ساخت لوله مغزی سیار چاه های نفت توسط جهادگران، ابداعشعله بینبرای جلوگیری از انفجارهای احتمالی

به گزارش وبلاگ خرید، معاون پژوهش و فناوری سازمان جهاددانشگاهی صنعتی شریف گفت: در چند سال اخیر و با تشدید تحریم ها، نگاه به توانمندی داخلی بیشتر شده و در این مجموعه توانسته ایم در صنعت خودرو و نفت، پروژه های خوبی را اجرایی کنیم.

ساخت لوله مغزی سیار چاه های نفت توسط جهادگران، ابداعشعله بینبرای جلوگیری از انفجارهای احتمالی

دکتر محسن مردانی در مصاحبه با خبرنگاران، ضمن اشاره به سابقه جهاد دانشگاهی در حوزه پژوهش کشور گفت: در دوران دفاع مقدس، جهاد دانشگاهی مشارکت بسیار مناسبی در پروژه های دفاعی کشور بازی نمود که پس از انتها آن دوران، با شدت کمتری ادامه یافت. پس از آن بسیاری از مدیران جوان این نهاد به دلیل احتیاج کشور، به سازمان ها و نهادهای دولتی منتقل شدند. در دوران سازندگی، جهاد دانشگاهی همچنان در زمینه اجرای پروژه های مختلف فعالیت می کرد. رسالت سازمان از ابتدا همین بود که در هر بخشی از کشور که مسئله ای وجود داشت و دیگران به دلایل متعدد از جمله پیچیدگی فناوری یا منفعت مالی پایین، به آن ورود پیدا نمی کردند، نقش جهادی خود را ایفا می کرد.

وی اضافه نمود: در دهه 80، دانشگاه ها نیز به حوزه پژوهش وارد شده و پژوهش کشور شکل تقویت شده تری پیدا کرد؛ در کنار آن، شرکت هایی با ماهیت مشابه شرکت های دانش بنیان امروزی در کشور ایجاد شدند. با ایجاد شرکت های دانش بنیان در دهه 90، عمده مزیت های رقابتی (ورود به مناقصات، مزایای بیمه و مالیاتی) که پیش از این به جهاددانشگاهی یا دانشگاه ها تعلق داشت، به شرکت های دانش بنیان واگذار کردید. به علاوه، این شرکت ها از مزایای بخش خصوصی نیز بهره مند هستند و در نتیجه، این شرکت ها با حمایت های خوبی که انجام شد، به سمت فراوری محصولات فناورانه روی آورده اند و به تبع آن، بازیگران حوزه پژوهش در کشور افزایش پیدا کردند؛ بنابراین به نظر می رسد جهت پیش روی جهاد دانشگاهی به منظور بازی کردن یک نقش معین کننده در چرخه پژوهش و فناوری کشور، تکمیل این چرخه و ورود به مباحث تجاری سازی محصولات فناورانه است.

فعالیت های سازمان جهاددانشگاهی صنعتی شریف

دکتر مردانی در مورد فعالیت های این سازمان در صنعت خودرو گفت: در حوزه الکترونیک خودرو به دو حوزه ECU و TCU وارد شده ایم. برد کنترلی تبدیل گیربکس دستی به گیربکس اتومات تا به امروز در کشور ساخته نشده است و اکنون این پروژه به جهاد دانشگاهی صنعتی شریف واگذار شده است. در جهاد دانشگاهی صنعتی شریف در حال حرکت در جهتی هستیم که محصولات فراوریی به مرحله تجاری سازی برسند. در حوزه الکترونیک خودرو به دنبال انعقاد قرارداد برای فراوری و تأسیس شرکت تجاری هستیم؛ به گونه ای که علاوه بر اعضای دخیل در فراوری دانش فنی محصول، کل سازمان از این دستاورد منفعت ببرند.

معاون پژوهش و فناوری سازمان جهاد دانشگاهی صنعتی شریف تأکید کرد: در حوزه خودرو، پروژه دیگری در حال اجرا داریم که شامل ارتباطات خودروها با یکدیگر است و قرار است روی خودروهای جدیدتر نصب شوند. در این سیستم، خودروها قادر به برقراری ارتباط با یکدیگر و نیز با مرکز و مراکز امداد و نجات هستند؛ همچنین اگر خودرو در جاده ای دورافتاده دچار سانحه شد، سیستم خودرو با تشخیص تصادف، پیامی برای مراکز امداد و نجات ارسال نموده و با استفاده از موقعیت یاب (GPS)، محل خودرو معین می شود. این فناوری برای خودروهای خودران و نیمه خودران آینده هم کاربرد خواهد داشت. قرارداد این پروژه طی ماه های آینده با ایران خودرو منعقد خواهد شد. در حوزه خودرو علاوه بر ECU و TCU و CCU (حوزه الکترونیک خودرو) قصد داریم به حوزه تدوین دانش فنی و فراوری انژکتور خودرو که کاملاً وارداتی بوده و یکی از محصولات کلیدی خودرو محسوب می شود، ورود کنیم.

وی با اشاره به فعالیت های این سازمان در حوزه نفت گفت: تجهیزی با نام دستگاه لوله مغزی سیار برای چاه های نفت ساخته شده است. در حال حاضر به دنبال جلوگیری از واردات آن هستیم و اگر احساس کنیم نگاه کشور به سمت استفاده از توان و ظرفیت داخل است، قطعاً در این حوزه فعال تر خواهیم بود؛ ولی متأسفانه باید عنوان کنم که هنوز کشور به تفکر کامل استفاده از توانمندی داخل نرسیده است. بخش دیگر فعالیت ما در بحث موتورهای درون چاهی است. چاه نفت در حین حفاری و نیز پس از آن و در مراحل تعمیراتی به حفاری های جهت دار احتیاج دارد که این کار توسط موتورهای دورن چاهی (از جمله موتورهای سایز شش و سه چهارم (3/4 6) و دو و یک هشتم (1/8 2)) انجام می شود. این موتورها در حال حاضر در سازمان ساخته و جهت تست آماده شده اند که انشاءالله در آینده نزدیک تست خواهند شد.

دکتر مردانی اضافه نمود: یکی از محصولات سازمان که ان شاءالله در آینده نزدیک تجاری می شود، دستگاه شعله بین است. این تجهیز یکی از دستگاه های ایمنی و مهم مورد استفاده در نیروگاه ها، پتروشیمی ها و صنایع معدنی است. وظیفه این دستگاه، تشخیص وجود شعله در کوره های مربوطه به منظور جلوگیری از انفجارهای احتمالی است. تحقیقات فناورانه مربوط به این دستگاه در چند سال گذشته با حمایت بعضی صنایع مرتبط و نیز با استفاده از منابع داخلی جهاد دانشگاهی اجرا شده است. خدا را شاکریم که پس از طی مراحل پژوهشی و فناورانه، این دستگاه عملیاتی شده و تا کنون حدود 100 شعله بین به بخش های مختلف کشور نیز فروش رفته است. درحال حاضر مراحل تجاری سازی این دستگاه انجام می شود که در آینده نزدیک شاهد ایجاد یک شرکت دانش بنیان در این خصوص خواهیم بود.

وی خاطر نشان کرد: در سازمان جهاددانشگاهی صنعتی شریف به این نتیجه رسیده ایم که به سمت تأسیس شرکت و تجاری سازی حرکت کنیم. در چند سال اخیر و با تشدید تحریم ها، نگاه به توانمندی داخلی بیشتر شده و در این مجموعه توانسته ایم در صنعت خودرو و نفت، پروژه های خوبی اجرا کنیم. البته باید تاکید کنم که صرف وجود تحریم، خبر خوبی نیست، ولی این نگاه به داخل خیلی مبارک است و امیدوارم که این تفکر در کشور دائمی شود.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 20 مهر 1400 بروزرسانی: 20 مهر 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 6013

به "ساخت لوله مغزی سیار چاه های نفت توسط جهادگران، ابداعشعله بینبرای جلوگیری از انفجارهای احتمالی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت لوله مغزی سیار چاه های نفت توسط جهادگران، ابداعشعله بینبرای جلوگیری از انفجارهای احتمالی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید