فاکتورهای مشخص شهریه دانشگاه آزاد در ترم جدید

به گزارش وبلاگ خرید، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: موضوع شهریه باید با دقت آنالیز گردد و شهریه رشته ها براساس پرمخاطب بودن رشته و صندلی و سرآمدی واحدهای دانشگاهی در نظر گرفته گردد.

فاکتورهای مشخص شهریه دانشگاه آزاد در ترم جدید

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات تحصیل در استرالیا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی استرالیا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی استرالیا، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های استرالیا انتخاب کنید.

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران به نقل از دانشگاه آزاد، محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در نخستین روز از جلسات آنالیز بودجه سال مالی 1400-1399 استان های دانشگاه آزاد اسلامی که صبح امروز برگزار گردید، با تبریک عید سعید غدیرخم، گفت: خدا را شاکریم که با این عید عظیم، نعمت ولایت را بر ما ارزانی داشت و با این نعمت، دین را برای انسان ها کامل کرد.

وی با تأکید بر اینکه تنظیم بودجه واحدهای دانشگاه آزاد باید به سمت یک بودجه ریزی عملیاتی پیش برود، گفت: تنظیم بودجه باید واقعی باشد و بتواند در شرایط سخت مالی کشور، به خوبی واحدها را راهبری کند. اگر یک سیستم نتواند برنامه ریزی دقیقی در حوزه بودجه ریزی انجام دهد، به پیشرفت نخواهد رسید.

بودجه ریزی سال آینده به دلیل کرونا متفاوت تر از سال گذشته است

رئیس دانشگاه آزاد با بیان اینکه مسئله بودجه ریزی برای سال مالی آینده به دلیل شیوع ویروس کرونا در کشور، متفاوت تر از سال گذشته خواهد بود، گفت: به تبع شیوع ویروس کرونا، فضای دانشگاه ها به فضای جدیدی تبدیل شده است. این تغییر فضا نیازمند برنامه ریزی متفاوت برای مسئله بودجه است و رؤسای واحدها باید در این زمینه دقت کافی داشته باشند.

وی ادامه داد: در این شرایط بسیاری از درآمدهای دانشگاه حذف شده و باید برای درآمدهای جدید منطبق بر شرایط پیش آمده، تدبیر لازم صورت گیرد. همچنین واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی باید سال جاری برنامه جدی برای اداره فضای دانشگاه در این شرایط داشته باشند.

طهرانچی با بیان اینکه سال جاری دومین دوره ای است که بودجه و سال مالی دانشگاه آزاد اسلامی براساس سال تحصیلی برنامه ریزی خواهد شد، توضیح داد: سال مالی مبتنی بر سال تحصیلی، این امکان را به ما می دهد که بتوانیم یک ارزیابی دقیق تر داشته باشیم. در این شرایط، پیش بینی ها دقیق تر خواهد شد و مجموعه می تواند شفاف تر و با برنامه و واقعی تر حرکت کند.

فاکتورهای معین شهریه در واحدها

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با تأکید بر اهمیت بحث شهریه در بودجه واحدهای دانشگاهی، گفت: موضوع شهریه باید با دقت آنالیز گردد و شهریه رشته ها براساس پرمخاطب بودن رشته و صندلی و سرآمدی واحدهای دانشگاهی، در نظر گرفته گردد. در واقع شهریه در رشته های مختلف و واحدهای مختلف، متفاوت و آگاهانه تنظیم گردد.

وی با بیان اینکه سال گذشته سند آمایش علوم پزشکی به واحدها و استان های دانشگاه ابلاغ شد، اضافه نمود: واحدها باید در جلسات آنالیز بودجه، گزارش کامل و جامعی از فعالیت های خود براساس سند آمایش علوم پزشکی ارائه نمایند. همچنین واحدها باید در این جلسات، گزارش دقیقی از رفتار جمعیت دانشجویی، شناسایی آسیب ها، برنامه ریزی برای افزایش دانشجو و درآمدهای غیر شهریه ای، گزارش عملکرد سال گذشته، نوع هزینه کرد فعالیت های علمی، هزینه های مربوط به خدمات و ارائه طرح های مالی براساس اصول و برنامه ریزی دقیق بودجه برای سال آینده ارائه دهند.

برنامه ریزی واحدها براساس آموزش مجازی در ترم آینده

طهرانچی همچنین تأکید کرد: واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی باید یک برنامه دقیق مبتنی بر آموزش مجازی برای سال آینده داشته باشند، چرا که در شرایط فعلی لزوم حضور در فضای مجازی کاملاً معین است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه سال جاری باید در حوزه دانش بنیان جهش صورت گیرد، گفت: واحدها باید در این زمینه درآمدهای دانش بنیان برای خود ایجاد نمایند. واحدها با برنامه ریزی، سراهای نوآوری را به مرحله ثمردهی برسانند. همچنین واحدها باید در زمینه توجه به روینمودهای فرهنگی بسیار فعال عمل نموده و به صورت دقیق و مؤثر برای مسائل فرهنگی واحدها برنامه ریزی داشته باشند.

لزوم کسب درآمدهای پژوهشی واحدهای از سامانه پژوهشیار

وی اعلام نمود: نکته مهمی که واحدها باید به آن توجه داشته باشند و از اصول دانشگاه آزاد اسلامی است، سامانه پژوهشیار است. در این سامانه، داده های مربوط به هر استان فراوری می گردد و از آنجا که یکی از بحث های تجاری سازی علم، تجاری سازی داده هاست، واحدها می توانند براساس این داده ها و به وسیله خاتمه نامه های کارشناسی ارشد و رساله های دکتری مرتبط با استان، به درآمد پژوهشی دست یابند. در واقع درصد بالایی از درآمدهای پژوهشی واحدها باید از سامانه پژوهشیار باشد.

بودجه واحدهای دانشگاه در 10 روز آینده معین می گردد

عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی ابراز امیدواری کرد با تعامل و برنامه ریزی لازم، بودجه واحدهای دانشگاه در 10 روز آینده معین شده و در هیأت های امنای استانی و در نهایت در هیأت امنای مرکزی به تصویب برسد.

طهرانچی در خاتمه با تأکید بر اینکه عمل به قوانین و اصول حاکم بر دانشگاه آزاد اسلامی، اولویت اصلی ما در این مجموعه است، گفت: واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی باید چابک حرکت نموده و با یک اقتصاد پایا و پویا در جهت ارتقای کارآمدی و کیفیت دوره های آموزشی و در راستای ارتقای علمی و سرآمدی و جوابگو بودن دانشگاه آزاد اسلامی حرکت نمایند.

انتهای پیغام/

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 4 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 3554

به "فاکتورهای مشخص شهریه دانشگاه آزاد در ترم جدید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فاکتورهای مشخص شهریه دانشگاه آزاد در ترم جدید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید