عمر راکتور های شیمیایی با پوشش ضدخوردگی ایران ساخت افزایش می یابد

به گزارش وبلاگ خرید، به دلیل آسیب پذیری بدنه راکتور های شیمیایی در شرایط عملیاتی سخت، یک شرکت پیروز به تولید پوشش سرامیکی ضدخوردگی برای افزایش عمر این راکتور ها شده است.

عمر راکتور های شیمیایی با پوشش ضدخوردگی ایران ساخت افزایش می یابد

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران، نواب شفیعی، مدیرعامل شرکتی که به دلیل آسیب پذیری بدنه راکتورهای شیمیایی در شرایط عملیاتی سخت، پیروز به تولید پوشش سرامیکی ضدخوردگی برای افزایش عمر این راکتورها شده است با بیان اینکه راکتور های شیمیایی به دلیل قرارگیری در شرایط عملیاتی و شیمیایی سخت، می بایست در مقابل واکنش های شیمیایی مقاوم باشند، گفت: برای همین منظور از فلزات و آلیاژ هایی در بدنه این محصولات استفاده می شود که قیمت های بسیار بالایی دارند.

عمده ترین فولاد های تولید کشور از نوع فولاد های کم کربن ارزان هستند. این محصولات در مقابل واکنش های شیمیایی، بسیار آسیب پذیر هستند. وجود لایه محافظ برای مقابله با آسیب های ناشی از واکنش های شیمیایی می تواند تضمینی برای استفاده از این مواد باشد.

فرآیند های شیمیایی داخل راکتور ها عمدتا در فشار و دمای بسیار بالا و در حضور مواد اسیدی یا قلیایی با نرخ بالا صورت می گیرد که سبب می شود پوشش های پلیمری و ترکیبات آلی، امکان فعالیت و محافظت از فلزات را در این شرایط نداشته باشند.

برای این منظور، پوشش های سرامیکی به عنوان تنها راه چاره در حال حاضر مورد استفاده قرار می گیرند. این پوشش ها به واسطه پیچیدگی فرمولاسیون از تکنولوژی بالایی برخوردار هستند که سختی تهیه و تولید این محصولات بر اساس پیچیدگی ترکیبات آن ها است.

تسلط تیم فنی این شرکت بر ساختار های تولید پوشش های سرامیکی سبب شده تا این مجموعه بتواند با محصولات موجود در داخل کشور، پوششی مقاوم به فرآیند های شیمیایی در شرایط سخت را بسازد.

به نقل از معاونت علمی ریاست جمهوری، طراحی این محصول بر اساس نیاز کشور و البته برای پوشش فولاد های کم کربن تولید داخل اجرا شده است. در کنار این پوشش، محصولی استراتژیک جهت اعمال پوشش بر روی سوپرآلیاژ ها و حتی فولاد های زنگ نزن که خواصی ذاتی در عدم پوشش پذیری دارند نیز تولید شده تا بتواند راکتور های جهت فعالیت در دما ها و فشار های بیش از 1000 درجه نیز تولید شود.

طرح پوشش سرامیکی ضدخوردگی با دریافت تسهیلات مصوب معاونت نوآوری و تجاری سازی فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مورد حمایت قرار گرفته است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 5 فروردین 1401 بروزرسانی: 5 فروردین 1401 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 8689

به "عمر راکتور های شیمیایی با پوشش ضدخوردگی ایران ساخت افزایش می یابد" امتیاز دهید

1 کاربر به "عمر راکتور های شیمیایی با پوشش ضدخوردگی ایران ساخت افزایش می یابد" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عمر راکتور های شیمیایی با پوشش ضدخوردگی ایران ساخت افزایش می یابد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید