هرآنچه که باید راجع به ناشنوایی بدانیم

به گزارش مجله بای بلاگ، ناشنوایی شایع ترین نقص مادرزادی در ایران به شمار می رود و سالانه بین 2 تا 3 هزار کودک ناشنوا یا کم شنوا در کشور ما متولد می شوند. اما همه افراد ناشنوا یا کم شنوا، دچار یک نقص ژنتیکی نیستند. بلکه عوامل گوناگونی در ایجاد و پیشرفت فرایند کاهش شنوایی، موثر هستند. انواع بیماری های واگیر، زندگی در محیط های پر سر و صدا و افزیش سن نیز، مواردی از این دست، به شمار می فرایند.

هرآنچه که باید راجع به ناشنوایی بدانیم

ناشنوایی

همه موارد اختلال شنوایی، ناشنوایی یا از دست دادن شنوایی مربوط به عدم توانایی در شنیدن درست صدا های اطراف هستند. حال این علائم ممکن است خفیف، میانه، شدید یا بسیار عمیق باشند.

شخصی که فقط دچار مشکل خفیف شنوایی است ممکن است در شنیدن صدای صحبت کردن دیگران مشکل داشته باشد، علی الخصوص زمانی که در اطراف او صدای فراوانی وجود داشته و قادر به شنیدن صحیح کلمات نیست. این افراد برای مشکل شنوایی خفیف خود نیاز به کمک گرفتن از یک سمعک دارند.

افراد دیگری هستند که مشکل شنوایی شان شدید تر بوده و برای ارتباط با دیگران حتماً باید از لب خوانی استفاده کنند. اما افراد ناشنوایی عمقی قادر به شنیدن هیچ صدایی نیستند و تنها راه ارتباطی شان استفاده از زبان اشاره یا لب خوانی است. بر طبق آمار در ایالات متحده آمریکا حدود 15 درصد از افراد بالای 18 سال دارای سطوح مختلفی از ناشنوایی و کم شنوایی هستند.1

مقایسه کم شنوایی و نا شنوایی

لازم است بدانید که کم شدن قدرت شنوایی و ناشنوایی همانند یکدیگر نبوده و با هم تفاوت هایی دارند.
از دست رفتن شنوایی
این عارضه به معنی کاهش قدرت شنیدن صداها در مقایسه با دیگر افراد است.
ناشنوایی
این مشکل به این معنی است که دیگر شخص قادر به شنیدن هیچ صدایی در اطرافش نیست. حتی اگر از بلندگو هم استفاده شود بازهم مشکل حل نخواهد شد.
ناشنوایی عمقی
ناشنوایی عمقی به معنی از دست دادن کامل قدرت شنوایی است.

فردی که دچار ناشنوایی عمقی شده است دیگر قادر به تشخیص هیچ صدایی نیست.

یکی از نکات مهم در تشخیص ناشنوایی و کم شنوایی، وخامت اختلال در شنوایی فرد بر اساس بلندی صدایی که برای شنیدن او مورد نیاز است، سنجیده و تشخیص داده می شود.

برای اینکه بتوانید صدایی را در اطراف خود بشنوید باید موج های صوتی وارد گوش شما شده و به قسمت پایینی گوش یا کانال شنوایی تان نفوذ کرده و با پرده گوش تماس پیدا کند. این ویبره ناشی از تماس موج صوتی با پرده گوش، به سه استخوان موجود در گوش میانی تماس پیدا کرده و در نتیجه صدا را خواهید شنید.

در حقیقت استخوانچه های موجود در گوش ویبره ایجاد شده را تقویت کرده و باعث می شوند تا سلولهای مو مانند داخل حلزونی صداها را دریافت کند. داده این حرکات و ویبره ها در قالب پیام هایی به سمت اعصاب شنوایی داخل مغز فرستاده می شود. مغز این اطلاعات را پردازش کرده و آنها را در قالب صداهایی تفسیر می کند.1

دلایل ناشنوایی چیست؟

برخی از بیماری ها یا شرایط های بالینی که می توانند باعث ایجاد ناشنوایی یا افزایش شانس ابتلا به آن شوند، عبارتند از:

آبله مرغان

سیتومگالوویروس

اوریون

مننژیت

بیماری سلول داسی شکل (کم خونی داسی)

سفلیس

بیماری لایم

دیابت

استرپتومایسین، که برای درمان سل (توبرکلوزیس) به کار می رود و به نظر می رسد یکی از عوامل اصلی خطر ناشنوایی باشد.

کم کاری تیروئید

آرتروز

برخی از انواع سرطان

نوجوانانی که در معرض دود دست دوم قرار دارند؛ یعنی در محل زندگی و هوای تنفسی آن ها دود دخانیات وجود دارد، هرچند خودشان مصرف کننده آن نباشند.

گوش داخلی، تعدادی از ظریف ترین استخوان های بدن را در خود جای داده است و آسیب به لاله گوش یا گوش میانی از راه های مختلف، باعث کاهش شنوایی و حتی ناشنوایی می شود.

علاوه بر موارد بالا، افزایش سن نیز، به تدریج، موجب کاهش قوه شنوایی می شود.2

علائم ناشنوایی

علائم این عارضه به نوع مسئله ای که فرد با آن درگیر است ارتباط دارد.
علائم مسائل شنوایی در نوزادان
قبل از 4 ماهگی نوزاد در واکنش به صدا، سر خود را برنمی گرداند.

تا سن 12 ماهگی حتی یک آوا نمی تواند تولید کند.

نوزاد در واکنش به صدای بلند وحشت زده نمی شود.

نوزاد تنها در صورتی که شما را ببینید واکنش نشان می دهد، اگر دور از چشم نوزاد او را صدا بزنید، واکنش خاصی دریافت نخواهید کرد.

علائم مسائل شنوایی در بچه های نو پا و بچه ها
کودک دیرتر از سایر بچه ها همسن و سال خود ارتباط کلامی برقرار می کنند.

کودک مدام در حال ادای این جملات است، چی؟ ببخشید چی گفتی؟

کودک با صدای بلند صحبت می کند و تمایل به ایجاد صداهای بلندتر از حد معمول دارد.

زمانی که کودک صحبت می کند، آواهای قابل تشخیصی تولید نمی کند.

کودک تنها به چند نمونه خاص از صداها واکنش نشان می دهد.3

تشخیص مسائل شنوایی

افرادی که به وجود مسئله ای در سیستم شنوایی خود مشکوک هستند، باید به پزشک مراجعه کنند. پزشک بعد از طرح چندین سوال و بررسی علایم به انجام آزمایش های لازم می پردازد.
آزمایش فیزیکی
پزشک برای مشاهده گوش از وسیله ای به نام اتوسکوپ استفاده می کند. این وسیله دارای نور در قسمت انتهایی خود است. پزشک با کمک این وسیله وجود گرفتگی احتمالی را در گوش بررسی می کند. گاهی پرده گوش دچار آسیب شده و گاهی موم یا واکس گوش تجمع پیدا کرده است. وجود عفونت در مجرای شنوایی و گوش میانی هم به کمک آزمایش فیزیکی قابل تشخیص است.

عارضه ای به نام کلستیاتوم (cholesteatoma) گاهی علت مسائل شنوایی است، در این عارضه سلول های پوستی به صورت غیر طبیعی و غیر سرطانی پشت پرده گوش در گوش میانی رشد می کنند.

انجام تست های شنواییپزشک از بیمار می خواهد که یک گوش خود را پوشانده و تنها با یک گوش کیفیت صدای حروفی که می شنود را گزارش کند. اگر پزشک به وجود مشکل در سیستم شنوایی مشکوک شود، فرد را به پزشک متخصص گوش و حلق و بینی یا یک متخصص شنوایی سنجی ارجاع می دهد.

انجام تست های شنوایی بچه ها
بچه ها هنگام رفتن به مدرسه در سنین 6، 8 و ده سالگی، حداقل یکبار در سنین نوجوانی و در طول دوران دبیرستان باید تست شنوایی انجام دهند.3

درمان مسائل ناشنوایی

افراد درگیر با مسائل شنوایی می توانند کمک دریافت کنند. درمان این مشکل به علت و البته شدت مشکل بستگی دارد.

زمانی که یک سلول موئی درون حلزون شنوایی تخریب می شود، دیگر امکان ترمیم آن وجود ندارد. با این همه با کمک تکنولوژی های فراوان می توان تا حد زیادی کیفیت زندگی را بهبود بخشید.

سمعک ها
این دستگاه ها به بهبود شنوایی کمک می کنند. انواع مختلفی از سمعک در اندازه ها و قدرت های مختلف وجود دارد. سمعک ها درمانی برای ناشنوایی نیستند، تنها صداهای اطراف را تا حد زیادی تقویت می کنند.

سمعک ها از باتری، اسپیکر، تقویت کننده صدا و میکروفون تشکیل شده اند. امروزه سمعک ها در اندازه های بسیار کوچکی تهیه می شوند به طوری که حتی در صورت استفاده هم قابل تشخیص نیستند. متخصصان شنوایی سنج با انجام آزمایش های لازم بهترین نوع سمعک را برای فرد طراحی می کنند.

کاشت حلزون شنوایی
اگر پرده گوش و گوش میانی مسئله ای نداشته باشند، احتمالاً کاشت حلزون شنوایی به فرد کمک خواهد کرد. کاشت حلزون شنوایی به توانایی درک گفتار هم کمک بسکمک می کند. حلزون شنوایی کاشته شده شامل یک بخش داخلی و خارجی است، بخش خارجی آن شامل میکروفون برای جمع کردن صداهای محیطی، پردازنده گفتاری برای اولویت بندی کردن صداها و ترانسمیترها است.

برای بخش داخلی حلزون شنوایی جراح یک دریافت کننده و یک تحریک کننده در استخوان زیر پوست کار می گذارد. این اجزا سیگنال ها را به پالس های الکترونیکی تبدیل می کنند.

کاشت حلزون شنوایی در هر دو گوش بچه ها انجام می شود، ولی در افراد بالغ تنها یک حلزون شنوایی در یک گوش کاشته می شود.3

پیشگیری از ناشنوایی

هیچ چیز نمی تواند مانع از مسائل شنوایی شود که از بدو تولد یا اختلالات شنوایی ناشی از بیماری ها یا حوادث رخ می دهد. با این حال، برخی اقدامات می توانند خطر از دست دادن برخی از حس شنوایی شما کاهش یابد.

ساختارهای گوش از چند طریق مختلف آسیب می بینند. قرار گرفتن طولانی مدت در معرض سر و صدای بالاتر از 85 دسی بل - حجم ماشین چمن زنی معمولی - در نهایت می تواند باعث کاهش شنوایی شود. اقدامات زیر به محافظت از شنوایی کمک می کند:

تلویزیون، رادیو، پخش کننده های موسیقی و اسباب بازی ها
اندازه صدای این وسایل را روی حالتی متعادل، تنظیم کنید. بچه ها، به ویژه به اثرات مخرب موسیقی بلند، حساس هستند. اسباب بازی های پر سر و صدا می توانند شنوایی بچه ها را در معرض خطر قرار دهند.
هدفون
به جای بلندکردن صدای خروجی هدفون، روی برجسته کردن صداهایی که می خواهید بشنوید و مسدود کردن هرچه بیشتر صدای محیطی تمرکز کنید. استفاده مداوم از هدفون های موبایل، باعث صدمات جبران ناپذیر به قوه شنوایی می شود.
بهداشت شغلی
اگر در یک محیط پر سر و صدا مانند اتوبان ها یا کارگاه های تراش چوب و فلزات کار می کنید، از انوع گوش گیرهای داخلی و خارجی استفاده کنید.
اماکن تفریحی
اگر به کنسرت، مسابقات اتومبیلرانی و سایر مسابقات پر سر و صدا می روید، در طولانی مدت، از گوش بند استفاده کنید.
گوش پاک کن
استفاده مداوم از گوش پاک کن، موجب تجمع موم گوش در نزدیکی پرده صماخ می شود و از طرفی، احتمال عفونت در این ناحیه را افزایش می دهد. علاوه بر این، فشار بیش از حد گوش پاک کن، ممکن است موجب پارگی پرده صماخ شود.2

پینوشتها

1.www.pezeshket.com

2.www.faradars.org

3.www.drdr.ir

منبع: راسخون
انتشار: 25 آذر 1400 بروزرسانی: 25 آذر 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 8576

به "هرآنچه که باید راجع به ناشنوایی بدانیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هرآنچه که باید راجع به ناشنوایی بدانیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید