ساخت صراحی با نقوش سلجوقی

به گزارش وبلاگ خرید، صراحی با نقوش سلجوقی به روش معرق جایگزین، با هدف الهام دریافت از تکنیک معرق سنتی و احیای آن در گروه پژوهشی هنرهای سنتی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ساخته شد.

ساخت صراحی با نقوش سلجوقی

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، سید عبدالمجید شریف زاده رئیس گروه پژوهشی هنرهای سنتی امروز شنبه 25 مرداد 99 با اعلام این خبر گفت: این پروژه توسط گلاره خلیلیان هنرمند رشتهٔ معرق صورت گرفته است.

او معرق را به معنای بریدن و چیدمان با مواد مختلف و ایجاد طرح و نقش (معرق کاشی، معرق چوب و معرق سنگ) دانست و توضیح داد: با ارائه شانه ای از شهرسوخته، باستان شناسان اثبات کردند که از گذشته های بسیار دور هنر معرق چوب به عنوان هنر تزئینی نقش مهمی در فرهنگ ایران داشته است.

شریف زاده با اشاره به اینکه تکنیک اجرایی این شانه معرق جایگزین بوده است اضافه نمود: هنر معرق چوب حدود صد سال است که با شیوه اجرایی مختلف در قالب تابلو، صفحه میز و اشیای تزئینی با طرح های گوناگون مطرح است.

او با اشاره به ساخت صراحی با نقوش سلجوقی در گروه پژوهشی هنرهای سنتی گفت: الهام دریافت از تکنیک معرق سنتی و احیای آن و حمایت گروه پژوهشی هنرهای سنتی نقطه عطفی برای خلق آثاری متفاوت و کاربردی شد.

رئیس گروه پژوهشی هنرهای سنتی اضافه نمود: در این راستا با الهام از طرح های سلجوقی، سعی بر آن شده که تکنیک معرق جایگزین، بر روی ظروف کاربردی احیاشده و با به کارگیری تنوع بیشتر از چوب های رنگی، این شیوه روی صراحی اجرا گردد.

او اظهار کرد: در این طرح، معرق جایگزین بر روی صراحی به ارتفاع 65 و قطر 23 سانتی متر با الهام از نقوش سلجوقی اجرا شد.

شریف زاده اجرای هنر خراطی و ساخت ظرف را اولین گام در خلق این اثر دانست و گفت: صراحی طراحی شده توسط مجری این اثر، با هنرنمایی استاد ودود با استفاده از چوب افرا ساخته شد.

او اضافه نمود: تقسیم بندی ظرف برای ایجاد طرح به شیوه ظروف سفالی، انتقال طرح به روش سنتی، طرح الهام گرفته از پرنده های سلجوقی شامل دو طرح در چهار قاب قرینه سایر مراحل اجرای اثر است.

رئیس گروه پژوهشی هنرهای سنتی اضافه نمود: روش اجرای معرق در این اثر، معرق جایگزین است به این ترتیب که ابتدا طرح با قلم ریز کنده شده سپس در مرحلهٔ بعد قالب گرفته، با چوب مورد نظر بریده شده و در نهایت بر روی زمینه جایگزین می گردد.

او چوب های به کاررفته در این اثر را زرشک، گردو، عناب، کرات و رزوود خاطرنشان کرد و گفت: در خاتمه کار از روغن اوزمو برای جلای اثر استفاده شد.

sahandblog.ir: سهندبلاگ، سیستم مدیریت محتوای سهند

sale-blog.ir: مجله وبلاگ فروش | ارائه نرم افزارهای مدیریت وبسایت

banima.ir: بانیما | مجله گردشگری و مسافرتی بانیما

kurdeblog.ir: وبلاگ سرگرمی و بازی، مجله سرگرمی

منبع: میراث آریا
انتشار: 10 آبان 1400 بروزرسانی: 10 آبان 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 3723

به "ساخت صراحی با نقوش سلجوقی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت صراحی با نقوش سلجوقی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید