شناسایی کم خونی تنها با یک نرم افزار

به گزارش وبلاگ خرید، کم خونی یکی از بیماری هایی است که میلیون ها نفر در سراسر جهان به آن مبتلا هستند و هر چه بتوان درجه و شدت آن را زودتر شناسایی کرد می توان از آسیب های بعدی آن راحت تر جلوگیری کرد. به تازگی گروهی از محققان نرم افزاری را توسعه داده اند که تنها با یک اسکن از چشم بیمار، می تواند با درصد قابل قبولی احتمال ابتلا به این بیماری را تعیین کند.

شناسایی کم خونی تنها با یک نرم افزار

یکی از روش هایی که پزشکان برای شناسایی شرایط بیماری کم خونی (آنمی) در بیماران مورد استفاده قرار می دهند نگاه کردن به کره چشم کاربر با کشیدن پلک پایین اوست. در این روش کوشش می گردد تا به صورت تقریبی، میزان هموگلوبین های خون فرد حدس زده گردد تا اگر این میزان از حد استانداردی پایین تر بود آزمایشات بعدی روی بیمار انجام گردد.

به تازگی محققان دانشگاه Purde در ایندیانا آمریکا الگوریتمی را توسعه داده اند که با عکاسی از داخل چشم بیمار و تحلیل داده های بدست آمده کوشش می نماید تا شرایط کم خونی بیمار را مورد بررسی قرار داده و نمره قابل قبولی از درصد احتمال بیمار به کم خونی را ارائه دهد.

این تیم در حال حاضر در کوشش است تا با جای دادن الگوریتم توسعه داده شده در داخل یک نرم افزار موبایل بتواند راهکاری ایجاد کند که پزشک تنها با دریافت گوشی هوشمند خود جلوی چشم بیمار و عکاسی از آن بتواند درصد احتمال ابتلا به آنمی در فرد را تخمین بزند.

دانشمندان معتقدند که این نرم افزار می تواند یاری بسیار بزرگی برای پزشکان باشد که هر چه زودتر شرایط یک بیمار از حیث پایین بودن درصد میزان هموگلوبین خون را شناسایی نمایند تا در صورت احتیاج درمان در سریعترین زمان شروع گردد.

گفتنی است که پیش از این نیز نرم افزارهایی توسعه داده شده بودند که می توانستند با تهیه یک عکس از انتهای ناخن انگشتان دست فرد به بررسی این موضوع بپردازند که احتمال ابتلا به کم خونی در فرد چقدر است ولی در آزمایش های اولیه تعیین شده که روش جدید دقت بیشتری دارد.

به صورت پایه این نرم افزار نسخه قابل حملی از روشی موسوم به بررسی اسپکتروسکوپیک (تجزیه و تحلیل طیف سنجی) است که به واسطه آن با شناسایی میزان جذب نور مرئی توسط هموگلوبین های موجود در جریان خون فرد، تعداد آنها را حدس بزند.

در این روش الگوریتم توسعه داده شده در واقع رویکردی موسوم به طیف سنجی با تفکیک پذیری با وضوح بالا (super-resolution spectroscopy) را برای تبدیل عکس های با رزولوشن پایین تر تولیدی توسط دوربین گوشی هوشمند مورد استفاده قرار می دهد تا بتوان سیگنال طیفی دیجیتالی را که حالا رزولوشن و تفکیک پذیری بالاتری دارد جهت بررسی تعدد هموگلوبین های داخل خون مورد بررسی قرار دهد.

از مزایای این روش آن است که دیگر به سخت افزار جداگانه ای برای بررسی داده ها و همچنین نمونه برداری احتیاج نیست و همه امور مورد نظر به صورت نرم افزاری و با تحلیل داده ها انجام می گردد.

با استفاده از رابط کاربری ساده نرم افزار می توان شرایطی را ایجاد کرد تا بیمار، خود نیز بتواند فرایند درمانش را دنبال نموده و دائماً بر شرایط سلامتی خود نظارت کند.

یکی از کاربردهای بسیار خوب این نرم افزار آن خواهد بود که برای استفاده در کشورهای در حال توسعه که امکانات پزشکی و آزمایشگاهی در آنها محدودتر و گران تر است، بتوان با سرعت بیشتری بیماران را شناسایی کرد و بهترین روش های درمان را برای آنها در نظر گرفت.

البته همانطور که می دانید این روش نمی تواند به صورت کامل جایگزین راهکارهای بیولوژیک فعلی باشد و برای مثال فرد را از آزمایش نمونه خون برای شناسایی درصد دقیق کم خونی بی احتیاج کند ولی با این توسعه نرم افزاری که درصد خطای قابل قبولی دارد می تواند راهکاری مناسب برای شناسایی اولیه بیماری قبل از تأثیرگذاری شدید بر فرد باشد.

منبع : شهر سخت افزار

تور فرانسه: تور فرانسه ارزان | تور فرانسه قیمت، تور پاریس، تور پاییز را همراه ما تجربه کنید.

گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت را زا ما بخواهید.

منبع: آی تابناک
انتشار: 9 شهریور 1400 بروزرسانی: 9 شهریور 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 2288

به "شناسایی کم خونی تنها با یک نرم افزار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شناسایی کم خونی تنها با یک نرم افزار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید