شاخص فضای کسب وکار کرمانشاه برای اولین بار به میانگین کشور رسید

به گزارش مجله بای بلاگ، عضو هیات رئیسه اتاق ایران با بیان اینکه در آخرین ارزیابی اجرا شده از شاخص فضای کسب وکار کشور، استان کرمانشاه در جایگاه 17 قرار گرفته است، گفت: برای اولین بار طی سالیان اخیر، شاخص کسب وکار در استان کرمانشاه به میانگین کشور نزدیک و یکی از مهم ترین دلایل این اتفاق، رویه نو کمیته فضای کسب وکار و معین اتاق کرمانشاه به عنوان متولی این کمیته است.

شاخص فضای کسب وکار کرمانشاه برای اولین بار به میانگین کشور رسید

کیوان کاشفی اضافه نمود: ازآنجایی که طی چند سال اخیر به طورمعمول استان کرمانشاه ازنظر شاخص فضای کسب وکار جزو سه چهار استان آخر کشور بوده، اکنون کسب جایگاه 17 برای کرمانشاه جای امیدواری دارد.

رئیس اتاق کرمانشاه توضیح داد: هم اکنون 16 استان کشور شرایط بهتر و 14 استان شرایط بدتری ازنظر شاخص فضای کسب وکار نسبت به کرمانشاه دارند.

وی اضافه نمود: بر اساس ارزیابی اجرا شده، استان های مرکزی، آذربایجان غربی و فارس برترین شرایط و استان های سیستان و بلوچستان، قم و چهارمحال و بختیاری بدترین شرایط فضای کسب وکار کشور را داشتند.

کاشفی بعلاوه از بهبود 2.47 درصدی عدد شاخص فضای کسب وکار کرمانشاه در زمستان 1400 نسبت به فصل قبل از آن هم اطلاع داد و تأکید کرد: در زمستان 1400 عدد شاخص فضای کسب وکار کرمانشاه به 5.85 رسید که نسبت به فصل قبل از آن که عدد 6.05 را داشتیم شرایط بهتر شده است (هرچقدر عدد شاخص فضای کسب وکار به 10 نزدیک گردد، بیانگر بدتر شدن شرایط است).

وی افزود: نکته مثبت دیگر درباره شاخص فضای کسب وکار کرمانشاه این است که بعد از چند سال توانستیم به میانگین شاخص فضای کسب وکار که در فصل زمستان 1400 عدد 5.83 بود نزدیک شویم و با میانگین کشور تنها دو صدم (0.02) درصد تفاوت داریم.

رئیس اتاق کرمانشاه بهبود فضای کسب وکار کرمانشاه را حاصل همراهی دستگاه های اجرایی و اتاق بازرگانی کرمانشاه دانست و تأکید کرد: اواخر سال گذشته تغییر رویه ای در کمیته بهبود فضای کسب وکار استان داشتیم و بنا به درخواست ما، اتاق بازرگانی به عنوان متولی این کمیته مشخص شد که اکنون نتایج آن را در بهبود فضای کسب وکار استان شاهدیم.

کاشفی ابراز امیدواری کرد: با ادامه این فرایند و برگزاری جلسات مستمر کمیته فضای کسب وکار شاهد ارتقا بیش ازپیش جایگاه استان کرمانشاه در فضای کسب وکار کشور باشیم و یادآور شد: بهبود فضای کسب وکار نیازمند اعتبارات خاصی نیست و با اقدامات نرم افزاری و روشن کردن فکر مدیران و کارشناسان دستگاه ها خصوصاً دستگاه هایی که صدور مجوز انجام می دهند میسر خواهد بود.

وی شاخص فضای کسب وکار را یک مؤلفه بسیار مهم در جذب سرمایه گذار دانست و بیان کرد: عوامل مؤثر بر فضای کسب وکار از ید اختیار فعالان مالی خارج است و معمولاً از سوی دولت و حاکمیت به آنها تحمیل می گردد.

عضو هیات رئیسه اتاق ایران بیان اینکه شاخص فضای کسب وکار کشور به صورت دوره ای و فصلی به وسیله اتاق ایران ارزیابی می گردد، اضافه نمود: در این ارزیابی 28 مؤلفه شامل مؤلفه های آماری و پیمایشی مدنظر قرار می گیرد که در مؤلفه های پیمایشی از فعالان بخش خصوصی کسب نظر می گردد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 15 تیر 1401 بروزرسانی: 15 تیر 1401 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 8772

به "شاخص فضای کسب وکار کرمانشاه برای اولین بار به میانگین کشور رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شاخص فضای کسب وکار کرمانشاه برای اولین بار به میانگین کشور رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید