عراق؛ از توافق بر رد الزُرفی تا پافشاری او بر نخست وزیر شدن

به گزارش مجله بای بلاگ، در حالی که جناح های سیاسی شیعی عراق، کار نخست وزیر مامور تشکیل کابینه عراق را تمام شده می دانند و به دنبال یافتن جایگزین برای او هستند، وی همچنان در کوشش است تا این پست را حفظ کند.

عراق؛ از توافق بر رد الزُرفی تا پافشاری او بر نخست وزیر شدن

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، در حالی که طی دو روز اخیر، عراق شاهد تحرکات جدی جریان های سیاسی شیعی برای انتخاب نامزد جدید نخست وزیری و جایگزین یافتن برای عدنان الزرفی است، وی همچنان در انجام ماموریت خود را در تشکیل دولت جدید اصرار می ورزد و در حال رایزنی با طرف های مختلف برای برگزاری هرچه سریع تر نشست رأی اعتماد در مجلس است.

در حالی که هیچ نشانه ای از تصمیم الزرفی برای انصراف از پست نخست وزیری وجود ندارد،گروه های سیاسی شیعی با باقی ماندن او در این پست مخالفت می نمایند؛ بعضی شخص او را شایسته تصدی این پست نمی دانند و بعضی سازوکار انتخاب او را غیرقانونی توصیف می نمایند.

عامر الفایز: عدنان الزرفی از نخست وزیری انصراف می دهد

عامر الفایز نماینده مجلس عراق از احتمال انصراف عدنان الزرفی نخست وزیر مامور تشکیل کابینه عراق از این پست اطلاع داد.

وی در گفت وگو با شبکه تلویزیونی العهد توضیح داد: در صورتی که الزرفی حمایت گروه های شیعی را برای نخست وزیری نداشته باشد، از پست خود انصراف خواهد داد به ویژه که دادگاه فدرال عراق که با تکیه به حکم آن، الزرفی برای تصدی نخست وزیری معرفی گردید، از صلاحیت لازم به دلیل عدم رسیدن حد نصاب اعضای آن، برخوردار نبوده است.

الفایز تاکید نمود که باید واقعیت موجود را پذیرفت و آماده ورود به مرحله آینده شد. وی اضافه نمود که فراکسیون های مجلسی سنی و کرد با هر نامزد مورد توافق اکثریت شیعه برای تصدی پست نخست وزیری موافقت خواهند کرد.

این نماینده عراقی نیز از مطرح شدن مجدد نام مصطفی الکاظمی در نشست شب گذشته رهبران شیعی برای نامزدی نخست وزیری و رد الزرفی اطلاع داد و گفت که گروه های سیاسی شیعی به دو دلیل جداگانه خواهان کنار گذاشتن عدنان الزرفی هستند. نیمی از آنها به اقدام انفرادی برهم صالح و مکانیسم انتخاب الزرفی اعتراض دارند و نیمی دیگر شخصیت الزرفی را شایسته تصدی پست نخست وزیری نمی دانند. به همین دلیل نام مصطفی الکاظمی را به مقتدی الصدر پیشنهاد داده اند.

الصادقون: برای انتخاب نامزد جدید نیازی به اعلام انصراف الزرفی نیست

عبدالامیر تعیبان نماینده فراکسیون مجلسی الصادقون نیز گفت که فراکسیون های سیاسی نیازی به انصراف عدنان الزرفی از نخست وزیری ندارند زیرا نامزدی او برای نخست وزیری اساسا غیرقانونی است.

وی در گفت وگو با شبکه العهد توضیح داد: موضوع نامزد کردن شخصیتی مناسب برای نخست وزیری اموری داخلی و مربوط به عراقی ها است و آمریکا تاثیری روی گزینه های انتخابی ما ندارد.

تعیبان در ادامه به توافق فراکسیون های الفتح، دوله القانون و جریان حکمت و سایر گروه های سیاسی مسئول انتخاب نخست وزیر عراق درباره انتخاب نامزد جدید نخست وزیری اشاره نمود و گفت که طی ساعات آینده تکلیف نامزد جدید تشکیل کابینه عراق مشخص خواهد شد.

وی توضیح داد: به دلیل موضع جانبدارانه رئیس جمهور عراق و اقدام او در نقض قانون اساسی با انتخاب نامزدی خارج از چارچوب معیارهای قانونی موجود، جریان های سیاسی انتخاب الزرفی را رد کردند.

تعیبان گفت که هیچ مخالفتی با نخست وزیری مصطفی الکاظمی وجود ندارد و گروه های سیاسی عراق نیازی به انصراف الزرفی از نخست وزیری ندارند و چون وی نامزدی غیرقانونی است، برهم صالح وی را ماموریت تشکیل کابینه را از او پس خواهد گرفت و نامزد دیگری را معرفی خواهد نمود.

شرط جریان حکمت برای حضور در جلسه رأی اعتماد

حسن فدعم نماینده جریان حکمت ملی به ریاست سید عمار الحکیم نیز درباره موضع این جریان در قبال دادن رأی اعتماد به الزرفی گفت که مکانیسم انتخاب الزرفی درست نبود. جریان حکمت اقدام برهم صالح، رئیس جمهور عراق در مامور کردن الزرفی را نادیده دریافت آشکار اکثریت شیعیان می داند. این جریان اعتراض به شخص الزرفی ندارد اما شیوه انتصاب او را صحیح می داند.

وی توضیح داد: نمایندگان جریان حکمت ملی در صورتی که کلیه طرف های سیاسی شیعی با اجماع ملی بر یک نامزد نخست وزیری توافق نمایند، در نشست مجلس برای ر أی اعتماد شرکت خواهند کرد و به نامزد مورد توافق کلیه طرف های سیاسی شیعی برای نخست وزیری رأی خواهند داد.

نشست عدنان الزرفی با کمیساریای عالی انتخابات درباره برگزاری انتخابات زودهنگام

نخست وزیر مامور تشکیل کابینه عراق، بی توجه به موج مخالف حضورش در این پست، دیروز با یک هیأت از کمیساریای عالی انتخابات ملاقات و درباره سازوکارهای لازم الاجرا برای برگزاری انتخابات زودهنگام طبق برنامه دولت جدید گفت وگو کرد.

وی در این نشست با اشاره به خواست تظاهرات نمایندگان مبنی بر برگزاری انتخابات زودهنگام بر ضرورت تکیه به معیارهای بین المللی با یاری سازمان ملل در تحقق این خواسته اساسی طی مدت کمتر از یک سال از شروع فعالیت دولت جدید تاکید نمود.

کمیساریای عالی و مستقل انتخابات نیز بر پایبندی به مدت زمان مشخص شده از سوی دولت برای برگزاری انتخابات تاکید و گفت: این کمیساریا به تازگی مسئولیت امور را تحویل گرفته است و در حال حاضر کوشش دارد در سیستم اداری و فنی بازنگری و مسائل گذشته را برطرف کند.

تحرکات گروه های سیاسی شیعی برای کنار گذاشتن الزرفی

منابع عراقی از کوشش بعضی از جناح های سیاسی شیعی برای انتخاب جایگزین الزرفی و معرفی او به عنوان گزینه جدید نخست وزیری خبر می دهند.

دیروز، حسن سالم نماینده عضو فراکسیون الصادقون در مجلس عراق گفت که گروه های سیاسی شیعی بر رد الزرفی و یافتن جایگزین او، توافق دارند.

وی تاکید نمود: قضیه مامور شدن الزرفی به تشکیل کابینه غیرقانونی و مخالف اصول و چارچوب های قانون اساسی کشور بود زیرا او نامزد فراکسیون بزرگتر در مجلس عراق نبود. وی شخصیتی بحث برانگیز است و پست های اجرایی متعددی داشت و به عنوان استاندار نجف نیز ناکامی هایی داشت. به همین دلیل نیز شیعیان توافق نموده اند که وی را رد نمایند و پرونده او بسته شده است و اقدام او در ارائه برنامه دولتش قابل توجیه نیست.

شیخ حمید معله الساعدی از رهبران جریان حکمت ملی به ریاست سید عمار الحکیم نیز، در مصاحبه ای تلویزیونی تایید کرد که یافتن گزینه جایگزین برای عدنان الزرفی مورد توافق شیعیان است و تنها فراکسیون مجلسی النصر (حیدر العبادی) است که ملاحظاتی در این خصوص دارد. اما طی چند روز آینده نام جایگزین الزرفی اعلام می گردد.

وی شب گذشته نیز از نتایج نشست رهبران بعضی جریان های سیاسی شیعه در منزل هادی العامری رئیس ائتلاف الفتح اطلاع داد و گفت: در این نشست که عمار الحکیم، نوری المالکی (رئیس ائتلاف دولة القانون) و هادی العامری حضور داشتند درباره حمایت از نامزدی مصطفی الکاظمی رئیس دستگاه اطلاعات عراق برای تشکیل کابینه به جای عدنان الزرفی توافق حاصل شد.

منابع نزدیک به الکاظمی مخالفت او با نخست وزیری را تکذیب کردند

پایگاه خبری المسله به نقل از منابع مطلع نزدیک به مصطفی الکاظمی، رئیس دستگاه اطلاعات عراق و نیز بعضی گروه های سیاسی شیعی، مخالفت او با معرفی به عنوان نامزد جدید نخست وزیری را رد کرد.

بر اساس این گزارش، منابع مطلع گفتند که الکاظمی مخالفتی با نامزدی برای نخست وزیری ننموده است و اخباری که بعضی رسانه ها منتشر نموده و مدعی شده اند که وی به الزرفی اطمینان داده که جایگزین او نخواهد شد، صحت ندارد.

ص

adeliasafar.com: سفرهای ادلیا: ارزانترین تورهای مسافرتی اروپایی، آسیایی و کانادا را از ما بخواهید.

dorezamin.com: دور زمین: سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده!

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 10 آبان 1400 بروزرسانی: 10 آبان 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 1576

به "عراق؛ از توافق بر رد الزُرفی تا پافشاری او بر نخست وزیر شدن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عراق؛ از توافق بر رد الزُرفی تا پافشاری او بر نخست وزیر شدن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید