان به طور مستقیم در ژنراتورهای مخصوص به کار برد یا آن را به هیدروژن تبدیل کرد. دستگاه مذکور بی سیم است و می توان آن را ارتقا داد و در مزارع انرژی مشابه مزارع خورشیدی به کاربرد تا انرژی پاک فراوری گردد.

اروین رایزنر محقق ارشد این پژوهش می گوید: ذخیره سوخت های گازی و جداسازی فراورده های فرعی آن فرایند پیچیده ای است. با توسعه این فناوری می خواهیم به نقطه ای برسیم که بتوانیم یک سوخت مایع فراوری کنیم که به آسانی ذخیره و جابجا می گردد.

این محققان در سال 2019 میلادی یک راکتور خورشیدی را براساس طرح برگ مصنوعی ساختند که با استفاده از نور خورشید، دی اکسید کربن و آب سوختی به نام گاز سنتز(syngas) فراوری می نماید.

فناوری مذکور عملکردی مشابه برگ های مصنوعی دارد اما به شیوه ای متفاوت اسید فرمیک را فراوری می نماید. هرچند این برگ مصنوعی از بعضی اجزای سلول های خورشیدی استفاده می نماید اما دستگاه جدید احتیاجمند این تجهیزات نیست و فقط به فوتوکاتالیستهایی احتیاج دارد که در یک ورقه قرار گرفته اند تا یک ورقه فوتوکاتالیستی بسازند.

این ورقه ها از پودرهای نیمه رسانا ساخته شده اند که می توان آنها را در کمیت های بالا به راحتی و با هزینه اندک آماده کرد.

علاوه بر آن این فناوری جدید قدرتمندتر است و سوخت پاکی فراوری می نماید که ذخیره سازی آن آسان تر است.

sahandblog.ir: سهندبلاگ، سیستم مدیریت محتوای سهند

sale-blog.ir: مجله وبلاگ فروش | ارائه نرم افزارهای مدیریت وبسایت

banima.ir: بانیما | مجله گردشگری و مسافرتی بانیما

kurdeblog.ir: وبلاگ سرگرمی و بازی، مجله سرگرمی

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 10 آبان 1400 بروزرسانی: 10 آبان 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 3892

به "دستگاهی که فتوسنتز مصنوعی انجام می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستگاهی که فتوسنتز مصنوعی انجام می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید