فائقی: با ضعف مان به AFC و کشورهای دیگر جرأت انجام بعضی کارها را دادیم، برای حفظ عزت مان باید حکمت کنیم

به گزارش وبلاگ خرید، سعید فائقی، معاون سابق سازمان تربیت بدنی معتقد است در بحث سلب میزبانی از تیم های ایرانی در لیگ قهرمانان آسیا نباید عقب نشینی کرد.

فائقی: با ضعف مان به AFC و کشورهای دیگر جرأت انجام بعضی کارها را دادیم، برای حفظ عزت مان باید حکمت کنیم

سعید فائقی در گفت وگو با خبرنگار ورزشی خبرنگاران در مورد تصمیم اخیر AFC در سلب میزبانی از تیم های ایرانی گفت: این مسئله از یک سمت به عملکرد خود ما باز می گردد و از نظر دیگر به مسائل سیاسی ارتباط دارد. باید این را قبول کرد که کنفدراسیون فوتبال آسیا تحت نفوذ عربستان است. در ماجرای قبلی با عربستانی ها آن اتفاق برای ما رخ داد و ما محکم نبودیم و برخوردی نکردیم تا حالا آنها پا را فراتر بگذارند.

آنها قدرت فوتبال ایران را در استادیوم های خودمان دیده اند و می خواهند با حذف ما با تیم های دیگری رقابت نمایند تا کارشان راحت باشد. وی با بیان این جمله اضافه نمود: فرماندهی این جریان از سوی عربستان است، اما ما هم ضعف داشتیم، یعنی اگر در گذشته ضعیف عمل نمی کردیم، اکنون کشورهای دیگر جرأت نمی کردند چنین کارهایی با ما انجام دهند.

معاون سابق سازمان تربیت بدنی با اشاره به پیش کشیدن موضوع امنیت از سوی AFC برای سلب میزبانی از نمایندگان ایران، گفت: فقط نباید به شرایط اخیر خودمان نگاه کنیم. ضعف های دیگری نشان داده ایم که به آنها بهانه می دهد. به طور مثال وقتی بازیکنان و مربیان خارجی به ایران می آیند و ناراضی از کشور ما می فرایند، به AFC و فیفا شکایت می نمایند و با این کار در نهادهای بین المللی ذهنیت منفی نسبت به ایران ایجاد می گردد. باید به موضوع امنیت یکپارچه نگاه کنیم و بدانیم موضوع امنیت، به مسائل مالی هم بازمی گردد و این ذهنیت ها به آنها بهانه می دهد.

فائقی یادآور شد: گاهی عمل های ما باعث عکس العمل ها می گردد و باید کوشش کنیم بهانه دست بقیه ندهیم. به خصوص اینکه عربستانی ها مدتی است با ما زاویه پیدا نموده اند و خود ما هم کرسی های سابق را در AFC نداریم تا مقابل آنها قوی ظاهر شویم.

وی با اشاره به کرسی های قدرتمندی که پیش از این در AFC در اختیار ایران بود، گفت: یک زمان در AFC آقای نوآموز را داشتیم که برای خودش یَلی بود. او را در فوتبال آسیا از زمانی که بازیکن بود می شناختند تا زمانی که باشگاهداری می کرد، رئیس فدراسیون شد و نفوذ بالایی داشت. اکنون در AFC چه کسی را داریم که به او بنازیم؟ کسی را نداریم و کرسی ها را خودمان با دست خودمان به بقیه کشورها دادیم.

معاون سابق سازمان تربیت بدنی با تأکید به استفاده از نقش دیپلماسی گفت: در سفارتخانه ها مقامی به اسم رایزن فرهنگی داریم. سال هاست فریاد می زنیم که این رایزن های فرهنگی از المپین ها و ورزشکاران مهم کشورمان استفاده نمایند. نقش آنها برای لابی کردن مهم است و وقتی سازمان یونسکو از آقای گل جهان که ایرانی است به عنوان سفیر خود استفاده می نماید، چرا ما خودمان از این ظرفیت ها استفاده نمی کنیم؟ به طور مثال روزنامه نگاران ورزشی انجمنی دارند که این انجمن در کمیته بین المللی المپیک صندلی بسیار رفیعی دارد، چرا از این ظرفیت استفاده نمی کنیم تا بتوانیم در رسانه های جهان شفاف سازی کنیم؟ چرا باید بلافاصله عقب نشینی نموده، صورت مسئله را پاک کنیم و بگوییم با این شرایط به مسابقات نمی آییم.

فائقی توضیح داد: شرکت نکردن در مسابقات را قبول ندارم و معتقدم باید از داشته ها و ظرفیت هایی که داریم استفاده کنیم. با سفرای قوی خودمان در کشورهایی که عضو AFC هستند و در این کنفدراسیون نفوذ دارند، مذاکره کنیم تا آنها رأی را برگردانند. باید به وسیله انجمن ورزشی نویسان سعی کنیم در رسانه های جهان شفاف سازی کنیم یا از یاری عضوهای شبکه های در فضای مجازی، بحث های سازنده ای را به راه بیندازیم. به طور مثال اینکه AFC اعلام نموده بیشترین تماشاگران را ایران دارد و همان تماشاگران باید مدیریت شده و بدون توهین یا فحاشی در شبکه های مجازی این بحث را راه بیندازند که چرا باید این سرمایه از دست برود؟

وی با اشاره به احتمال شکایت از AFC گفت: باید یکی دو وکیل خوب بگیریم که اگر رأی قطعی شد، در CAS این رأی را برگردانیم. وکیلی که زبان آنها را بلد باشد نه با زبان خودمان بخواهیم آنها را محکوم کنیم. چون باید با آنها با زبان خود آنها صحبت کنیم. کناره گیری کردن راحت ترین کار و صورت مسئله را پاک کردن است. به این معناست که ما قصد دفاع نداریم و خاکریز را خالی می کنیم. به خیال خودمان خاکریز را خالی کردیم تا حمله کنیم، اما آنها خاکریز فعلی ما را هم می گیرند و اجازه حمله نمی دهند و باید به یک خاکریز عقب تر برویم. برای حفظ عزت باید حکمت کنیم و نباید احساسی برخورد گردد. مصلحت بر این است که اجازه ندهیم دشمن به راحتی ما را حذف کند و باید برویم، اعتراض کنیم و شکایت مان را پیش ببریم.

معاون فنی سابق سازمان تربیت بدنی گفت: AFC هنوز رأی نهایی خود را صادر ننموده و آنها هم به دنبال لابی کردن هستند. وقتی پیشنهاد جدید می دهند که میزبانی های ما در دور برگشت باشد، یعنی در حال لابی کردن هستند و پیشنهاد جدید ارائه می نمایند. در این شرایط ما باید در وضعیتی آرام طرح بدهیم، پیشنهاد ارائه کنیم و لابی خودمان را داشته باشیم.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 18 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 477

به "فائقی: با ضعف مان به AFC و کشورهای دیگر جرأت انجام بعضی کارها را دادیم، برای حفظ عزت مان باید حکمت کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فائقی: با ضعف مان به AFC و کشورهای دیگر جرأت انجام بعضی کارها را دادیم، برای حفظ عزت مان باید حکمت کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید