ریزش قیمت ملک در ترکیه و دبی؛ سرمایه ایرانیان چگونه دود شد؟

به گزارش مجله بای بلاگ، ترکیه یکی از محبوب ترین کشور های خاورمیانه برای خرید ملک در میان ایرانیان به شمار می آید، محبوبیت خانه های ترکیه در میان ایرانیان به قدری است که طبق گفته قلی خسروی نائب رئیس اتحادیه مشاوران املاک ایرانیان در سال گذشته تنها در شهر ازمیر این کشور 8 هزار خانه خریداری نموده اند.

ریزش قیمت ملک در ترکیه و دبی؛ سرمایه ایرانیان چگونه دود شد؟

به گزارش خبرآنلاین، در میان دلایل محبوبیت خرید خانه در ترکیه می توان به کاهش ارزش لیر در برابر دلار آمریکا و همچنین برنامه ویزای طلایی ترکیه اشاره نمود که نه تنها موجب اشتیاق اتباع ایرانی برای خرید خانه در این کشور شده بلکه طبق آخرین برآورد های اجرا شده تنها در ماه جولای سال 2019 نزدیک به 4 هزار و 190 خانه به اتباع خارجی فروش رفته است و اغلب خریداران خانه در این کشور آلمانی هستند و در این بین استانبول با سهم هزار و 90 واحدی محبوب ترین شهر در میان شهفرایندان خارجی شناخته شده است.

با وجود هجوم خریداران خارجی به بازار املاک ترکیه افزایش تقاضا نتوانست از ریزش قیمت ها و رکود به وجود آمده تحت پاندمی کرونا در این کشور جلوگیری کند به طوری که طبق آخرین برآورد ها میانگین قیمت مسکن در ترکیه طی یک سال اخیر نزدیک به 3.8 درصد کاهش یافته است.

لازم به ذکر است که شهر های موغله، استانبول، ازمیر، چناق قلعه و بالیکسیر گران ترین شهر های ترکیه هستند که میانگین قیمت مسکن به ترتیب در شهر های موغله، استانبول و ازمیر 746، 703 و 477 دلار تخمین زده شده است و همینطورقابل ذکر است که سهم خارجیانی که در املاک و مستغلات در استانبول سرمایه گذاری می نمایند 44.3 و سهم این افراد در آنتالیا ترکیه 21.2 درصد تخمین زده شده است.

ارمنستان یکی دیگر از مقاصد ایرانیان برای خرید ملک طی چند سال اخیر بوده است؛ اتباع خارجی می توانند صاحب صد در صدی ملک خود در این کشور باشند و از جمله دلایلی که خانه های این کشور بین اتباع خارجی بسیار محبوب شده است می توان به قوانین مالیاتی این کشور اشاره نمود که بر حسب آن ارمنستان مالیاتی بر روی املاک و مستغلات خود وضع ننموده است.

بازار املاک و مستغلات ارمنستان طی سال های 2002 تا 2008 رشد چشمگیری داشته است و طبق آخرین برآورد ها میانگین قیمت ملک در این کشور رشد 570 درصدی را در این سال ها تجربه نموده است، اما با وقوع بحران جهانی میانگین قیمت ملک در این کشور نیز فرایند ریزشی را در پیش گرفت.

طی سال های 2017 تا 2019 فرایند قیمت ها در بازار مسکن این کشور دوباره صعودی شد و در سال 2017 میانگین قیمت مسکن در این کشور 18.8 و در سال 2018 نزدیک به 15.7 درصد رشد کرد، اما با پاندمی کرونا راستا بازار مسکن ارمنستان تغییر کرد و به طور میانگین قیمت مسکن در سال 2020 در این کشور با ریزش 6 درصدی روبرو شد و بیشترین ریزش قیمت مسکن در سال 2020 نیز مختص ماه های پایانی آن است و پیش بینی می گردد ریزش قیمت ها در ارمنستان در ماه های اولیه امسال نیز ادامه پیدا کند.

سومین مقصد ایرانیان برای خرید خانه که طی سال 2020 از ریزش قیمت ها در امان نمانده است نیز کشور دبی است که میانگین قیمت مسکن در این کشور در سال گذشته کاهش 2.1 درصدی را تجربه نموده است؛ لازم به ذکر است که تنها در سه ماه ابتدایی سال 2020 میانگین قیمت مسکن در دبی 3.5 درصد کاهش داشته است.

طبق آخرین براور ها قبل از کشف واکسن کرونا پیش بینی ها حاکی از ریزش 5 درصدی قیمت مسکن طی سال 2021 در این کشور بوده است، اما در حال حاضر چشم انداز مالی دبی با کشف واکسن کرونا تغییر نموده است و کارشناسان بر این باورند که با بهبود شرایط مالی به احتمال زیاد ریزش قیمت ها در این کشور در سال 2021 با سرعت کمتری ادمه پیدا کند و به احتمال زیاد میانگین قیمت مسکن در دبی در سال 2021 نزدیک به 2.1 درصد کاهش خواهد یافت.

منبع: فرارو
انتشار: 16 اسفند 1399 بروزرسانی: 16 اسفند 1399 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 6060

به "ریزش قیمت ملک در ترکیه و دبی؛ سرمایه ایرانیان چگونه دود شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ریزش قیمت ملک در ترکیه و دبی؛ سرمایه ایرانیان چگونه دود شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید