سال آینده 5 واکسن تخصصی در کشور تولید می شود

به گزارش مجله بای بلاگ، معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سال آینده 5 واکسن تخصصی با کمک بخش خصوصی تولید می شود.

سال آینده 5 واکسن تخصصی در کشور تولید می شود

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در همایش تقدیر از توانمندی های تولیدی صنایع دارویی و تجهیزات پزشکی، گفت: همکاری های بی منت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری کمک کرده است تا بهتر بتوانیم به زیست بوم دارو و تجهیزات پزشکی کشور خدمات ارائه کنیم.

به گفته ستاری، همه اجزای زیست بوم دارویی و تجهیزات پزشکی در کشور وجود دارد. دانشگا ه های فوق العاده، نیروی انسانی متخصص، شتاب دهنده های فعال و شرکت های دانش بنیانی که به خوبی در پیشبرد اهداف این صنعت با هم همکاری می کنند. این موضوع از مهاجرت متخصصان این حوزه پیشگیری کرده است.

وی ادامه داد: به لطف شکل گیری زیست بوم دارویی در کشور، میزان خروج نخبگان در حوزه دارو کاهش یافته است.

رئیس بنیاد ملی نخبگان ادامه داد: یکی از پایه های شکل گیری این زیست بوم را سازمان غذا و دارو می دانم. حتما انتقاداتی به این سازمان وجود دارد ولی ای کاش این سازمان را در دیگر صنایع هم داشتیم.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در ادامه اظهار داشت: وجود سازمان غذا و دارو در وزارت بهداشت به عنوان تسهیل گر یک اتفاق خوب است و امیدواریم که سازمانی مشابه در تمام صنایع کشور ایجاد شود.

وی افزود: ما از سالیان گذشته با جدیت بر روی حوزه غذا و دارو تمرکز کرده ایم منتها از سال گذشته که تحریم ها جدی تر و بیشتر شد، یک برنامه نوشته شده و اجرایی برای این حوزه تعریف کردیم.

تولید 135 داروی تخصصی در کشور

ستاری با اشاره به تحقیقات معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، گفت: طبق بررسی های اجرا شده در هفت ماهه اول سال 97 حدود یک میلیارد دلار ارزبری دارو در کشور داشتیم که عدد بزرگی بود.

وی با تاکید بر همت مضاعف معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای رفع مسائل این صنعت، اظهار داشت: در بسته اول تعریف شده در معاونت علمی و فناوری مقرر شد، 135 دارو و ماده اولیه دارویی که بیشترین میزان واردات به کشور را داشت به غیر از انسولین، در کشور تولید شود.

رئیس ستاد فرهنگ سازی اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری افزود: به زودی نامه ای به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای اعلام برنامه زمان بندی قطعی کاهش واردات ارزی این داروها ارسال می کنیم. در بسته دوم هم تولید 90 قلم دارو و ماده اولیه را پیش بینی کردیم که این داروها در مرحله انعقاد قرارداد هستند.

ستاری ادامه داد: برای سال آینده 5 واکسن تخصصی که تا به امروز در کشور تولید داخلی نداشته را در لیست تولید قرار داده ایم. همه این واکسن ها توسط بخش خصوصی تولید خواهد شد.

وی با بیان این که معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری عدد قابل توجهی از بودجه های خود را به دو حوزه دارو و تجهیزات پزشکی اختصاص داده است، گفت: تلاش می کنیم در همکاری با همه بازیگران این عرصه، تولیدات حوزه دارو و تجهیزات پزشکی را توسعه دهیم.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری به فعالان صنایع دارو و تجهیزات پزشکی، گفت: به شما توصیه می کنم که از فرصت مغتنم تحریم ها برای تحکیم پایه های علمی و تولیدی دارو و تجهیزات پزشکی استفاده کنید.

بنا به گفته ستاری، در حوزه تجهیزات پزشکی هم متخصصان ما توانسته اند پیچیده ترین و گران ترین دستگاه ها و تجهیزات پزشکی را تولید کنند. تولید این دستگاه های ایران ساخت یکی از افتخارات محقق شده به مدد شرکت های دانش بنیان است.

ستاری با اشاره به حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از ورود بخش خصوصی به حوزه دام، طیور، آبزیان و سموم کشاورزی، گفت: این حوزه های بکر، آماده حضور دانش بنیان ها و دانش و علم متخصصان داخلی هستند. ما می توانیم این حوزه ها را با توان داخلی رونق دهیم.

به گفته وی، واردات سموم کشاورزی سالانه 250 تا 300 میلیون یورو ارزبری برای کشور دارد که باید توانمندان این حوزه را برای تولیدات بومی ترغیب و حمایت کنیم.

انتهای پیام/

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

تور کانادا: تور کانادا | برای دیدار از شگفتی های کشور زیبای کانادا و دریافت ویزای مولتی 5 ساله کانادا با ما همراه باشید.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 1 مهر 1400 بروزرسانی: 1 مهر 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 817

به "سال آینده 5 واکسن تخصصی در کشور تولید می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سال آینده 5 واکسن تخصصی در کشور تولید می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید