دور تند جنگ دیپلماتیک پکن و واشنگتن

به گزارش مجله بای بلاگ، با طلوع آفتاب روز دوشنبه در جنوب غربی چین در چنگدو، مرکز استان سیچوان، مقابل دیدگان جمعیتی از چینی های مشتاق و برای نخستین بار پس از 35 سال پرچم های امریکا از فراز ساختمان کنسولگری ایالات متحده پایین کشیده شد تا با تعطیلی این ساختمان دیپلماتیک روابط دو ابرقدرت به پایین ترین سطح خود برسد.

دور تند جنگ دیپلماتیک پکن و واشنگتن

به گزارش گاردین، این اتفاق ها را جمعیت قابل توجهی که مقابل کنسولگری جمع شده بودند و رسانه های داخلی و بین المللی که در چین دفتر نمایندگی دارند، به تصویر کشیدند تا این لحظه تاریخی به ثبت برسد. در شبکه های اجتماعی هم پر شده بود از تصاویر و کامنت هایی که چینی ها منتشر نموده و از تعطیلی کنسولگری امریکا در استان سیچوان ابراز خرسندی نموده بودند. در یکی از این کامنت ها آمده بود: نیروهایتان را بردارید و از اینجا بروید یانکی ها. سخنگوی وزارت خارجه چین هم در این باره گفت: اقدامی که توسط پکن صورت گرفت پاسخی مشروع و ضروری به اقدام ناعادلانه ایالات متحده بود.

تنش های چین و امریکا بر سر تجارت و همه گیری ویروس کرونا هفته گذشته پس از آن وارد مرحله جدیدی شد که امریکا روز پنجشنبه به چین 72 ساعت فرصت داد، کنسولگری اش در هیوستون تگزاس را ببندد و پس از آن که کارکنان این کنسولگری در موعد مقرر این ساختمان دیپلماتیک را ترک کردند، مقامات امنیتی امریکا وارد ساختمان شده و اسناد موجود در ساختمان را با خود بردند. این اقدامات تحریک آمیز امریکا که در رسانه های جهانی منعکس شد، احساسات ملی گرایانه چینی ها را به شدت جریحه دار کرد و باعث شد، مراسم دیروز دوشنبه تعطیلی کنسولگری امریکا در سیچوان شبیه به یک جشن ملی برگزار گردد و چینی های مشتاق با خوشحالی لحظه پایین آمدن پرچم امریکا را با تلفن های همراه خود ثبت نمایند و با فریاد زدن نام کشورشان شادی خود را نشان دهند. ملی گراهای چینی در روزهای گذشته از دولت پکن خواسته بودند، پاسخ تلافی جویانه تندتری به امریکا بدهد و کنسولگری امریکا در هنگ کنگ را تعطیل کند که اگر این اتفاق رخ می داد، تنش های دو کشور بسیار فراتر از حال حاضر می شد. با این حال دیروز دوشنبه در میان جمعیت حاضر کسانی هم بودند که از تشدید تنش های دو ابرقدرت ابراز تأسف می کردند. یکی از این افراد به خبرنگاران گفت: امریکا و چین باید با هم دوست باشند.

sahandblog.ir: سهندبلاگ، سیستم مدیریت محتوای سهند

sale-blog.ir: مجله وبلاگ فروش | ارائه نرم افزارهای مدیریت وبسایت

banima.ir: بانیما | مجله گردشگری و مسافرتی بانیما

kurdeblog.ir: وبلاگ سرگرمی و بازی، مجله سرگرمی

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 10 آبان 1400 بروزرسانی: 10 آبان 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 3412

به "دور تند جنگ دیپلماتیک پکن و واشنگتن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دور تند جنگ دیپلماتیک پکن و واشنگتن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید