رونق به اقتصاد دنیا بازمی شود

به گزارش مجله بای بلاگ، جدیدترین آمار منتشرشده از سوی کره جنوبی از رشد چشمگیر صادرات این کشور در ماه می (11 اردیبهشت تا 11خرداد) نسبت به مدت مشابه در سال گذشته میلادی حکایت دارد؛ رشدی که نشان می دهد مقدار تقاضا برای خرید کالا در سطح جهان رو به افزایش گذاشته و نه تنها اقتصاد این کشور بلکه خیلی از کشورهای جهان در حال بازگشت به شرایط عادی است.

رونق به اقتصاد دنیا بازمی شود

افزایش فروش محصولاتی مانند خودرو و تراشه های کامپیوتری به کشورهای دیگر موجب رشد 45.5درصدی صادرات این کشور در بازه زمانی مورد آنالیز شده است. هرچند این مقدار از رقم 48.5درصدی که پیش بینی می شد، کمی پایین تر است. این سریع ترین رشد کره جنوبی طی 32سال اخیر است. به این ترتیب، صادرات کره جنوبی 4 ماه متوالی است که فرایند صعودی دارد. این بخش یک ماه قبل از آن یعنی در آوریل هم شاهد یک رشد بی سابقه در 10سال گذشته بود و افزایش 41.1درصدی را نسبت به سال قبل تجربه کرد.

نقش کره در اقتصاد جهان

آمار تجارت کره جنوبی یک شاخص کلیدی برای ارزیابی اقتصاد جهان است زیرا صادرنمایندگان این کشور نقش مهمی در زنجیره فراوری بین المللی دارند. چهارمین اقتصاد عظیم آسیا، نخستین کشور صادرات محور جهان است که اطلاعات تجاری خود ازجمله محصولات آی تی را به صورت ماهانه منتشر می نماید.

به گزارش رویترز، صادرات کره جنوبی در آوریل سال گذشته 25.6درصد کاهش داشت که پایین ترین مقدار در طول همه گیری کرونا بود. درحالی که صادرات در سال گذشته میلادی به طور کلی شاهد سقوط 24درصدی بود، اما آمار صعودی امسال نشانه دلگرم نماینده ای است. به عبارت دیگر، این آمار نشان می دهد بازار تجارت بین المللی به تدریج در حال خارج شدن از زیر سایه بحران کروناست. سرعت گرفتن واکسیناسیون در اقتصادهای عظیم جهان مانند آمریکا این امکان را ایجاد نموده تا مقررات تجاری تسهیل شوند و مقدار خرید کالاهایی مانند کامپیوتر، تلویزیون و گوشی های هوشمند افزایش پیدا کند.

با این حال، از آنجا که تأثیرات اولیه کرونا روی اقتصاد به تدریج کمرنگ می گردد، احتمالا در ماه های آینده سرعت رشد صادرات کالاها آهسته می گردد. کارشناسان معتقدند فرایند افزایش صادرات کره جنوبی در 3ماه سوم سال2021 آهسته تر خواهد شد. بعضی کارشناسان برآورد می نمایند صادرات کره جنوبی در سال جاری میلادی 18.1درصد رشد پیدا کند و به رکورد 605میلیارد دلار برسد. با این حال گفته می گردد؛ تنش های تجاری بین آمریکا و چین و ادامه پس لرزه های همه گیری کرونا در اقتصاد جهان ازجمله خطراتی هستند که رشد اقتصادی سئول را تهدید می نمایند.

ترافیک صادرات

میانه صادرات روزانه در کره جنوبی در ماه می با افزایش 49درصدی روبه رو شد. این مقدار در آوریل 41.2درصد بود. ترافیک کشتی ها در بوسان، عظیم ترین بندر کره جنوبی، آن قدر بالا رفته که پایانه بین المللی پوسان نیوپورت،عظیم ترین پایانه این کشور، فقط کانتینرهایی را می پذیرد که باید ظرف 5روز ترخیص شوند. این زمان قبلا 7روز بود. آمارها نشان می دهد ارسال محموله های تراشه 24.5درصد، خودرو 93.7درصد و محصولات پتروشیمی 94.9درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است. صادرات کل محموله های نیمه هادی هم 24.5درصد بیشتر شده است.

در این میان، صادرات کره جنوبی به چین هم شاهد رشد 22.7درصدی بوده است. با اینکه پیش بینی می شد واردات به کره جنوبی نسبت به سال گذشته 40.5درصد افزایش پیدا کند اما این بخش رشد 37.9درصدی را تجربه کرد.

رونق فراوری و بورس

آمار جداگانه ای درباره فعالیت کارخانه های کره جنوبی حاکی از فرایند قابل قبول فراوری در ماه های اخیر در این کشور است. براساس اطلاعات مؤسسه اطلاعاتی آی اچ اس مارکیت، شاخص مدیران خرید(PMI) در ماه می 53.7 و در آوریل 54.6 بوده است. این شاخص که رقمی بین صفرتا100 است، اگر بالاتر از 50 باشد به معنای رونق فراوری و شکوفایی اقتصادی و درصورتی که کمتر از50 باشد، نشانه رکود است. 8 ماه است که این رقم در کره جنوبی به زیر 50 نرسیده است. بورس سئول هم در پی توسعه صنایع مهمی مانند تراشه، خودرو و محصولات پتروشیمی شاهد رشد بوده است.

بالاترین تورم در 9سال اخیر

نرخ تورم در کره جنوبی در ماه می به 2.6درصد رسید که بالاترین مقدار در 9سال گذشته است. به گزارش بلومبرگ، نرخ تورم در پی افزایش هزینه های فراوری کالاها و خدمات در سراسر جهان رو به افزایش است. هزینه های حمل ونقل و غذا در کره جنوبی نسبت به سال گذشته به ترتیب 9.2درصد و 7.4درصد افزایش داشته است. تورم کره جنوبی در آوریل هم با ثبت نرخ 2.3درصدی به بالاترین مقدار در 4سال گذشته رسیده بود. بانک مرکزی این کشور که قبلا پیش بینی نموده بود نرخ تورم در امسال میلادی به 1.3درصد برسد، هفته گذشته تخمین خود را اصلاح و رقم 1.8درصد را اعلام نمود. این بانک بعلاوه پیش بینی نموده نرخ تورم در سال آینده کاهش پیدا کند و به 1.4درصد برسد. لی اوگ ویون، معاون وزیر امور اقتصادی کره جنوبی گفته که بالارفتن نرخ تورم در ماه می حاکی از رونق فعالیت های تجاری است.

sahandblog.ir: سهندبلاگ، سیستم مدیریت محتوای سهند

sale-blog.ir: مجله وبلاگ فروش | ارائه نرم افزارهای مدیریت وبسایت

banima.ir: بانیما | مجله گردشگری و مسافرتی بانیما

kurdeblog.ir: وبلاگ سرگرمی و بازی، مجله سرگرمی

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 10 آبان 1400 بروزرسانی: 10 آبان 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 8155

به "رونق به اقتصاد دنیا بازمی شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رونق به اقتصاد دنیا بازمی شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید