زیباترین دالان های زیر زمین

به گزارش وبلاگ خرید، پرده ای از تاریکی، زیبایی طبیعی بیشتر غارهای جهان را پوشانده است. بعضی از غارها حفره هایی در دیواره صخره ای کنار خطوط ساحلی هستند که همیشه در معرض هجوم بی رحمانه امواج قرار دارند. بعضی دیگر از غارها هم از گدازه های آتشفشانی ساخته شده اند که با خنک و سخت شدن سطح خارجی گدازه، تونل هایی را در دل صخره های مذاب ایجاد نموده اند. غارها حتی ممکن است در یخچال های طبیعی و کوه های یخ شکل بگیرند، زمانی که جریان آب گرم تونل هایی را در این حجم های بزرگ از یخ ایجاد می نماید.

زیباترین دالان های زیر زمین

اما به گزارش نشنال جئوگرافیک، اغلب غارها از جنس کارست هستند، منظرهی از سنگ آهک، دولومیت و صخره های گچی که به آرامی در آب حل می شوند و محیطی با زمینه اسیدی به وجود می آورند. بارانی که با دی اکسید کربن موجود در هوای این غارها ترکیب می گردد، هنگام ریختن بر روی زمین و فرو رفتن در آن، اندازه بیشتری از این گاز را در محیط پراکنده می نماید. نتیجه کار محلول اسیدی ضعیفی است که مهم ترین ماده معدنی صخره های کارستی، یعنی کلسیت (سنگ آهک بلوری) را در خود حل می نماید. به مرور زمان سوراخ ها و مجراهایی در این محیط شکل می گیرد و غارها را به وجود می آورد: فرایندی که بیش از 100 هزار سال به طول می انجامد.

غارهای یخی

غارنوردان با استفاده از طناب هایی به طول 90 متر به درون صفحه یخی گرینلند می فرایند. غارهای یخی مانند این، زمانی شکل می گیرند که جریان های آب گرم فصلی یا حرارت زمین گرمایی، ترک ها و کانال هایی را در یک صفحه یخ ایجاد نمایند. از آنجایی که این صفحات از یخ ساخته شده اند، غارهای یخی می توانند کاملا ناپایدار باشند و در عین حال چالش منحصر به فردی را برای علاقه مندان به غارنوردی فراهم نمایند.

تونل های گدازه ای

غارهایی مانند این غار آتشفشانی واقع در کالیفرنیا آمریکا، از تونل های گدازه ای تشکیل شده اند و در سراسر دنیا هم یافت می شوند. این ساختارهای منحصر به فرد زیرزمینی در طی جریان های طولانی مدت گدازه ای ایجاد می شوند. هنگامی که گدازه آتشفشانی در یک مجرا حرکت می نماید، جریان سرریز گدازه ای خاکریزهایی را در اطراف مجرا تشکیل می دهد. این خاکریزهای گدازه ای ممکن است در نهایت به یکدیگر متصل شده و در اثر سخت شدن، یک طاق را به وجود آورند. همان طور که در زمستان جریان رودخانه به حرکت خود در زیر پوشش یخی بالای سرش ادامه می دهد، گدازه هم حرکت خود را در زیر این سقف ادامه می دهد. زمانی که خروج گدازه از منبع آن متوقف می گردد، گدازه های به جامانده با ادامه دادن حرکت خود به سمت انتهای راستا، یک لوله توخالی را باقی می گذارند. در اغلب موارد این تونل ها آنقدر عظیم هستند که به راحتی بتوان در آنها قدم زد.

غارهای پاتاگونیا

استعداد هنری آب که با زمان کافی ترکیب شده، ورودی این غار آهکی را در پاتاگونیای شیلی به وجود آورده است. سنگ آهک در آب حل می گردد و در طی هزاران سال، حرکت آرام آب می تواند به صورت یک اسکنه عمل کند. زمین شناسان این ساختارها را غارهای حل شدنی می نامند.

غار یخی گرینلند

غارنوردی که در این غار یخی در سرزمین یخ زده گرینلند ایستاده، به رنگ ها و ساختارهایی خیره شده که بیش از آن که شبیه ساختار یک غار باشد، شبیه یک کهکشان مارپیچی به نظر می رسد. خطوط هم تراز این دالان یخی در اثر حرارت زمین گرمایی در فصل بهار ایجاد شده است.

غار آهکی چین

این منظره که بیشتر شبیه یک فیلم علمی تخیلی است، غار Reed Flute در چین است که در هاله ای از نور آبی-بنفش قرار گرفته است. این غار آهکی به شدت اسیدی که بیش از نیم میلیون سال پیش به وسیله یک رودخانه زیرزمینی به وجود آمده، یکی از محبوب ترین جاذبه های توریستی چین به تعداد می رود. اما در طی جنگ دنیای دوم از این غار برای یک هدف کاملا متفاوت استفاده می شد: پناهگاهی در برابر حملات هوایی!

استلاگمیت های زیرآبی

آب زلال بلوری استلاگمیت های غار Lechuguilla در پارک ملی غارهای کارلزبد نیومکزیکو در استان کالیفرنیا آمریکا را احاطه نموده است. این غار وصف ناپذیر در سال 1986 / 1365 کشف شد، زمانی که غارنوردان با تخریب انتهای یک راستا تنگ و مسدود، تونل های عظیمی را کشف کردند که به راحتی می شد در آنها به گشت و گذار پرداخت. از آن موقع تا کنون بیش از 160 کیلومتر از این تونل ها نقشه برداری شده که این غار را به سومین غار عظیم آمریکا و پنجمین غار عظیم دنیا تبدیل نموده است.

غار Lechuguilla

در مقایسه با ستون های آهکی غار Lechuguilla که طول بعضی از آنها بیش از 15 متر است، غارنورد حاضر در این عکس بیشتر شبیه یک کوتوله به نظر می رسد. این غار مشهور که در پارک ملی غارهای کارلزبد نیومکزیکو آمریکا قرار گرفته است، سالیانه غارنوردان زیادی را از سراسر دنیا به خود جذب می نماید.

چینه های آهکی

این ساختار نادر از سنگ آهک بلوری که تا حدودی شبیه حلقه فیلم جمع شده درون یک دوربین است، بر روی دیوارهای اعماق غار Lechuguilla در پارک ملی غارهای کارلزبد نیومکزیکو آمریکا کشف شده است. دانشمندان تصور می نمایند که این ساختار رملی شکل که تحت اسم چینه شناخته می گردد، در اثر بالا و پایین رفتن مداوم سطح آب ایجاد شده باشد که رسوبات آهکی را پشت سر خود جا گذاشته است.

مرواریدهای غارنشین

رسوبات معدنی موجود در غارها می توانند اشکال حیرت آوری، مانند این مرواریدهای شکلاتی شکل درست نمایند. این ساختارهای کروی منحصر به فرد در دریاچه های موجود در کف غارها شکل می گیرند، زمانی که لایه هایی از کلسیت به آرامی در اطراف یک دانه شن یا ماسه ته نشین می گردد.

غواصی در غار

غواصانی که در این عکس می بینید، مشغول گشت و گذار در غار Diepolder فلوریدا هستند که 76 متر پایین تر از سطح زمین قرار گرفته است. این غار که به افتخار نام مالک زمین آن نام گذاری شده است، در ذخیره گاه طبیعی Sand Hill Boy Scout در نزدیکی بروکسویل فلوریدا قرار گرفته است.

منبع: خبرآنلاین

sahandblog.ir: سهندبلاگ، سیستم مدیریت محتوای سهند

sale-blog.ir: مجله وبلاگ فروش | ارائه نرم افزارهای مدیریت وبسایت

banima.ir: بانیما | مجله گردشگری و مسافرتی بانیما

kurdeblog.ir: وبلاگ سرگرمی و بازی، مجله سرگرمی

منبع: برترین ها
انتشار: 10 آبان 1400 بروزرسانی: 10 آبان 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 8021

به "زیباترین دالان های زیر زمین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زیباترین دالان های زیر زمین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید